badania

Artykuły - Badania (595)

  • Cudowne wieści dla mizantropów: Ludzi może być coraz mniej

    Cudowne wieści dla mizantropów: Ludzi może być coraz mniej

    Brzmi to jak groźna przepowiednia, choć znajdą się zapewne i tacy, którzy się ucieszą - potężne badania grupy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie wykazały, iż populacja ludzi może znacząco zmniejszyć się w drugiej połowie XXI wieku. Według nich kraje o wysokim przyroście naturalnym nie będą "nadążać" z uzupełnianiem braków w krajach z niskim przyrostem, a w konsekwencji ludzi będzie coraz mniej.
  • Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

    Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

    Na podstawie tego, w jaki sposób witamy się z innymi, specjaliści potrafią zdiagnozować nasz charakter i typ osobowości. Okazuje się, że siła uścisku dłoni zdradza znacznie więcej. Jak przekonują nowozelandzcy uczeni, słaby uścisk dłoni może być symptomem potencjalnie zagrażającego życiu schorzenia.
  • Naukowcy przyjrzeli się... modlitwie. Oto wnioski

    Naukowcy przyjrzeli się... modlitwie. Oto wnioski

    Eksperci z zakresu zdrowia psychicznego stale namawiają nas do tego, by stres i niepokój zwalczać przy pomocy medytacji. Niektórzy specjaliści są tymczasem zdania, że podobne, a być może nawet korzystniejsze działanie, ma modlitwa. Skutecznie bowiem uspokaja i przywraca poczucie kontroli.
  • Przez pandemię rynek badań CAWI poważnie urośnie. Wzrosty mogą być nawet dwucyfrowe

    Przez pandemię rynek badań CAWI poważnie urośnie. Wzrosty mogą być nawet dwucyfrowe

    Według ekspertów, metoda CAWI najmocniej zyska podczas kryzysu. Jest tańsza i szybsza w realizacji niż inne. Niektórzy prognozują, że ten rynek w Polsce wzrośnie w ciągu 2-5 lat aż o 50%. I może być wart nawet 300 mln zł. Będzie to efektem izolacji społecznej, skoku cyfrowego i optymalizacji wydatków marketingowych. FMCG, telekomunikacja i farmacja najwięcej inwestują w tego typu badania, dlatego branża powinna właśnie tam kierować swoje oferty. Ale część badaczy przewiduje, że wzrosty będą widoczne także w innych sektorach. Bez danych na temat konsumentów firmom trudno będzie podejmować jakiekolwiek decyzje, a w dobie niepewności ta technika może być jedyną rozsądną opcją.
  • Kto kłamie częściej - kobiety czy mężczyźni?

    Kto kłamie częściej - kobiety czy mężczyźni?

    Kłamiemy, gdy możemy w ten sposób odnieść jakąś korzyść. I w tym prym wiodą panowie. Kłamiemy, gdy prawda jest dla słuchacza zbyt bolesna. W tym przypadku wyniki badań są bardzo rozbieżne.
  • Uziemione samoloty mogą pomóc w walce z wirusem

    Uziemione samoloty mogą pomóc w walce z wirusem

    Walka z koronawirusem i idące z nią obostrzenia, przyczyniły się do ograniczenia lotów, a tym samym uziemienia wielu maszyn na lotniskach. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać samoloty do walki z epidemią.
  • Główny Urząd Statystyczny o nastrojach konsumentów

    Główny Urząd Statystyczny o nastrojach konsumentów

    W kwietniu bieżące nastroje konsumentów spadły o 37,7 pkt. proc. do minus 36,4 pkt. - podał GUS. W odniesieniu do kwietnia 2019 roku obecna wartość BWUK jest niższa o 43,6 pkt. proc.
  • Test na koronawirusa do wykonania w domu

    Test na koronawirusa do wykonania w domu

    FDA - amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pierwszy zestaw testowy na koronowirusa, stworzony z myślą o samodzielnie przeprowadzonym badaniu w domu.
  • Autonomiczne pojazdy wspomagają transport próbek z testami na koronawirusa

    Autonomiczne pojazdy wspomagają transport próbek z testami na koronawirusa

    Mayo Clinic – amerykańska organizacja medyczna, testuje autonomiczne kapsuły, które samodzielnie dostarczają próbki z przeprowadzonymi testami na koronawirusa. Ma to przyspieszyć proces wykonania badania i rozładować punkty medyczne.
  • Branżę czekają zmiany. Nadchodzący kryzys wzmocni rynek badań internetowych

    Branżę czekają zmiany. Nadchodzący kryzys wzmocni rynek badań internetowych

    Badania internetowe należą do najtańszych i najszybszych znanych metod na rynku. Dają możliwość prostej realizacji nawet międzynarodowych projektów. W 2018 r. przychody branży wyniosły aż 124 mln zł. To niespełna dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej. W kryzysie właśnie ten segment najmocniej zyska na znaczeniu. Szukając oszczędności i mogąc zmieniać techniki badawcze, firmy będą częściej wybierały tego typu metody. Dodatkową kwestią może być również bezpieczeństwo, np. brak bezpośrednich kontaktów ankieterów z respondentami. Branża powinna też mocniej zabiegać o sektor farmacji i publiczny, gdzie są największe wzrosty.

Filmy - Badania (18)

  • Wyjątkowa lekcja dla żurawi. O co chodzi?

    Jednymi z mieszkańców zoo w Denver są żurawie indyjskie. Pracownicy placówki postanowili nauczyć je przydatnych umiejętności. Już niedługo ptaki będą w stanie pomóc w dbaniu o swoje zdrowie, samodzielnie stając na wadze podczas kontrolnych badań. Zobaczcie, jak idą przygotowania. (STORYFUL/x-news)
  • Jakie są badania, które można wykonać samemu w domu?

    Obecnie coraz więcej osób chce samodzielnie monitorować swój stan zdrowia, a domowe testy diagnostyczne im to umożliwiają. Które z nich można przeprowadzić, nie udając się do lekarza? O tym w dzisiejszym studiu mówiła farmaceutka Paulina Front. (Dzień Dobry TVN/x-news)
  • Tajemnicza mumia

    Naukowcy badają ponad pięćsetletnią mumię. Jak skrywa się za nią historia?
  • Dariusz Runowski: Nie ma jednego bilansu, który jest najważniejszy

    Bilans zdrowia jest okresowo wykonywanym u każdego dziecka kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną prawidłowości rozwoju. Na czym dokładnie polega? O czym rodzice muszą pamiętać przyprowadzając swoje dziecko na badanie? – Ważne jest to, żeby zgłaszać się w określonym terminie – wyjaśnił pediatra dr Dariusz Runowski. (Dzień Dobry TVN/x-news)