bankowy

Artykuły - Bankowy (353)

 • Polski sektor bankowy zaoszczędzi setki milionów złotych

  Polski sektor bankowy zaoszczędzi setki milionów złotych

  Pięć polskich banków jako pierwsze na świecie publikują dokumenty w opartym na technologii blockchain systemie trwałego nośnika polskiej firmy Billon. Służy on do przechowywania i przesyłania ważnych dokumentów do klientów, takich jak cenniki czy regulaminy. Dzięki zastosowaniu nowej technologii i ograniczeniu kosztów związanych z wymogiem przekazania informacji w niezmienionej formie, polski sektor bankowy może zaoszczędzić rocznie prawie 500 mln zł.
 • Trzeba się przyzwyczaić do nowych opłat - nadzór bankowy w Niemczech

  Trzeba się przyzwyczaić do nowych opłat - nadzór bankowy w Niemczech

  - Klienci niemieckich banków muszą się przyzwyczaić do opłat za darmowe dotąd usługi, gdyż jest to efekt zniżkowego trendu oprocentowania kredytów - oświadczył we wtorek prezes Federalnego Urzędu Nadzoru nad Usługami Finansowymi (BaFin) Felix Hufeld.
 • Szałamacha: Podatek bankowy i miedziowy na razie bez modyfikacji

  Szałamacha: Podatek bankowy i miedziowy na razie bez modyfikacji

  - Podatek bankowy na razie bez modyfikacji, a obietnice wyborcze ograniczają możliwość zniesienia lub modyfikacji podatku miedziowego w budżecie na 2017 rok - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.
 • mBank liczy na "odrobienie" podatku bankowego w ciągu trzech lat

  mBank liczy na "odrobienie" podatku bankowego w ciągu trzech lat

  mBank szacuje, że uda mu się odrobić straty wynikające z wprowadzenia podatku bankowego w ciągu trzech lat, głównie dzięki "innemu podejściu" do opłat i prowizji, które przez lata były w Polsce na relatywnie niskim poziomie - powiedział na konferencji prezes Cezary Stypułkowski.
 • KNF: Banki zapłaciły dotąd ponad miliard podatku bankowego

  KNF: Banki zapłaciły dotąd ponad miliard podatku bankowego

  Przez pierwsze cztery miesiące obowiązywania podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) banki komercyjne zapłaciły 1 mld 173,1 mln zł podatku z tego tytułu - poinformowała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.
 • Podatek bankowy - o co w ogóle chodzi?

  Podatek bankowy - o co w ogóle chodzi?

  Podatek bankowy funkcjonuje w wielu państwach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Szwecji i na Węgrzech. Wzorem tych państw, ustawą z dnia 15 stycznia 2016 roku o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzono go również w Polsce, a autorzy projektu tej ustawy szacują, że już w 2016 r. powinien on przynieść około 7 miliardów złotych dodatkowego zysku dla budżetu państwa. Jednakże pomysł wprowadzenia tego podatku w Polsce dzieli zarówno polityków i ekspertów z dziedziny ekonomii jak również samą opinię publiczną.
 • Czy OC już drożeje przez podatek bankowy?

  Czy OC już drożeje przez podatek bankowy?

  W poniedziałek 1 lutego weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która obejmuje m.in. ubezpieczycieli. Czy to dlatego ceny obowiązkowych polis OC dla kierowców od początku roku rosną?
 • Duże spadki indeksu koniunktury bankowej - do 11,9 pkt.

  Duże spadki indeksu koniunktury bankowej - do 11,9 pkt.

  Indeks koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu 2016 r. do 11,9 pkt., o 5 pkt. w stosunku do grudnia 2015 r. i 10 pkt. w stosunku do listopada 2015 r. - poinformowały w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.
 • Ekspert o podatku bankowym na Węgrzech: Zastrzyk gotówki dla budżetu, ale zapłacili też obywatele

  Ekspert o podatku bankowym na Węgrzech: Zastrzyk gotówki dla budżetu, ale zapłacili też obywatele

  - Podatek bankowy na Węgrzech stał się istotnych zastrzykiem gotówki do budżetu centralnego, ale jego wprowadzenie spowodowało też ograniczenie akcji kredytowej, a dodatkowo banki przerzuciły część kosztów na klientów - mówi ekonomista Zoltan Adam z instytutu Kopint-Tarki w Budapeszcie.
 • Tzw. podatek bankowy jest potrzebny w Polsce?

  Tzw. podatek bankowy jest potrzebny w Polsce?

  - Podatek od kredytów i ubezpieczeń (tzw. bankowy) jest potrzebny w Polsce. Nasz system finansowy pozwala osiągać bankom ok. 16 mld zł zysków rocznie, a rząd planuje, że wpłaty z tytułu nowej daniny wyniosą ok. 6 mld zł. To proste i skuteczne narzędzie polityki fiskalnej rządu - mówi dr Mariusz Andrzejewski. Ma jednak wątpliwości.

Filmy - Bankowy (1)

 • Rynek bankowy ostrożniejszy?

  Wiemy, że musimy być bardziej "uczuleni" niż w latach minionych, że musimy w nowy sposób nauczyć się rozpoznawać zagrożenia, ale i szanse, wiemy, że musimy być bardziej ostrożni i powściągliwi - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.