bank centralny

Artykuły - Bank centralny (644)

 • Cyfrowe waluty narodowe coraz bliżej? Kryzys bankomatów

  Cyfrowe waluty narodowe coraz bliżej? Kryzys bankomatów

  Głęboka digitalizacji usług finansowych to wyłącznie jedna strona medalu. Oprócz sektora komercyjnego nawet banki centralne rozpoczęły poważną dyskusję o możliwości wprowadzenia krajowych walut w wersji całkowicie cyfrowej.
 • Ankieta Makroekonomiczna NBP: Ograniczone ryzyko wysokiej inflacji

  Ankieta Makroekonomiczna NBP: Ograniczone ryzyko wysokiej inflacji

  Mediana prognoz dla inflacji w 2021 r. to 3,4 proc., a dla PKB 3,7 proc. - wynika z wiosennej Ankiety Makroekonomicznej NBP. W kolejnych latach ceny będą rosnąc już wolniej, a gospodarka powinna przyśpieszyć. Kurs walutowy, w szczególności w reakcji na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych, skala i tempo pokryzysowego odbicia PKB, długookresowy wpływ ekspansji fiskalnej i monetarnej, ceny żywności, zmiany regulacyjne i administracyjne - to główne czynniki ryzyka, które nie pozostaną bez wpływu na inflację.
 • Kiedy stopy procentowe w Polsce zaczną rosnąć?

  Kiedy stopy procentowe w Polsce zaczną rosnąć?

  Na zmiany w poziomie stóp procentowych w Polsce w 2021 r. nie ma co liczyć. Do pierwszych podwyżek – wynika z ankiety Interii - dojdzie dopiero pod koniec 2022 r. W większości wskazań będzie ona niewielka (15 pkt bazowych). Dwóch ekonomistów prognozuje wzrost stopy referencyjnej do 0,5 proc. (tj. o 40 pkt bazowych), czterech zakłada jej utrzymanie na niezmienionym poziomie, tj. 0,10 proc. do końca przyszłego roku.
 • Z PiS do banku centralnego. Adam Lipiński obejmie stanowisko wiceprezesa NBP

  Z PiS do banku centralnego. Adam Lipiński obejmie stanowisko wiceprezesa NBP

  Adam Lipiński, były poseł i wiceprezes PiS, obejmie w środę 4 listopada stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
 • Ekonomista: Rządy na całym świecie zalewają rynki gotówką - wzrost cen jest nieubłagany

  Ekonomista: Rządy na całym świecie zalewają rynki gotówką - wzrost cen jest nieubłagany

  Wzrost cen jest nieubłagany, zwłaszcza przy rosnących pensjach, nieproporcjonalnie rosnącej wydajności pracy - powiedział dr Artur Bartoszewicz z SGH. Dodał, że rządy na całym świecie zalewają rynki gotówką, by zasypać ogromną dziurę powstałą przez gwałtowne zatrzymanie aktywności gospodarczej.
 • To będzie biło w wyniki banków: Niskie stopy procentowe i niespłacane kredyty

  To będzie biło w wyniki banków: Niskie stopy procentowe i niespłacane kredyty

  Co najbardziej zagraża polskiemu systemowi finansowemu, który składa się głównie z banków? Niespłacane kredyty i polityka banku centralnego, czyli NBP, który powołany jest do tego, by dbać o stabilność tego systemu. Ale w tle czają się też frankowicze. I z tym problemem także powinno sobie poradzić państwo, bo został puszczony na żywioł.
 • Tani pieniądz będzie zalewać nas przez lata

  Tani pieniądz będzie zalewać nas przez lata

  Amerykański bank centralny (Fed) zmienił strategię, co oznacza, że pieniądz będzie tani przez lata. Jeśli inflacja podskoczy, to bank centralny znalazł sposób, żeby na nią nie reagować - ważna będzie dla niego "średnia" inflacja w "pewnym czasie". Możliwe, że inne banki centralne w dojrzałych gospodarkach też staną się zakładnikami "zerowych" stóp na dekady.
 • Bank Hiszpanii wzywa do redukcji deficytu budżetowego

  Bank Hiszpanii wzywa do redukcji deficytu budżetowego

  Bank Hiszpanii - hiszpański odpowiednik NBP - wezwał rząd Pedra Sancheza do opracowania planu obniżenia deficytu budżetowego. BdE zapowiada, że Hiszpanię czeka konsolidacja fiskalna - próba równoważenia dochodów i wydatków w budżecie państwa.
 • Banki centralne na wstrzymaniu

  ​Wczorajsza sesja była naprawdę bardzo interesująca, patrząc na jej zakończenie. Zanotowane zostały spore wzrosty, pomimo braku dobrych informacji gospodarczych czy ze strony banków centralnych, a wczoraj konkretnie Rezerwy Federalnej.
 • ​Pandemia koronawirusa może obniżyć PKB o 13,6 procent - bank centralny Hiszpanii

  ​Pandemia koronawirusa może obniżyć PKB o 13,6 procent - bank centralny Hiszpanii

  Bank centralny Hiszpanii (BdE) spodziewa się, że kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa może obniżyć PKB tego kraju nawet o 13,6 proc.

Filmy - Bank centralny (6)

 • Pierwszy bank centralny już walczy ze wzrostem cen mieszkań

  Bardzo niskie stopy procentowe destabilizują rynek mieszkaniowy. Powodują bardzo szybki wzrost cen. To może dewastować gospodarkę, także po pandemii. Bank centralny w Nowej Zelandii jako pierwszy zmienia swą politykę pieniężną. Nowozelandczycy pokazali już niejednokrotnie, że mają swoje podejście w kwestiach gospodarczych i często okazywało się, że bardzo skuteczne. Rozwiązania w walce z koronawirusem również były tam dość drastyczne, a teraz rząd wziął się za politykę pieniężną.
 • Pierwszy bank centralny już walczy ze wzrostem cen mieszkań

  Bardzo niskie stopy procentowe destabilizują rynek mieszkaniowy. Powodują bardzo szybki wzrost cen. To może dewastować gospodarkę, także po pandemii. Bank centralny w Nowej Zelandii jako pierwszy zmienia swą politykę pieniężną. Nowozelandczycy pokazali już niejednokrotnie, że mają swoje podejście w kwestiach gospodarczych i często okazywało się, że bardzo skuteczne. Rozwiązania w walce z koronawirusem również były tam dość drastyczne, a teraz rząd wziął się za politykę pieniężną.
 • To bank centralny podbija ceny mieszkań

  Spodziewano się spadku cen mieszkań, jednak do tego nie doszło. Po dziewięciu miesiącach spadła jedynie liczba i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych, o 5,4 proc. licząc rok do roku. Co się dzieje na polskim rynku i na świecie?
 • Banki centralne starają się odsunąć kryzys gospodarczy w czasie

  Europejski Bank Centralny ogłosił kroki, które mają zapobiec gospodarczej zapaści. W przyszłym tygodniu podobnie może postąpić amerykańska Rezerwa Federalna.