banki centralne

Artykuły - Banki centralne (896)

 • Stopy procentowe w USA. Jedna zapowiedź uderzyła w złoto i pomogła dolarowi

  Stopy procentowe w USA. Jedna zapowiedź uderzyła w złoto i pomogła dolarowi

  Amerykański bank centralny nie zmienił stóp procentowych i nie ograniczył programu skupu aktywów. Inwestorom wystarczyło jednak, że zasugerował przyspieszenie zacieśniania polityki pieniężnej na przełomie lat 2022-23. W jednej chwili mocno potaniało złoto, spadły indeksy na Wall Street, a dolar zyskał na wartości.
 • Waluty: ​Dolar wciąż królem, ale królestwo mu się kurczy

  Waluty: ​Dolar wciąż królem, ale królestwo mu się kurczy

  Dolar wciąż jest królem i aktywa w tej walucie stanowią 59 proc. wszystkich rezerw będących w posiadaniu banków centralnych świata, ale obszar jego królestwa się zmniejsza.
 • Blaski i cienie franka szwajcarskiego

  Blaski i cienie franka szwajcarskiego

  Kiedy 15 stycznia 2015 r. ok. godziny 10:38 kurs franka szwajcarskiego nagle wzmocnił się o 20 proc., jeden z internautów napisał: "teraz Szwajcar kupi sobie Iphone’a płacąc za niego 20 proc. mniej, a jego kolega w Polsce musi za kolejną ratę kredytową zapłacić 20 proc. więcej". Cóż, potęga i blask franka są nam dobrze znane. A jego cienie lub nawet - ciemne strony?
 • Dług publiczny: Zasady na śmietnik?

  Dług publiczny: Zasady na śmietnik?

  Mój Ulubiony Felietonista uparcie próbuje wymyślić ekonomię na nowo. Nie bardzo wiadomo po co, skoro ekonomia już istnieje, a pozbawianie jej podstawowych zasad przypomina próbę wyobrażenia sobie fizyki bez prawa powszechnej grawitacji. Ale Felietoniście oddać trzeba, że zabawa intelektualna jaką proponuje jest frapująca.
 • „Exit” - megatrend wśród banków centralnych na 2021 rok

  „Exit” - megatrend wśród banków centralnych na 2021 rok

  Umiarkowana reakcja rynku po posiedzeniu Banku Anglii w sprawie polityki pieniężnej jest niepokojąca. Rynek spodziewał się, że rozszerzanie bilansu zostanie do pewnego stopnia ograniczone - Bank Anglii spełnił te oczekiwania, jednak ich nie przekroczył. Rynek uważa najwyraźniej, że ultraniskie stopy procentowe uwzględniają ewentualne ograniczenie rozszerzania bilansu w najbliższej przyszłości bez względu na jego skalę. Wierzy również, że banki centralne zapowiedzą proces ograniczania ze znacznym wyprzedzeniem, aby zapobiec „histerycznemu ograniczaniu” podobnemu do tego, które mogliśmy zaobserwować w 2013 r.
 • Będziemy z tym żyć. Czas wysokiej inflacji i wielkiego długu

  Będziemy z tym żyć. Czas wysokiej inflacji i wielkiego długu

  To jest pewne jak w banku, a dokładnie jak w Narodowym Banku Polskim - stopy procentowe nie zostaną dziś zmienione. Polityka NBP i rządu zapewne przysłuży się szybkiemu, pocovidowemu ożywieniu koniunktury, ale ma swoją cenę - jesteśmy skazani na duży wzrost inflacji i długu publicznego. Dynamikę cen mamy najwyższą w UE, a zadłużenie kraju w przeliczeniu na jednego obywatela wzrośnie w tym roku do 39 tysięcy złotych.
 • Dzięki czemu bogaci się bogacą?

  Dzięki czemu bogaci się bogacą?

  Banki centralne w zasadzie nieprzerwanie od 2009 roku utrzymują "zerowe" stopy procentowe, żeby nie dać się gospodarkom pogrążyć w kryzysie. Komu to służy - zadali sobie pytanie duńscy naukowcy? Okazuje się, że łagodna polityka pieniężna najbardziej służy bogatym. I pogłębia i tak już gigantyczne nierówności.
 • EBC pozostawił stopy bez zmian

  EBC pozostawił stopy bez zmian

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów zdecydowała utrzymać bardzo łagodne nastawienie swojej polityki pieniężnej. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – stwierdziła dziś rada, organ decydujący o polityce monetarnej strefy euro.
 • ​Kursy walut: Wystrzał dolara kanadyjskiego

  ​Kursy walut: Wystrzał dolara kanadyjskiego

  Spokój w notowaniach dolara, funta czy franka sprawił, że na pierwszy plan wysunął się dolar kanadyjski. Bank Kanady zdecydował się na ograniczenie tempa skupu aktywów, dolar kanadyjski podrożał o jeden procent. Złoty trzyma się kurczowo 4,55, a USD/PLN próbuje zadomowić się pod 3,80.
 • Inwestorzy czekają na ruch EBC?

  Inwestorzy czekają na ruch EBC?

  Dziś potencjalnie najważniejsze wydarzenie tygodnia - decyzja EBC. Czy Europejski Bank Centralny wykaże się podobną śmiałością jak Bank Kanady i wskaże choćby na możliwość zmniejszenia QE?

Filmy - Banki centralne (5)