badania prenatalne

Synonimy:
badanie prenatalne,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Badania prenatalne (11)

 • Badania prenatalne – kiedy powinnaś się im poddać?

  Badania prenatalne – kiedy powinnaś się im poddać?

  ​Ciąża to czas wielkiego oczekiwania na upragnionego potomka, ale też wątpliwości i niepokoju. Dlatego tak kluczową rolę spełnia diagnostyka prenatalna, która daje informację o zdrowiu dziecka oraz szacuje m.in. ryzyko wad rozwojowych czy chorób genetycznych. Badania prenatalne to aktualnie nie możliwość, ale konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej ciąży - przekonują specjaliści.
 • Alternatywa dla amniopunkcji

  Alternatywa dla amniopunkcji

  Genetyczne badania prenatalne nie zawsze muszą być inwazyjne. Te polegające na analizie DNA płodu zawartego we krwi matki mogą w wielu przypadkach je zastąpić.
 • Badania prenatalne mogą uratować życie dziecka

  Badania prenatalne mogą uratować życie dziecka

  Badania prenatalne, czyli badania płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, są niezwykle ważne. Dzięki ich wykonaniu można uratować życie własnego dziecka. Dr n. med. Marzena Dębska opowiedziała o tym, jakie są wskazania i możliwości diagnostyczne przy wykonaniu takich badań.
 • Nowa era badań genetycznych

  Nowa era badań genetycznych

  Badania genetyczne są integralną częścią współczesnej medycyny. W ostatnich latach jesteśmy świadkami tworzenia nowego obszaru w opiece zdrowotnej tzw. medycyny spersonalizowanej. Umożliwia ona indywidualne traktowanie każdego pacjenta w oparciu o informacje z jego genomu, np. optymalny dobór i dawkowanie leków. Medycyna spersonalizowana poprzez wykorzystanie nowych technologii i obniżenie kosztów analizy genomu ludzkiego stanie się wkrótce elementem rutynowej praktyki lekarskiej.
 • Bezpłatne badania prenatalne

  Bezpłatne badania prenatalne

  Kobiety w ciąży często nie wiedzą, że mają prawo do wykonania badań, które dają szansę na wczesne zdiagnozowanie wad płodu i podjęcie leczenia ratującego zdrowie dziecka.
 • Kontrowersyjna metoda badań prenatalnych w Szwajcarii

  Kontrowersyjna metoda badań prenatalnych w Szwajcarii

  Kontrowersyjne badanie prenatalne nowej generacji służące wykrywaniu w organizmie płodu zespołu Downa od połowy sierpnia ma być wykonywane w Szwajcarii. Polega ono jedynie na pobraniu od matki próbki krwi - informuje dziennik "Neue Zuercher Zeitung".
 • Odszkodowanie dla dziecka, które nie miało się urodzić

  Brukselski sąd apelacyjny przyznał odszkodowanie w wysokości 430 tys. euro dla urodzonego z ciężką wadą dziecka. Szpital ma zapłacić, gdyż wykonane badanie prenatalne nie wykryło choroby. - W interesie dziecka była aborcja terapeutyczna - uznał sąd.
 • Watykan: Krytyka badań prenatalnych

  Badania prenatalne mogą być do zaakceptowania, jeśli otwierają drogę do możliwych terapii, ale są etycznie nie do przyjęcia, jeśli służą do "selekcji" płodów, zwłaszcza w przypadku zespołu Downa - informuje watykański dziennik "L'Osservatore Romano".
 • Pierwsze w kraju odszkodowanie za "złe urodzenie"

  Białostocki sąd apelacyjny, jako sąd II instancji, wydał dziś wyrok w procesie za odmowę badań prenatalnych i zasądził małżeństwu z Łomży ponad 100 tys. zł odszkodowania od miejscowego szpitala oraz 2 tys. zł comiesięcznej renty.

Filmy - Badania prenatalne (2)