auto

Artykuły - Auto (2624)

 • Napęd 4x4 – jak działa i kiedy się przydaje?

  Napęd 4x4 – jak działa i kiedy się przydaje?

  Samochody 4x4 to dziś kategoria pojazdów, obejmująca niemal wszystkie segmenty dostępne na rynku. Auta z napędem na wszystkie koła to już nie tylko samochody terenowe, choć to z nimi zazwyczaj ten rodzaj napędu właśnie się kojarzy, lecz także SUV-y, crossovery, rodzinne vany, luksusowe sedany, samochody spor-towe, rodzinne kompakty i kombi, a nawet samochody miejskie. W tym materiale znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje o napędzie na 4 koła – prezentujemy jego rodzaje, sposób działania, wady oraz zalety.
 • Wypożyczenie samochodu w Polsce - ile to kosztuje?

  Wypożyczenie samochodu w Polsce - ile to kosztuje?

  Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. To opcja, która sprawdzi się w praktycznie każdej sytuacji, w której natychmiast potrzebujemy niezależnego środka transportu. Dowiedz się, jak to zrobić i ile to kosztuje.
 • Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym należy pamiętać?

  Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym należy pamiętać?

  Po zawarciu umowy sprzedaży samochodu musisz pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. Inne masz obowiązki, jeśli jesteś nabywcą, a inne, gdy sprzedałeś pojazd. Jedną z istotniejszych kwestii jest to, co dzieje się z ubezpieczeniem OC. Czy nowy właściciel może dalej korzystać z polisy, którą otrzymał od sprzedającego?
 • Ryczałt samochodowy w przychodach pracowniczych

  Ryczałt samochodowy w przychodach pracowniczych

  W wielu firmach pracownicy, którzy użytkują w wykonywaniu swoich obowiązków samochody służbowe, za zgodą pracodawcy "po godzinach" wykorzystują je również nieodpłatnie do celów prywatnych. Udostępnienie tego typu świadczenia powoduje po stronie pracownika powstanie przychodu w formie ryczałtu kwotowego określonego w ustawie o pdof. Przez kilka lat trwał spór między podatnikami a fiskusem o zakres świadczeń objętych tym ryczałtem. Zakończyła go niedawno wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna.
 • Testujemy znane serwisy do sprawdzania historii pojazdu

  Testujemy znane serwisy do sprawdzania historii pojazdu

  Jakie jest opinia o autobaza.pl? Testujemy usługę historia pojazdu.
 • Praktyczny samochód do miasta - na jaki model postawić?

  Praktyczny samochód do miasta - na jaki model postawić?

  Jaki samochód miejski wybrać? Miasto stawia przed samochodem konkretne wyzwania. A kiedy pojazd ma dodatkowo pełnić funkcję auta rodzinnego, wymagania stają się jeszcze bardziej wyśrubowane. Coraz częściej za praktyczne auto rodzinne, które sprawdzi się w mieście są uznawane kompaktowe crossovery. Sprawdźmy, skąd bierze się ich rosnąca popularność i co mogą nam zaoferować. Sprawdzone auto dla rodzica
 • Japońskie auta – zestawienie popularnych modeli

  Japońskie auta – zestawienie popularnych modeli

  Dlaczego ludzie na całym świecie kochają japońskie samochody? Japońskie auta od lat słyną z niezawodności, która przekłada się na niskie koszty ich utrzymania. Mogą też pochwalić się bardzo funkcjonalnymi wnętrzami. Marki samochodów japońskich są prekursorami wielu przełomowych rozwiązań technicznych. Zapisały się na trwałe w historii motoryzacji, tworząc wiele kultowych modeli sportowych (np. Mazdę RX-7, Nissana Skyline, Subaru Impreza), użytkowych (Toyotę Land Cruiser), a także promując pierwsze SUV-y (Toyotę RAV4), kultowe roadstery (Mazdę MX-5), silniki Skyactiv i zastosowania silnika Wankla. Wiele japońskich samochodów było produkowanych w milionach egzemplarzy, jako modele globalne. W ostatnich latach japońskie samochody zaskakują również niesamowitymi liniami nadwozia, w czym bezsprzecznie, prym wiedzie Mazda.
 • Czy warto postawić na opony niskoprofilowe?

  Czy warto postawić na opony niskoprofilowe?

  Wybierając opony do swojego auta mamy przed sobą ogrom marek, modeli i rozmiarów. Każdy samochód posiada pewien zakres rozmiarów opon, które są dla niego dedykowane. Niemniej jednak producenci pozostawiają w tym względzie pewną dowolność. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się opony o niskim profilu. Szczególnie w przypadku aut o charakterystyce sportowej. Warto zatem dowiedzieć się o nich nieco więcej.
 • Wakacje – czas złodziei samochodów. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

  Wakacje – czas złodziei samochodów. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

  Wyobraź sobie taką sytuację: wyjeżdżasz na wakacje z rodziną własnym samochodem. Po zakwaterowaniu się do hotelowego pokoju i zjedzeniu posiłku w restauracji, chcesz wyruszyć na plażę lub w miasto. Kłopot jednak w tym, że miejsce parkingowe, na którym zaparkowałeś, jest... puste. Takie zdarzenie skutecznie przekreśla urlopowe plany. Aby zminimalizować zarówno ryzyko kradzieży samochodu, jak i jej skutki, przed wyjazdem lub pozostawieniem samochodu w garażu na czas urlopu warto się odpowiednio zabezpieczyć.

Filmy - Auto (13)

 • Nie dasz złotówki, porysują ci auto. Problem „samozwańczych parkingowych” nie zniknie sam

  Oferowanie fikcyjnej usługi, polegającej na „pilnowaniu” auta za pieniądze, jest wykroczeniem. Grożenie zniszczeniem mienia za brak „opłaty” to przestępstwo. Ale, jak zauważa mecenas Dubois, policjanci rzadko reagują w takich sytuacjach. Nie wynika to z niejasności przyjętych norm, lecz z przyzwolenia na ich łamanie. Nie można żadnego człowieka siłą usnąć z parkingu, bo to jest wbrew ustawie zasadniczej. Art. 52 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi wolność poruszania się po terytorium Polski i wyboru miejsca zamieszkania oraz pobytu. Samozwańczy parkingowy wchodzi w sferę czynu zabronionego, gdy żąda od kogoś pieniędzy lub nawet uprzejmie o nie prosi. Policja ma wówczas otwartą drogę do działania, ponieważ zostaje naruszony porządek publiczny. Obowiązkiem funkcjonariuszy jest wylegitymować sprawcę, a następnie podjąć czynności z urzędu. Polegają one m.in. na wezwaniu na przesłuchanie, przedstawieniu zarzutów i skierowaniu wniosku o ukaranie, w przypadku wykroczenia. Jeśli dochodzi do przestępstwa, właściwym pismem jest akt oskarżenia.
 • Autem na pionowy stok. Nie było łatwo

  Wideo chińskiego kierowcy pojawiło się w sieci i zaimponowało amatorom sportów ekstremalnych. Na filmie widać, jak auto wjeżdża na niemal pionowy stok. Mimo że samochód terenowy, którym kierowca podejmuje wyzwanie, przystosowany jest do ciężkich warunków, zaledwie kilka metrów przed końcem tego stromego odcinka, auto klinuje się. W końcu Chińczyk osiągnął cel, a jego wyczyn zaimponował zgromadzonym gapiom. Sam kierowca spotkał się z gromkimi brawami.
 • Tempo, uroda, seks, czyli auto dla kobiety

  Nie od dziś wiadomo, że kobiety mają często zupełnie inny gust niż mężczyźni. Także w kwestii samochodów. Jaki zatem powinien być kobiecy samochód?
 • Nowe auto Justyny Kowalczyk

  Dotąd podróżowała tylko wraz ze swoim zespołem, teraz nadszedł czas na bardziej prywatne jazdy. Justyna Kowalczyk ma nowe auto!