bankructwo

Artykuły - Bankructwo (118)

 • Upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do przeprowadzenia

  Upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do przeprowadzenia

  W tym roku planowane są duże zmiany prawne dotyczące upadłości konsumenckiej, ważne dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i dla członków zarządów spółek kapitałowych. Takie bankructwa będzie łatwiej ogłosić, a ich liczba zwiększyć się może nawet trzykrotnie.
 • Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce

  Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce

  To pierwsza od lat upadłość farmy wiatrowej w Polsce. Jej właścicielem był londyński fundusz inwestycyjny. Wiatraki za ułamek wartości przejmuje, notowana na warszawskiej giełdzie, Polenergia. To spółka należąca do rodziny Kulczyków.
 • Małe i średnie firmy mają problemy

  Małe i średnie firmy mają problemy

  W listopadzie, w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informacje o 73 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw - informuje Euler Hermes. Co ciekawe, w listopadzie ub.r. zbankrutowało tyle samo firm (73 przypadki niewypłacalności).
 • Nagłe bankructwo Monarch Airlines. Symptom tanich linii?

  Nagłe bankructwo Monarch Airlines. Symptom tanich linii?

  Bankructwo Monarch Airlines rzuca nowe światło na bieżące problemy tanich linii lotniczych. Nie wszystkie jednak są ich wyłączną winą. Odpowiedzialnych jest więcej.
 • Wyspy Dziewicze na drodze do bankructwa

  Wyspy Dziewicze na drodze do bankructwa

  Globalna gospodarka zna przykłady państw, które - w wyniku splotu niekorzystnych zdarzeń - stawały na skraju bankructwa. Szczególnie pouczający może być przykład borykających się z kryzysem Wysp Dziewiczych.
 • Przed nami bankructwa aptek?

  Przed nami bankructwa aptek?

  Prezydent podpisał ustawę prawo farmaceutyczne, apteki mają być dla aptekarzy. Wiele aptek będzie znikać z rynku, tracąc gwałtownie na wartości, bo ich właściciele zmuszeni do ich sprzedaży nie będą mogli tego zrobić. Polska przyjęła podobne zmiany jak na Węgrzech, okazało się, że nie są korzystne dla konsumentów.
 • Bankructwo z ludzką twarzą? Dłużnicy chcą rozpocząć "drugie życie"

  Bankructwo z ludzką twarzą? Dłużnicy chcą rozpocząć "drugie życie"

  Przybywa Polaków zdecydowanych na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Osobiste bankructwo bywa jedynym sposobem na pozbycie się dużych i przeterminowanych zobowiązań.
 • Tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie długów

  Tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie długów

  Dwustu tysiącom greckim przedsiębiorstwom grozi bankructwo lub przejęcie ich długów przez zagraniczne firmy. Przed taką wizją stoi co drugie przedsiębiorstwo zadłużone w bankach, urzędzie skarbowym lub kasach ubezpieczeniowych.
 • Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Funkcjonowanie sprawnego systemu pomagającego przedsiębiorstwom w przejściowych kłopotach finansowych jest jednym z elementów wpływających na konkurencyjną gospodarkę. Brak konieczności natychmiastowej eliminacji z obrotu gospodarczego przedsiębiorstw może wpłynąć na podniesienie potencjału gospodarczego kraju. Dlatego też z początkiem 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne, które wprowadzają politykę nowej szansy dla firm z kłopotami finansowymi poprzez wdrożenie do systemu prawa katalogu procedur naprawczo-oddłużeniowych.
 • Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej?

  Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej?

  Województwo mazowieckie znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce, co związane jest z największą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. W roku 2016 zanotowano jednak poprawę sytuacji, spadek liczby postanowień o 12 proc., a przypomnijmy, że w 2015 r. liczba postanowień na Mazowszu wzrosła o 23 proc.

Filmy - Bankructwo (29)

 • Sądy orzekają 500 bankructw konsumenckich miesięcznie

  Liczba upadłości konsumenckich zwiększa się, sądy miesięcznie ogłaszają około 500 takich bankructw. Ta liczba byłaby jeszcze większa, gdyby nie przesadne obawy osób zadłużonych o nieskuteczność takich prób wyjścia z długów.
 • Długi znów biją rekordy. 10 lat temu to doprowadziło do kryzysu

  Mija właśnie 10 lat od momentu rozpoczęcia największego kryzysu finansowego od czasu Wielkiej Depresji z 1929. Kryzys był zaskoczeniem dla wielu. Za jego symboliczny początek uważa się bankructwo banku Lehmann Brothers 15 września 2008 r., ale w rzeczywistości jego upadłość była ostatnim aktem tragedii, która zaczęła się rozgrywać już rok wcześniej. Podobnie jak wtedy tak i dziś długi Amerykanów biją rekordy wysokości. Czy to powinno nas niepokoić?
 • Nawet kilkaset złotych długu może doprowadzić do bankructwa

  Niewielkie kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych doprowadzają do bankructwa. Właśnie takie pożyczki zaciągane wielokrotnie są najczęstszą przyczyną ogłaszania upadłości konsumenckich. Tylko w maju tego roku ogłoszono ich aż 513, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o ogłoszenie bankructwa stale rośnie. W 2015 r. było ich ponad 2 tys., rok później już dwa razy tyle. W pierwszym kwartale 2017 r. ogłoszono 1311 upadłości.
 • Po bankructwie mogą nadejść jeszcze większe nieszczęścia

  Bankrutująca firma nawet jeżeli spłaca długi wierzycielom może wpaść w dodatkowe kłopoty. Urząd skarbowy nie będzie wyrozumiały, jeżeli zarząd spółki zapomni o jednym drobiazgu, dotyczącym zobowiązań podatkowych.