InteriaTV - Belgia

Filmy - Belgia (13)

 • Premier Belgii: Nie możemy podpisać umowy CETA

  Rząd federalny Belgii nie może podpisać umowy o wolnym handlu z Kanadą - powiedział w poniedziałek (24.10) premier Belgii Charles Michel. Umowę CETA zablokował parlament jednego z belgijskich regionów - Walonii.
 • Atak na policjantki w Belgii

  W Belgii wszczęto śledztwo w sprawie wczorajszego ataku terrorystycznego w Charleroi. Mężczyzna, wykrzykując "Allah jest wielki!" zaatakował dwie policjantki maczetą. Jedna została ciężko ranna, sprawcę zastrzeliła policja.
 • Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w Brukseli

  Służby pilnują porządku na ulicach Brukseli
 • Tirem do raju

  Axel Humke już od lat przewozi luksusowe samochody z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Ale ostatnio coraz częściej zabiera także pasażerów na gapę. To imigranci uciekający do lepszego świata. Chowają się w przewożonych przez niego autach, często je uszkadzając. Humke nie ma skrupułów - dobrowolnie zgłasza swój pojazd do kontroli, ponieważ za przemyt osób płaci się surowe kary. Aby dostać się na zachód i północ Europy, uchodźcy ryzykują życie i coraz częściej je tracą. - Zaostrzona kontrola w obozach dla uciekinierów, sprawia, że korzystają oni z pomocy przemytników, którzy na pograniczu z Belgią próbują ich ukryć w ciężarówkach - mówi belgijski prokurator Frank Demeester.
 • Niesamowite zjawisko. Chmury zamieniły się w...

  Oostduinkerke, Belgia. W poniedziałek (24.08) nad belgijskim niebem z chmur burzowych utworzyły się leje. Na Morzu Północnym szalała trąba wodna, natomiast w Holandii pojawiło się tornado. Nie odnotowano jednak żadnych zniszczeń. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Belgia i problem radykalizujących się muzułmanów

  Z żadnego europejskiego kraju nie wyjechało na wojnę do Syrii tylu zradykalizowanych muzułmanów, co z Belgii. Ci, którzy zostali, niechętnie rozmawiają z dziennikarzami. Tylko nieliczni otwarcie mówią o swojej frustracji, spowodowanej decyzją ich znajomych. „Mogą wrócić martwi”, „Jestem przeciwny takim wyjazdom” – to opinie młodych wyznawców islamu, którzy – choć pochodzą z religijnych rodzin – nie dali się omamić fałszywym prorokom. - Ci chłopcy naprawdę uwierzyli, że muszą walczyć. Dżihad stał się dla nich ideałem i celem życia - mówi Moad El Boudaati. On sam miał szczęście: jego rodzice zawsze powtarzali mu, że nie istnieje coś takiego jak święta wojna. Umiarkowani muzułmańscy duchowni w Belgii też ubolewają nad radykalizacją nastrojów wśród młodych ludzi. Starają się im pomóc m.in. poprzez media społecznościowe, oferując możliwość rozmowy i wsparcie psychologiczne. Ale fanatyczni muzułmanie nie dyskutują z użyciem argumentów. Radykalni kaznodzieje wabią młodych obietnicami, że po zwycięstwie będą rządzić kalifatem w Belgii. Taką retorykę stosuje organizacja terrorystyczna „Shariah for Belgium”, werbująca na syryjski front. Niestety, belgijskie władze zachowują się wyjątkowo pasywnie wobec radykalnego islamu. Dopiero od niedawna w Belgii mówi się o potrzebie integracji społeczności muzułmańskiej z resztą obywateli. - Ci młodzi ludzie nie wstali pewnego dnia z łóżka z myślą „Pojedziemy walczyć do Syrii!” Oni już od dawna czuli się odtrąceni przez belgijskie społeczeństwo – przekonuje Moad. Czy szybka i skuteczna integracja może okazać się antidotum na hasła głoszone przez ekstremistów?
 • Wielka wina Kościoła. Ofiarą padło 30 tysięcy dzieci

  43 lata – tyle musiała czekać Ritje, by móc po raz pierwszy przytulić swojego syna… Od lat 50-tych do 80-tych ubiegłego wieku niezamężne Belgijki, które zaszły w ciążę, były w wielu przypadkach wysyłane przez swoich bliskich do placówek związanych z Kościołem katolickim. Pozostawały tam w ukryciu aż do dnia porodu – a po porodzie zmuszano je, by oddawały dzieci do adopcji. Taki właśnie los spotkał Ritje. - Zabrali go od razu po tym, jak przyszedł na świat. Nawet go nie zobaczyłam. Zakryli go pieluszkami – mówi kobieta, która urodziła swojego syna jako 20-latka. Dziś Ritje walczy o prawdę i sprawiedliwość w imieniu matek takich jak ona. Szacuje się, że belgijskim kobietom mogło zostać odebranych nawet 30 tysięcy dzieci! Wiele z nich – teraz już dorosłych – próbuje dziś poznać swoją historię i odkryć swoje prawdziwe korzenie. Pod koniec 2014 r. belgijski episkopat stwierdził, że Kościół katolicki w tym kraju nie poczuwa się do winy w tej bulwersującej sprawie. Później jednak hierarchowie obiecali, że będą się starali wyjaśnić, co stało się w obwinianych instytucjach.
 • Bruksela. Serce zjednoczonej Europy

  Bruksela jest centrum turystycznym Belgii. W nowoczesnej dzielnicy, pełnej konstrukcji ze szkła i stali, tam gdzie mieści się Parlament Europejski, bije serce Europy.
 • Belgowie bronią się przed imigrantami

  Obawy przed masową migracją i tak zwaną turystyką socjalną sprawiają, że wiele krajów europejskich zaostrza warunki napływu cudzoziemców z innych państw UE.
 • Karambol-gigant! Zderzyło się około 100 aut

  Co najmniej jedna osoba zginęła, a ponad 50 odniosło poważne obrażenia w trzech karambolach, do jakich doszło na autostradzie w zachodniej Belgii z powodu gęstej mgły. W karambolach uczestniczyło około 100 samochodów. Ruch na jednej z najważniejszych autostrad we Flandrii Zachodniej został całkowicie sparaliżowany.