Bałtyk

Synonimy:
Morze Bałtyckie,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Bałtyk (337)

Filmy - Bałtyk (5)

 • Niewiarygodne! Zobacz, co wyskoczyło z wody

  Polska. W Bałtyku pojawiły się delfiny! Ta informacja zaskoczyła nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Naukowcy rozpoznali w ssakach gatunek butlonosych, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Pierwszy raz zwierzęta widziano na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Te delfiny nie często goszczą w Bałtyku - ostatnim razem pojawiły się w XIX wieku.
 • Sinice atakują nie tylko Bałtyk!

  W upały szukamy ochłody w wodzie, ale nie wszędzie jest to bezpieczne. Ostatnio sanepid zamknął kąpieliska w Trójmieście. Powód to sinice, które zajmują kolejne odcinki plaży. Czerwone flagi informujące o zakazie pływania pojawiają się w kolejnych miejscach w Zatoce Gdańskiej. Sinice to nie tylko problem morza. Toksyczne rośliny pojawiają się w jeziorach, stawach i innych zbiornikach w kraju. Kąpiel w tych miejscach jest niebezpieczna – ostrzega sanepid. - Sinice namnażają się w dogodnych dla nich warunkach pogodowych tj. temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza i środowisko wodne. Występują zarówno w wodach słodkich jak i słonych, o czym mogą niestety przekonać się wypoczywający nad Zatoką Gdańską. Właśnie z powodu zakwitu sinic kąpieliska w tamtym rejonie są zamknięte – mówi Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
 • Niezwykłe piwo. Tylko dla koneserów!

  Fiński browar postanowił odtworzyć prastarą recepturę belgijskiego piwa znalezionego we wraku statku, który zatonął na Morzu Bałtyckim... 170 lat temu! Dzięki temu belgijscy koneserzy złotego trunku mają szansę poznać smak, którym upajali się ich przodkowie. Pierwotnie badacze myśleli, że w odnalezionych w na dnie morza butelkach znajduje się szampan! Dopiero dokładne badania pozwoliły stwierdzić, że to jednak piwo o dość charakterystycznym smaku.
 • Ile statków pływa po Bałtyku?

  Zastanawialiście się kiedyś ile statków przepływa dziennie przez Morze Bałtyckie? Zobaczcie ciekawą animację, która za pomocą światełek obrazuje spektrum gospodarki morskiej Bałtyku.