badania naukowe

Artykuły - Badania naukowe (65)

 • ​Czy lekarstwo na raka zostanie wynalezione w kosmosie?

  ​Czy lekarstwo na raka zostanie wynalezione w kosmosie?

  Zbada zachowanie komórek rakowych i limfocytów T, a także wzrost grzybów w kosmosie - bionanosatelita to nowy projekt SatRevolution, nad którym spółka pracuje wraz z czterema wrocławskimi uczelniami. Dzięki badaniom możliwe będzie opracowanie nowych terapii medycznych, dowiemy się też więcej na temat przyszłości człowieka i jego działań poza ziemską orbitą.
 • Polska dopiero na dopiero na 25. miejscu na świecie

  Polska dopiero na dopiero na 25. miejscu na świecie

  Pod względem finansowania nauki Polska jest dopiero 25. na świecie - podkreśla prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Mimo to są dziedziny, w których polscy naukowcy należą do światowej czołówki. To ich osiągnięcia stoją za większością zaawansowanych technologii, problem jednak w tym, żeby pozyskać na badania i komercjalizację środki oraz partnerów biznesowych.
 • Naukowcy proszą o mózgi

  Naukowcy proszą o mózgi

  Naukowcy chcą naszych mózgów. Apelują, by po śmierci oddawać organy do badań naukowych.
 • Unikatowy symulator procesów chemicznych ARUZ pozytywnie przeszedł testy

  Unikatowy symulator procesów chemicznych ARUZ pozytywnie przeszedł testy

  Zbudowany w łódzkim Technoparku Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) pozytywnie przeszedł testy i jest gotowy do podjęcia pracy. Warte ponad 20 mln zł urządzenie może - zdaniem specjalistów - zrewolucjonizować badania naukowe.
 • Dlaczego przewracamy się na skórce od banana? Tegoroczne Ig Noble przyznane

  Dlaczego przewracamy się na skórce od banana? Tegoroczne Ig Noble przyznane

  Naukowcy, który zbadali, dlaczego skórki od bananów są tak niebezpieczne, zdobyli jedną z tegorocznych nagród Ig Nobel. Ceremonia odbyła się tradycyjnie, przed wręczeniem nagród Nobla, na Uniwersytecie Harvarda.
 • Minister zapowiada nową ulgę podatkową!

  Minister zapowiada nową ulgę podatkową!

  - Korzyści podatkowe są najlepszą zachętą dla przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która przyczynia się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki - stwierdził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Filmy - Badania naukowe (3)

 • Więcej pieniędzy na dobre projekty naukowe

  Trwają prace nad nowym systemem oceniania jednostek naukowych, który będzie przede wszystkim premiował jakość, innowacyjność i wdrażanie projektów do przemysłu. Nowy system pozwoli skuteczniej wspierać działalność badawczą najlepszych instytutów. – Niektóre instytuty zaczęły być bardzo dobre, a otrzymywały niewielką sumę, nieadekwatną do swoich osiągnięć. W 2015 roku zaczynamy nowy sposób finansowania oparty o oceny. Te jednostki, które dostaną wysoką ocenę (A+, A), będą otrzymywały dużo więcej środków niż te, które dostaną niższą.
 • Syreny istnieją? Przedstawiono dowód!

  Dwóch naukowców przemierzając 3000 stóp w głąb Morza Grenlandzkiego, natknęło się na takie oto stworzenie. Czy jest to dowód na istnienie inteligentnych wodnych stworzeń - legendarnych syren? Oceńcie sami...
 • W przyszłym roku ponad 3 miliardy złotych z UE na prace badawcze

  Firmy chętne na unijne wsparcie w przyszłym roku będą miały do dyspozycji ponad 3 miliardy złotych. Szanse na uzyskanie środków będą miały zarówno duże koncerny, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, operujące głównie w branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, telekomunikacyjnej, IT i biotechnologicznej. Kluczowa będzie innowacyjność projektów, na które mają być przeznaczone uzyskane pieniądze. - Wdrożenie i myślenie o innowacji czasami może być jedyną formą przewagi konkurencyjnej - zwraca uwagę Bogusława Mazurek, menadżer w Zespole Doradztwa Europejskiego EAST, działającym w ramach międzynarodowej sieci Taxand.