bank centralny

Artykuły - Bank centralny (637)

 • Bank Hiszpanii wzywa do redukcji deficytu budżetowego

  Bank Hiszpanii wzywa do redukcji deficytu budżetowego

  Bank Hiszpanii - hiszpański odpowiednik NBP - wezwał rząd Pedra Sancheza do opracowania planu obniżenia deficytu budżetowego. BdE zapowiada, że Hiszpanię czeka konsolidacja fiskalna - próba równoważenia dochodów i wydatków w budżecie państwa.
 • Banki centralne na wstrzymaniu

  ​Wczorajsza sesja była naprawdę bardzo interesująca, patrząc na jej zakończenie. Zanotowane zostały spore wzrosty, pomimo braku dobrych informacji gospodarczych czy ze strony banków centralnych, a wczoraj konkretnie Rezerwy Federalnej.
 • ​Pandemia koronawirusa może obniżyć PKB o 13,6 procent - bank centralny Hiszpanii

  ​Pandemia koronawirusa może obniżyć PKB o 13,6 procent - bank centralny Hiszpanii

  Bank centralny Hiszpanii (BdE) spodziewa się, że kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa może obniżyć PKB tego kraju nawet o 13,6 proc.
 • Pandemia paniki zmusi banki centralne do działania

  Pandemia paniki zmusi banki centralne do działania

  Banki centralne najważniejszych gospodarek sygnalizują, że ramię w ramię staną do walki ze skutkami pandemii - jeśli taka zostanie ogłoszona - koronawirusa. W jaki sposób? Nie będą zapewne szukać szczepionki - będą drukować pieniądze. Pewne jest jedno - nie ma żadnej pewności, że to pomoże gospodarce. A czy będzie antidotum na panikę?
 • Chiński bank centralny zwiększy płynność o 1,2 bln juanów

  Chiński bank centralny zwiększy płynność o 1,2 bln juanów

  Dzisiaj bank centralny Chin (PBoC) zwiększy płynność w systemie bankowym o 1,2 bln juanów (ok. 173,8 mld dolarów) poprzez transakcje reverse repo - podała agencja Reuters. W ten sposób chińskie władze przygotowują się do wznowienia handlu na rynkach, po ponad tygodniowej przerwie, w obliczu epidemii koronawirusa.
 • Banki centralne powoli "rzucają ręcznik"

  Banki centralne powoli "rzucają ręcznik"

  Główne banki centralne na świecie powoli "rzucają ręcznik" i choć nie powiedziały ostatniego słowa, to przechodzą zmianę jakościową - ich zadania dryfują w kierunku integracji polityki monetarnej i fiskalnej oraz obrony przed naciskami politycznymi - uważają uczestnicy XXIII debaty PAP Biznes.
 • Wielka zmiana w finansach Watykanu

  Wielka zmiana w finansach Watykanu

  Papież Franciszek reformuje watykański bank, czyli Instytut Dzieł Religijnych IOR. Watykan ogłosił w sobotę dokument zawierający odnowiony statut tej instytucji finansowej, którego celem jest poprawa jej funkcjonowania i dostosowanie do wymogów czasów.
 • Dane gospodarcze najgorsze od kilku lat, to ostatnia faza cyklu koniunkturalnego?

  Dane gospodarcze najgorsze od kilku lat, to ostatnia faza cyklu koniunkturalnego?

  Sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza. W najbliższych tygodniach przekonamy się, na jaką skalę banki centralne będą chciały ratować sytuację.
 • Fed zmienia nastawienie do stóp procentowych!

  Fed zmienia nastawienie do stóp procentowych!

  Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Fed zapowiedział zmiany w polityce monetarnej. Obecnie nie jest planowana żadna podwyżka stóp w tym roku! Zdaniem analityków to wyraźny zwrot w polityce monetarnej. Co więcej, obecnie jest planowana co najwyżej jedna podwyżka do końca cyklu.
 • Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski udostępnił informacje o wysokości wynagrodzeń w tej instytucji. Ustawę nakazującą ujawnienie tych informacji przedwczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda. 49,6 tys. zł, takie miesięcznie wynagrodzenie brutto otrzymywał dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP w 2018 r. Jest to najwyższa pensja w banku centralnym, nie licząc prezesa. Ujawnienie informacji o zarobkach w NBP to efekt publikacji prasowych, z których wynikało, że niektórzy pracownicy banku zarabiają około 65 tysięcy złotych miesięcznie.

Filmy - Bank centralny (3)

 • Banki centralne starają się odsunąć kryzys gospodarczy w czasie

  Europejski Bank Centralny ogłosił kroki, które mają zapobiec gospodarczej zapaści. W przyszłym tygodniu podobnie może postąpić amerykańska Rezerwa Federalna.
 • Największe banki centralne wciąż "gołębie"

  Poziom wzrostu gospodarczego w strefie Euro nie zadawala. Tempo inflacji spada. W takim środowisku banki centralne zastanawiają się, co dalej robić z polityką monetarną - mówi Piotr Minkina z Union Investment TFI.
 • Udany początek roku na rynku długu

  Rok 2012 zaczął się bardzo dobrze dla funduszy dłużnych. Po grudniowej operacji otwartego rynku, przeprowadzonej przez Europejski Bank Centralny, który wpuścił w europejski system bankowy dużą ilość pieniądza, inwestorzy międzynarodowi ruszyli na zakupy.