badania

Artykuły - Badania (1010)

Filmy - Badania (12)

 • Jak często można robić badania radiologiczne?

  RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać? O tym w "Dzień Dobry TVN" opowiedział konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Jerzy Walecki. Jak duża dawka tego typu promieniowania jest szkodliwa dla człowieka? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Naukowcy zapowiadają wskrzeszenie mamuta. "Odczytali cały jego genom"

  Okazuje się, że naukowcy są na dobrej drodze do tego, by ożywić mamuta włochatego. Czy przywracanie gatunków, które wyginęły to dobry pomysł? Dlaczego mamuty wyginęły? Powiedział o tym w "Dzień Dobry TVN" dr Tomasz Sulej, paleontolog. Skąd udało się pozyskać DNA mamuta? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Mężczyźni unikają lekarzy. Blisko 30 proc. z nich robi badania raz w roku lub rzadziej

  Co roku 64 proc. Polaków zgłasza się na badania profilaktyczne. Większość stanowią jednak kobiety. Mężczyźni u lekarza pojawiają się rzadko, średnio 30 proc. z nich raz w roku lub rzadziej. Badania wykonują dopiero wtedy, gdy czują się źle. Strach przed badaniami profilaktycznymi głównie spowodowany jest obawą przed wykryciem poważnej choroby. Tymczasem najskuteczniejszą metodą walki z poważnymi chorobami jest właśnie profilaktyka. Eksperci podkreślają, że nie tylko chodzi badania, lecz także często o zmianę stylu życia. – Mężczyźni nie garną się do profilaktyki. Unikają lekarzy, a jeśli już się pojawiają, to wtedy, gdy mają niepokojące objawy, kiedy choroba bywa zaawansowana i leczenie jest trudne – podkreśla Bożena Walewska-Zielecka, dr hab. nauk medycznych z Medicover Polska.
 • Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś?

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, wole, wole guzowate, nowotwór, choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Jak się leczyć? W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy, również wtedy gdy są one wywołane chorobami zapalnymi, stosuje się leczenie farmakologiczne – odpowiednimi lekami. Przy nadczynności w grę może wchodzić także leczenie jodem radioaktywnym. Co do guzków, należy się upewnić, że nie są one zmianą nowotworową. Jeśli nie są, a wole guzowate nie powoduje dużego powiększenia tarczycy, wystarczy je obserwować. Niekiedy zastosowane leczenie nie przynosi jednak efektów i niezbędna jest operacja, po której zostaje szpecąca blizna. Na szczęście jej wygląd można poprawić, a widoczność – zmniejszyć.