automatyzacja pracy

Artykuły - Automatyzacja pracy (22)

 • W ciągu najbliższych lat Polska będzie potrzebować 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

  W ciągu najbliższych lat Polska będzie potrzebować 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

  Branża sztucznej inteligencji rośnie w szybkim tempie, a korzyści z automatyzacji wielu procesów i podnoszenia kompetencji cyfrowych będą odczuwalne dla całej gospodarki. - Zapotrzebowanie na specjalistów z branży SI w Polsce w ciągu pięciu lat szacuje się na ok. 200 tys. osób. A warto przypomnieć, że cały sektor ICT w Polsce zatrudnia 500 tys. osób - mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska. Rząd przyjął "Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce" i chce zwiększyć wartość polskich technologii oraz budować w Polsce świadome społeczeństwo, które skorzysta na rewolucji technologicznej.
 • ​Roboty zwiększają zatrudnienie, nie odbierają pracy ludziom

  ​Roboty zwiększają zatrudnienie, nie odbierają pracy ludziom

  Wykorzystywanie robotów przez firmy nie tylko nie odbiera pracy ludziom, ale wręcz prowadzi do zwiększenia zatrudnienia - do takich wniosków doszli kanadyjscy statystycy.
 • Rynek pracy może wpaść w technologiczną pułapkę

  Rynek pracy może wpaść w technologiczną pułapkę

  Zmianami technologicznymi trzeba mądrze zarządzać, by nie uczynić wielkiej szkody gospodarce oraz by nie wywołać wielkich problemów społeczno-politycznych - radzi prof. Carl Benedikt Frey z Oxford University w książce "The Technology Trap".
 • Na świecie dwa mln robotów przemysłowych. A co z Polską?

  Na świecie dwa mln robotów przemysłowych. A co z Polską?

  Na świecie do 2022 roku przybędzie niemal dwa mln robotów przemysłowych. Ile z nich znajdzie się w Polsce? Wskaźnik gęstości robotów w przeliczeniu na 10 tys. osób zatrudnionych przy produkcji przemysłowej w Polsce wynosi obecnie zaledwie 42.
 • Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Wkrótce może zabraknąć miejsc pracy dla... kierowców?

  Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna - wskazuje firma doradcza MC Kinsey. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 80 proc. czasu pracy [1], ponieważ tyle średnio zajmuje samo prowadzenie pojazdu. Według raportu PwC, w Polsce jest obecnie około 600-650 tys. zawodowych kierowców [2], ale - jak wskazują eksperci Personnel Service - w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy takich miejsc pracy.
 • Raport: Automatyzacja może być groźna dla budżetów państw

  Raport: Automatyzacja może być groźna dla budżetów państw

  Postępująca automatyzacja - jeśli nie będzie realizowana z uwzględnieniem skutków społecznych - może doprowadzić do drastycznego wzrostu zadłużenia państw - ostrzegają eksperci z Deutsche Bank Research w raporcie poświęconym skutkom digitalizacji.
 • W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  Największe wzrosty zatrudnienia w wyniku automatyzacji procesów czekają firmy zlokalizowane w Polsce wschodniej - 21 proc. prognozuje zwiększenie liczby pracowników w ciągu dwóch lat - wynika z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup. Największych redukcji można się spodziewać w Polsce południowo-zachodniej (10 proc.) i północnej (10 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość firmy najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać duże przedsiębiorstwa (16 proc.) i jednocześnie to również one spodziewają się największych redukcji w wyniku cyfryzacji (10 proc.).
 • Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
 • Kasjerzy sceptycznie nastawieni do automatyzacji. Boją się utraty pracy

  Kasjerzy sceptycznie nastawieni do automatyzacji. Boją się utraty pracy

  Ponad 60 proc. kasjerów i kasjerek martwi się tym, że w przyszłości bezobsługowe kasy zabiorą im pracę. Tylko 5 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. Trzeba zaznaczyć, że w małych i średnich miastach występują większe obawy niż w dużych aglomeracjach.
 • Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Dr Sienkiewicz: Przekwalifikujesz się albo przepadniesz. Rynek pracy wymusza zmiany

  Zdobycie nowego zawodu staje się nieuniknione. Wpływ na to mają dynamiczne zmiany zachodzące na rynku pracy. Z danych OECD wynika, że blisko co piąty pracownik ma niedopasowane kompetencje do zajmowanego stanowiska. Przyczyniają się do tego różne strategie pracodawców, którzy m.in. zawyżają wymagania wobec kandydatów. Z kolei w sektorach z niskimi płacami można zauważyć obniżanie poprzeczki potencjalnym zatrudnionym.