Biznes - Belgia

Artykuły - Belgia (60)

 • ​Otwieranie granic na wakacje 2020: Co piąty obywatel Belgii zbiedniał przez pandemię

  ​Otwieranie granic na wakacje 2020: Co piąty obywatel Belgii zbiedniał przez pandemię

  Z badania instytutu naukowego Sciensano wynika, że co piąty Belg powyżej 18. roku życia twierdzi, iż jego sytuacja finansowa pogorszyła się od wybuchu pandemii koronawirusa. Choć gospodarka tego kraju została przywrócona do funkcjonowania, nie jest to jeszcze normalność.
 • Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny

  Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny

  Belgia wycofuje drobne monety, zaokrągla ceny. Od grudnia sprzedawcy będą obowiązkowo uśredniać kwoty do 5 centów przy płatności gotówką. To kolejny kraj, który decyduje się na rezygnację z groszy. Także w Polsce, zdaniem ekspertów, należałoby to rozważyć.
 • Wielka wojna o mrożone frytki

  Wielka wojna o mrożone frytki

  Belgia, kraj, którego dobrem narodowym są frytki, obawia się ceł, których nałożenie na ten mrożony produkt zapowiedziała Kolumbia. Belgijskie władze chcą, żeby UE podjęła w tej kwestii kroki prawne w ramach Światowej Organizacji Handlu.
 • To już pewne. Belgowie zainwestują w Nysie

  To już pewne. Belgowie zainwestują w Nysie

  Polska pozyskała nowego dużego inwestora - belgijską firmę Umicore. To międzynarodowa Grupa, będąca globalnym potentatem z zakresu technologii i recyklingu materiałów. Umicore zainwestuje w Polsce ponad 1,38 mld zł. Zatrudni ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r.
 • Dziesiątki najbogatszych ukryły miliardy euro w Luksemburgu

  Dziesiątki najbogatszych ukryły miliardy euro w Luksemburgu

  Sześćdziesięciu ze 100 najbogatszych Belgów założyło fikcyjne spółki w Luksemburgu, by unikać podatków. W aferę zamieszany jest b. premier Yves Leterme i dziesiątki firm. Przed belgijskim fiskusem ukryto w ten sposób 48 mld euro - piszą "Le Soir" i "De Tijd".
 • Na Morzu Północnym Belgia chce stawiać duże farmy wiatrowe

  Na Morzu Północnym Belgia chce stawiać duże farmy wiatrowe

  Belgia chce w najbliższych latach wybudować dwie duże farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Wraz z planowanym wyłączeniem reaktorów jądrowych w najbliższej dekadzie Belgowie muszą budować nowe źródła energii, by uzupełnić przyszłe straty mocy.
 • "Le Soir": 221 mld euro wyprowadzonych z Belgii do rajów podatkowych

  "Le Soir": 221 mld euro wyprowadzonych z Belgii do rajów podatkowych

  W 2016 r. belgijskie przedsiębiorstwa wyprowadziły do rajów podatkowych ponad 221 mld euro - prawie tyle, ile wynoszą oszczędności wszystkich Belgów - podał w poniedziałek brukselski dziennik "Le Soir".
 • Kontrole zaskoczyły kierowców i firmy. Kary wyniosły 113 tys. euro

  Belgia sprawdziła, jak pracują kierowcy ciężarówek. Służby prowadziły wzmożone kontrole pojazdów ciężarowych parkujących w okolicach portu Zeebrugge. Sprawdzono 120 samochodów ciężarowych, z czego w 46 ujawniono naruszenia. Inspekcje nałożyły na kierowców i firmy transportowe kary łącznej wysokości 113 tys. euro. W najbliższym czasie wzmożone kontrole zapowiadają również służby niemieckie.
 • Belgia: Banki zbyt łatwo udzielają kredytów

  Belgia: Banki zbyt łatwo udzielają kredytów

  W Belgii banki zbyt łatwo udzielają kredytów hipotecznych - tak uważa prezes banku centralnego w tym kraju.
 • Belgijskie firmy zainteresowane polskim rynkiem nieruchomości. Warszawa jest atrakcyjna także dla przedsiębiorstw z sektora finansowego

  Belgijskie firmy zainteresowane polskim rynkiem nieruchomości. Warszawa jest atrakcyjna także dla przedsiębiorstw z sektora finansowego

  Po sześciu miesiącach roku wartość wymiany gospodarczej między Polską a Belgią wyniosła prawie 19 mld zł. W zestawieniu rynków eksportowych kraj ten zajmuje trzynaste miejsce, w imporcie - dziewiąte. Na belgijskim rynku największe szanse mają firmy produkcyjne oraz z sektora żywności. Z kolei dla firm belgijskich bardzo atrakcyjny jest krajowy rynek nieruchomości. Zdaniem przedstawicieli Belgijskiej Izby Gospodarczej, będzie on zyskiwać jeszcze bardziej, bo do Polski przenosi się coraz więcej firm.