Benedykt XVI

Synonimy:
benedykt,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Benedykt XVI (1511)

 • Polskie ryby trafią na stół papieży

  Polskie ryby trafią na stół papieży

  Na przedświąteczny obiad papieża Franciszka oraz papieża-emeryta Benedykta XVI trafią ryby przywiezione przez polskich rybaków do Rzymu.
 • Papież o przemocy wobec osób starszych

  Papież o przemocy wobec osób starszych

  Papież Franciszek powiedział, że "przemoc wobec osób starszych jest nieludzka tak samo jak wobec dzieci". Na placu Świętego Piotra papież spotkał się w niedzielę z kilkudziesięcioma tysiącami seniorów. Był również emerytowany papież Benedykt XVI.
 • Media: Finał mundialu to watykańskie derby dwóch papieży

  Media: Finał mundialu to watykańskie derby dwóch papieży

  Czy finał Niemcy - Argentyna na mundialu będzie kolejną okazją do spotkania papieża Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI - zastanawiają się watykaniści. Włoskie media nazywają niedzielny finał "watykańskim derby".
 • Benedykt XVI przeczytał głośny wywiad Franciszka i ocenił go

  Benedykt XVI przeczytał głośny wywiad Franciszka i ocenił go

  Emerytowany papież Benedykt XVI przeczytał jako pierwszy głośny wywiad, jakiego udzielił Franciszek jezuickiemu pismu "Civilta Cattolica" i na jego prośbę sporządził komentarz do niego - ujawnił współpracownik obu papieży arcybiskup Georg Gaenswein.
 • Benedykt XVI o Janie Pawle II: Było dla mnie jasne, że jest święty

  Benedykt XVI o Janie Pawle II: Było dla mnie jasne, że jest święty

  W pierwszym wywiadzie po abdykacji papież emeryt Benedykt XVI powiedział, że jasne było dla niego to, że Jan Paweł II jest święty. Dodał, że jako papież nie mógł go naśladować i zwrócił uwagę na jego niestrudzone zaangażowanie duszpasterskie i "odwagę prawdy".
 • Gaenswein o rezygnacji Benedykta XVI

  Gaenswein o rezygnacji Benedykta XVI

  Papież Benedykt XVI podjął decyzję o swojej rezygnacji już w pierwszej połowie 2012 roku, po pielgrzymce na Kubę i do Meksyku. Mówi o tym osobisty sekretarz papieża George Gaenswein na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Dokładnie rok temu, 28 lutego 2013 Benedykt XVI przestał być papieżem.
 • Rocznica rezygnacji papieża

  Rocznica rezygnacji papieża

  Mija dziś pierwsza rocznica historycznej rezygnacji Benedykta XVI, który o 20.00 28 lutego 2013 roku przestał być papieżem. 13 dni później konklawe wybrało na jego następcę Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.
 • Benedykt XVI: Nie ma żadnych wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji

  Benedykt XVI: Nie ma żadnych wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji

  Emerytowany papież Benedykt XVI oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości co do ważności jego ustąpienia, a spekulacje na ten temat uznał za absurd. W ten sposób odpowiedział w liście opublikowanym w środę w dzienniku "La Stampa" na postawione mu pytania.
 • Prasa: Kanonizacja okazją do koncelebry z udziałem dwóch papieży?

  Prasa: Kanonizacja okazją do koncelebry z udziałem dwóch papieży?

  Być może Franciszek zaprosi swego poprzednika Benedykta XVI, by koncelebrował z nim mszę lub wygłosił homilię - donosi watykanista Luigi Accattoli w "Corriere della Sera" w niedzielę. Taką okazją jego zdaniem może być kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII.
 • Konsystorz w Watykanie. Oklaski w Bazylice św. Piotra dla Benedykta XVI

  Konsystorz w Watykanie. Oklaski w Bazylice św. Piotra dla Benedykta XVI

  Z udziałem dwóch papieży - Franciszka i jego poprzednika Benedykta XVI - odbył się w sobotę w bazylice św. Piotra konsystorz, w czasie którego godność kardynała otrzymało 18 dostojników kościelnych z całego świata. Nie było wśród nich żadnego Polaka.

Filmy - Benedykt XVI (8)

 • Sekrety watykańskiej kuchni. Co jadają papieże?

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie potrawy są serwowane za murami Watykanu? Co ląduje na stole kościelnych oficjeli i samego papieża? Niezwykła książka kucharska autorstwa Davida Geissera, członka Gwardii Szwajcarskiej, uchyla rąbka tej tajemnicy. Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, która od ponad 500 lat nieprzerwanie trwa u boku głowy Kościoła. Gwardziści przysięgają, że w razie potrzeby oddadzą życie w obronie papieża. Ponieważ do formacji wstępować mogą jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii, duża część przepisów zawartych w książce Davida Geissera wywodzi się właśnie z tradycji kulinarnej tego alpejskiego kraju. Oprócz tego w publikacji znajdziemy receptury kuchni włoskiej, a także argentyńskiej, niemieckiej i polskiej. Oczywiście, ma to związek z narodowością trzech ostatnich papieży - Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II. Argentyńskie menu zawiera sztandarowe specjały kuchni południowoamerykańskiej: empanadas, czyli małe pierożki z farszem mięsno-warzywnym, rumsztyk i krem kajmakowy. Powstało po konsultacji z osobistym sekretarzem papieża Franciszka. Jadłospis Benedykta XVI oparty został na kuchni bawarskiej. Znajdziemy w nim między innymi kiełbaski i pieczeń wieprzową. Z kolei Jan Paweł II uwielbiał pierogi i szarlotkę – przepisów na te polskie przysmaki nie mogło więc zabraknąć w książce.
 • Benedykt XVI ostatni raz pozdrawia wiernych w Castel Gandolfo

  Papież Benedykt XVI przybył do Castel Gandolfo. Pod oknami papieskiej rezydencji na Benedykta XVI czekały tłumy wiernych.
 • Papież Benedykt XVI opuścił Watykan

  Papież Benedykt XVI oficjalnie kończy swój trwający 7 lat i 10 miesięcy pontyfikat. Papież ustępuje po 7 latach i 10 miesiącach posługi. W ostatnim dniu pontyfikatu Benedykt XVI spotkał się z kardynałami, którym podziękował za wsparcie i rady. Od tej pory zacznie się okres sede vacante, czyli wakatu Stolicy Apostolskiej.
 • O. Zięba: Benedykt XVI kruchutki fizycznie, izolujący się

  Benedykt XVI zawsze był kruchutkim człowiekiem. Kruchutkim fizycznie i silnym psychicznie - wspomina odchodzącego dziś papieża, dominikanin o. Maciej Zięba, gość Kontrwywiadu RMF FM. - Jan Paweł II był towarzyski i duszpasterski z krwi i kości. Benedykt XVI bardzo się izolował. Miał mniejszy kontakt z tym, co na zewnątrz. To mogło utrudnić mu funkcjonowanie w Watykanie, ale na pewno nie było powodem podjęcia decyzji o abdykacji - dodaje.