banki centralne

Artykuły - Banki centralne (864)

 • Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Idzie zmierzch banków, jakie znamy

  Kryzys finansowy w USA 2008 r., w strefie euro i wywołany przez COVID-19, spowodowały, że utrwalony przez dekady model bankowości wpadł w korkociąg z powodu zerowych stóp procentowych i masowego dodruku pieniędzy przez banki centralne, które coraz bardziej podporządkowują się politykom. Czy banki komercyjne przejdą do historii i dla klientów ich rolę przejmą banki centralne i cyfrowy pieniądz?
 • ​Czy inflacja jest zła dla gospodarki?

  ​Czy inflacja jest zła dla gospodarki?

  Ekonomiści od lat nie mogą dojść do porozumienia w kwestii gospodarczych skutków inflacji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uważana za zjawisko jednoznacznie negatywne. Dziś jej ocena nie jest już tak jednoznaczna.
 • Banki centralne włączyły respiratory

  Banki centralne włączyły respiratory

  Globalny system finansowy oparł się pandemii. Jak dotąd podtrzymano wymianę handlową, chroniąc tym samym łańcuchy dostaw podstawowych dóbr. Uniknięto kataklizmu i sytuacji, gdy ciemna strona natury ludzkiej bierze górę.
 • Wirus zamieni banki centralne w "złe" banki

  Wirus zamieni banki centralne w "złe" banki

  Po pandemii staniemy przed ogromną górą długów zaciągniętych przez rządy na walkę z ekonomicznymi skutkami kryzysu zdrowotnego i lockdownu. Nie ma się co łudzić - będzie wiele "złych" długów, niespłacalnych i nie do spłacenia. Część z nich znajdzie się w bilansach banków centralnych. Bank centralny ze "złym" długiem to "zły" bank centralny.
 • Szef banku centralnego Niemiec broni programu EBC

  Szef banku centralnego Niemiec broni programu EBC

  Reuters ostrzega to grozi całej Unii Europejskiej
 • Wiara w moc banków centralnych

  Wiara w moc banków centralnych

  Waluty: Euro zaskoczone decyzją Fitch
 • Koronawirus na świecie: Kurs dolara zachęca do ryzyka

  Koronawirus na świecie: Kurs dolara zachęca do ryzyka

  ​Dwa biliony dolarów które zapewnił Fed, to pieniądze, po które warto się schylić. Już we wtorek amerykańskie rynki akcji poczuły ich zapach, a najważniejszy indeks Standard and Poor’s 500 wzrósł o 9,4 proc. W środę dodał kolejne ponad 1 proc. Ale dolar słabnie, bo obietnice wielkich pieniędzy zachęcają do podejmowania ryzyka. Są szanse, że to zatrzyma spadki złotego. Banki centralne świata wprowadził nieograniczony program dosypywania pieniędzy.
 • Koronawirusowa ekonomia: Emisja koronaobligacji

  Obecny kryzys spowodowany koronawirusem z 2020 r. może skłonić UE do podjęcia bardziej dalekosiężnych działań i emisji euroobligacji, tzw. "koronaobligacji", aby rozłożyć ryzyko na wszystkie państwa członkowskie będące w strefie euro.
 • Spotkanie grupy G7 i szefów banków centralnych

  Spotkanie grupy G7 i szefów banków centralnych

  Ministrowie finansów i gubernatorzy banków centralnych krajów G7, którzy odbyli we wtorek telekonferencję, poinformowali, że będą stosować coraz bardziej agresywne środki fiskalne i monetarne, by zwalczać skutki pandemii.
 • Banki centralne (i nie tylko) walczą o gospodarkę

  Banki centralne (i nie tylko) walczą o gospodarkę

  Najważniejsze banki centralne na świecie zareagowały stosunkowo szybko na bardzo realną groźbę światowej recesji spowodowaną epidemią koronawirusa. Jakie działania są proponowane oprócz standardowych obniżek i tak już niskich stóp procentowych?

Filmy - Banki centralne (3)

 • Grozi nam panika, a może zmienność cen na giełdach już się kończy?

  Po krachu z początku pandemii indeksy giełdowe na całym świecie szybują w górę, na fali programów pomocowych rządów i banków centralnych. Czy czeka nas silna korekta w dół? Panika wybuchła w okolicach lutego, a zaczęło się od bardzo silnych spadków na giełdowych rynkach światowych, a później nadeszły rekordowe wzrosty.
 • Pieniądze będą drukowane w wersji elektronicznej, co to oznacza?

  Inwestorzy są nadal w dobrych nastrojach choć mogłyby ich przestraszyć zapowiedzi banków centralnych dotyczące drukowania pieniędzy. Tak się nie stało, bo Fed w ten sposób zachęca inwestorów, aby zdecydowali się na większe ryzyko.
 • Banki centralne kupują coraz więcej złota, ale jego cena spada

  Złoto traciło na wartości, bo na giełdach panowały dobre nastroje, a na Wall Street obserwowaliśmy nowe historyczne szczyty. Te zmiany są zaskakujące, bo banki centralne kupują coraz więcej złota, czyli obawiają się recesji. Złotu nie pomagał też mocny dolar i wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Natomiast inwestorzy zbagatelizowali zachowania banków centralnych