Benedykt XVI

Synonimy:
benedykt,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Benedykt XVI (3000)

 • Polskie ryby trafią na stół papieży

  Polskie ryby trafią na stół papieży

  Na przedświąteczny obiad papieża Franciszka oraz papieża-emeryta Benedykta XVI trafią ryby przywiezione przez polskich rybaków do Rzymu.
 • Papież o przemocy wobec osób starszych

  Papież o przemocy wobec osób starszych

  Papież Franciszek powiedział, że "przemoc wobec osób starszych jest nieludzka tak samo jak wobec dzieci". Na placu Świętego Piotra papież spotkał się w niedzielę z kilkudziesięcioma tysiącami seniorów. Był również emerytowany papież Benedykt XVI.
 • Media: Finał mundialu to watykańskie derby dwóch papieży

  Media: Finał mundialu to watykańskie derby dwóch papieży

  Czy finał Niemcy - Argentyna na mundialu będzie kolejną okazją do spotkania papieża Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI - zastanawiają się watykaniści. Włoskie media nazywają niedzielny finał "watykańskim derby".
 • Benedykt XVI przeczytał głośny wywiad Franciszka i ocenił go

  Benedykt XVI przeczytał głośny wywiad Franciszka i ocenił go

  Emerytowany papież Benedykt XVI przeczytał jako pierwszy głośny wywiad, jakiego udzielił Franciszek jezuickiemu pismu "Civilta Cattolica" i na jego prośbę sporządził komentarz do niego - ujawnił współpracownik obu papieży arcybiskup Georg Gaenswein.
 • Benedykt XVI o Janie Pawle II: Było dla mnie jasne, że jest święty

  Benedykt XVI o Janie Pawle II: Było dla mnie jasne, że jest święty

  W pierwszym wywiadzie po abdykacji papież emeryt Benedykt XVI powiedział, że jasne było dla niego to, że Jan Paweł II jest święty. Dodał, że jako papież nie mógł go naśladować i zwrócił uwagę na jego niestrudzone zaangażowanie duszpasterskie i "odwagę prawdy".
 • Gaenswein o rezygnacji Benedykta XVI

  Gaenswein o rezygnacji Benedykta XVI

  Papież Benedykt XVI podjął decyzję o swojej rezygnacji już w pierwszej połowie 2012 roku, po pielgrzymce na Kubę i do Meksyku. Mówi o tym osobisty sekretarz papieża George Gaenswein na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Dokładnie rok temu, 28 lutego 2013 Benedykt XVI przestał być papieżem.
 • Rocznica rezygnacji papieża

  Rocznica rezygnacji papieża

  Mija dziś pierwsza rocznica historycznej rezygnacji Benedykta XVI, który o 20.00 28 lutego 2013 roku przestał być papieżem. 13 dni później konklawe wybrało na jego następcę Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.
 • Benedykt XVI: Nie ma żadnych wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji

  Benedykt XVI: Nie ma żadnych wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji

  Emerytowany papież Benedykt XVI oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości co do ważności jego ustąpienia, a spekulacje na ten temat uznał za absurd. W ten sposób odpowiedział w liście opublikowanym w środę w dzienniku "La Stampa" na postawione mu pytania.
 • Prasa: Kanonizacja okazją do koncelebry z udziałem dwóch papieży?

  Prasa: Kanonizacja okazją do koncelebry z udziałem dwóch papieży?

  Być może Franciszek zaprosi swego poprzednika Benedykta XVI, by koncelebrował z nim mszę lub wygłosił homilię - donosi watykanista Luigi Accattoli w "Corriere della Sera" w niedzielę. Taką okazją jego zdaniem może być kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII.
 • Konsystorz w Watykanie. Oklaski w Bazylice św. Piotra dla Benedykta XVI

  Konsystorz w Watykanie. Oklaski w Bazylice św. Piotra dla Benedykta XVI

  Z udziałem dwóch papieży - Franciszka i jego poprzednika Benedykta XVI - odbył się w sobotę w bazylice św. Piotra konsystorz, w czasie którego godność kardynała otrzymało 18 dostojników kościelnych z całego świata. Nie było wśród nich żadnego Polaka.

Filmy - Benedykt XVI (9)

 • Sekrety watykańskiej kuchni. Co jadają papieże?

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie potrawy są serwowane za murami Watykanu? Co ląduje na stole kościelnych oficjeli i samego papieża? Niezwykła książka kucharska autorstwa Davida Geissera, członka Gwardii Szwajcarskiej, uchyla rąbka tej tajemnicy. Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, która od ponad 500 lat nieprzerwanie trwa u boku głowy Kościoła. Gwardziści przysięgają, że w razie potrzeby oddadzą życie w obronie papieża. Ponieważ do formacji wstępować mogą jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii, duża część przepisów zawartych w książce Davida Geissera wywodzi się właśnie z tradycji kulinarnej tego alpejskiego kraju. Oprócz tego w publikacji znajdziemy receptury kuchni włoskiej, a także argentyńskiej, niemieckiej i polskiej. Oczywiście, ma to związek z narodowością trzech ostatnich papieży - Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II. Argentyńskie menu zawiera sztandarowe specjały kuchni południowoamerykańskiej: empanadas, czyli małe pierożki z farszem mięsno-warzywnym, rumsztyk i krem kajmakowy. Powstało po konsultacji z osobistym sekretarzem papieża Franciszka. Jadłospis Benedykta XVI oparty został na kuchni bawarskiej. Znajdziemy w nim między innymi kiełbaski i pieczeń wieprzową. Z kolei Jan Paweł II uwielbiał pierogi i szarlotkę – przepisów na te polskie przysmaki nie mogło więc zabraknąć w książce.
 • Biały dym i czarne interesy Banku Watykanu

  Kolejny odcinek swojego autorskiego cyklu "Mówię jak jest" Max Kolonko poświęcił tajemniczej instytucji, jaką jest Bank Watykanu. Na jej działalności cieniem kładą się niewyjaśnione morderstwa, finansowe przekręty, a nawet... wpływy masonerii. Max Kolonko twierdzi, że Benedykt XVI abdykował nie ze względu na zły stan zdrowia, a dlatego, że nie był w stanie zreformować Banku Watykańskiego - i prognozuje, że kardynałowie będą chcieli wybrać na jego następcę "człowieka z zewnątrz", który nie ma pojęcia o Banku i jego interesach (wideo pojawiło się w sieci jeszcze przed wyborem papieża Franciszka). W kontekście wydarzeń na konklawe słowa te okazały się prorocze...
 • Benedykt XVI ostatni raz pozdrawia wiernych w Castel Gandolfo

  Papież Benedykt XVI przybył do Castel Gandolfo. Pod oknami papieskiej rezydencji na Benedykta XVI czekały tłumy wiernych.
 • Papież Benedykt XVI opuścił Watykan

  Papież Benedykt XVI oficjalnie kończy swój trwający 7 lat i 10 miesięcy pontyfikat. Papież ustępuje po 7 latach i 10 miesiącach posługi. W ostatnim dniu pontyfikatu Benedykt XVI spotkał się z kardynałami, którym podziękował za wsparcie i rady. Od tej pory zacznie się okres sede vacante, czyli wakatu Stolicy Apostolskiej.