auto

Artykuły - Auto (2619)

 • Testujemy znane serwisy do sprawdzania historii pojazdu

  Testujemy znane serwisy do sprawdzania historii pojazdu

  Jakie jest opinia o autobaza.pl? Testujemy usługę historia pojazdu.
 • Praktyczny samochód do miasta - na jaki model postawić?

  Praktyczny samochód do miasta - na jaki model postawić?

  Jaki samochód miejski wybrać? Miasto stawia przed samochodem konkretne wyzwania. A kiedy pojazd ma dodatkowo pełnić funkcję auta rodzinnego, wymagania stają się jeszcze bardziej wyśrubowane. Coraz częściej za praktyczne auto rodzinne, które sprawdzi się w mieście są uznawane kompaktowe crossovery. Sprawdźmy, skąd bierze się ich rosnąca popularność i co mogą nam zaoferować. Sprawdzone auto dla rodzica
 • Japońskie auta – zestawienie popularnych modeli

  Japońskie auta – zestawienie popularnych modeli

  Dlaczego ludzie na całym świecie kochają japońskie samochody? Japońskie auta od lat słyną z niezawodności, która przekłada się na niskie koszty ich utrzymania. Mogą też pochwalić się bardzo funkcjonalnymi wnętrzami. Marki samochodów japońskich są prekursorami wielu przełomowych rozwiązań technicznych. Zapisały się na trwałe w historii motoryzacji, tworząc wiele kultowych modeli sportowych (np. Mazdę RX-7, Nissana Skyline, Subaru Impreza), użytkowych (Toyotę Land Cruiser), a także promując pierwsze SUV-y (Toyotę RAV4), kultowe roadstery (Mazdę MX-5), silniki Skyactiv i zastosowania silnika Wankla. Wiele japońskich samochodów było produkowanych w milionach egzemplarzy, jako modele globalne. W ostatnich latach japońskie samochody zaskakują również niesamowitymi liniami nadwozia, w czym bezsprzecznie, prym wiedzie Mazda.
 • Czy warto postawić na opony niskoprofilowe?

  Czy warto postawić na opony niskoprofilowe?

  Wybierając opony do swojego auta mamy przed sobą ogrom marek, modeli i rozmiarów. Każdy samochód posiada pewien zakres rozmiarów opon, które są dla niego dedykowane. Niemniej jednak producenci pozostawiają w tym względzie pewną dowolność. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się opony o niskim profilu. Szczególnie w przypadku aut o charakterystyce sportowej. Warto zatem dowiedzieć się o nich nieco więcej.
 • Wakacje – czas złodziei samochodów. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

  Wakacje – czas złodziei samochodów. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

  Wyobraź sobie taką sytuację: wyjeżdżasz na wakacje z rodziną własnym samochodem. Po zakwaterowaniu się do hotelowego pokoju i zjedzeniu posiłku w restauracji, chcesz wyruszyć na plażę lub w miasto. Kłopot jednak w tym, że miejsce parkingowe, na którym zaparkowałeś, jest... puste. Takie zdarzenie skutecznie przekreśla urlopowe plany. Aby zminimalizować zarówno ryzyko kradzieży samochodu, jak i jej skutki, przed wyjazdem lub pozostawieniem samochodu w garażu na czas urlopu warto się odpowiednio zabezpieczyć.
 • Biznesmen odliczy tylko 20 proc. wydatków na samochód

  Tylko jedna piąta wydatków na auto niewpisane do ewidencji środków trwałych może być firmowym kosztem. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest własnością czy współwłasnością podatnika - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
 • Oceń swoje auto: Alfa Romeo

  Oceń swoje auto: Alfa Romeo

  Wracamy do cyklu oceniania samochodów używanych. Po zebraniu ponad pięciu i pół tysiąca opinii dotyczących aut Opla, Renault, Forda, Toyoty, Daewoo, Fiata, Skody, Peugeota, Citroena i BMW przyszła kolej na Alfa Romeo.
 • Tablice rejestracyjne: co mówią o kierowcy?

  Tablice rejestracyjne: co mówią o kierowcy?

  Czy wiesz, jakie informacje o tobie mogą wyczytać inni kierowcy z twoich tablic rejestracyjnych? Tablice to nie tylko informacja o województwie, w którym zarejestrowany jest pojazd. Z czego wynika obowiązek rejestracji samochodu i co musisz spełnić, zanim jej dokonasz? Warto o tym wiedzieć – nie tylko przy pierwszym samochodzie.
 • 
Fiskus żąda podatku od aut wynajętych za granicą

  Fiskus żąda podatku od aut wynajętych za granicą

  Przedsiębiorca, który choćby raz przejedzie się po Polsce samochodem z innego kraju, powinien rozliczyć akcyzę. Tak wynika z ostatnich interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
 • Akcyza od aut: Końca sporu nie widać

  Akcyza od aut: Końca sporu nie widać

  Podatnicy systematycznie przegrywają w sądach z celnikami w sprawach podatku od samochodów. Ich zaległości sięgają już setek milionów złotych.

Filmy - Auto (18)

 • Pies patrzy, jak uwięziony ptak szuka szybkiego wyjścia z samochodu

  Strzyżyk uwięziony w aucie. Ptaszek niechcący wleciał do otwartego samochodu i miał problem, żeby się z niego wydostać. Całej sytuacji przyglądał się spokojnie pies. (STORYFUL/x-news)
 • Łakomy tygrys zaatakował auto

  Ma Lanqin wraz z rodziną wybrała się do zoo z dzikimi zwierzętami w Pekinie. Samochodem turystów zainteresował się tygrys. Zwierzę zbliżyło się do auta, próbując zaatakować jego pasażerów. Zdając sobie sprawę z tego, że nie ma szans z maszyną, próbował zjeść...lusterko. (STORYFUL/x-news)
 • Zasypało podjazd? Z pomocą przyjdzie... tyranozaur

  Silne opady śniegu nawiedziły północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Amerykanie do wynikających z tego niedogodności podeszli z uśmiechem. Gdy mieszkająca w Lebanon w stanie New Jersey Katie Nastacio chciała wyjechać z domu, z pomocą w odśnieżeniu podjazdu przed domem ruszył jej ojciec. Żeby nie było nudno, postanowił to zrobić w stroju... tyranozaura. Mimo krótkich rączek bardzo sprawnie operował łopatą. (STORYFUL/x-news)
 • Nie dasz złotówki, porysują ci auto. Problem „samozwańczych parkingowych” nie zniknie sam

  Oferowanie fikcyjnej usługi, polegającej na „pilnowaniu” auta za pieniądze, jest wykroczeniem. Grożenie zniszczeniem mienia za brak „opłaty” to przestępstwo. Ale, jak zauważa mecenas Dubois, policjanci rzadko reagują w takich sytuacjach. Nie wynika to z niejasności przyjętych norm, lecz z przyzwolenia na ich łamanie. Nie można żadnego człowieka siłą usnąć z parkingu, bo to jest wbrew ustawie zasadniczej. Art. 52 Konstytucji RP zapewnia każdemu obywatelowi wolność poruszania się po terytorium Polski i wyboru miejsca zamieszkania oraz pobytu. Samozwańczy parkingowy wchodzi w sferę czynu zabronionego, gdy żąda od kogoś pieniędzy lub nawet uprzejmie o nie prosi. Policja ma wówczas otwartą drogę do działania, ponieważ zostaje naruszony porządek publiczny. Obowiązkiem funkcjonariuszy jest wylegitymować sprawcę, a następnie podjąć czynności z urzędu. Polegają one m.in. na wezwaniu na przesłuchanie, przedstawieniu zarzutów i skierowaniu wniosku o ukaranie, w przypadku wykroczenia. Jeśli dochodzi do przestępstwa, właściwym pismem jest akt oskarżenia.