InteriaTV - Austria

Synonimy:
Austra, Autstria
Inne znaczenia:
brak

Filmy - Austria (15)

 • DW Stories: Austria pod śniegiem. Hotelarze liczą straty

  Dotarcie do niejednego ośrodka narciarskiego w Austrii to prawdziwe wyzwanie - nieprzejezdne drogi oraz ryzyko spadających konarów i lawin jest tutaj zbyt duże. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość - apelują służby porządkowe. Pracownicy ośrodka są sfrustrowani.
 • Nowy rząd Austrii. Ważne stanowiska dla skrajnej prawicy

  Nowy rząd Austrii. Ważne stanowiska dla skrajnej prawicy.
 • Austria. Pustelnicy poszukiwani!

  Bez prądu, bieżącej wody i internetu. Życie z dala od cywilizacji ma coraz więcej zwolenników. Nowego lokatora poszukuje obecnie jedna z pustelni w Austrii. Wystarczy wysłać zgłoszenie. Są jacyś chętni?
 • Van der Bellen komentuje swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Austrii

  Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich w Austrii kandydat niezależny Alexander Van der Bellen podkreślił, że jego sukces pokazuje, iż "można wygrać wybory z proeuropejskim przesłaniem". Jego rywalem był Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej FPOe.
 • Wybory prezydenckie w Austrii przełożone

  Zaplanowana na październik powtórka wyborów prezydenckich w Austrii została przełożona na późniejszy termin. Powodem zmiany terminu wyborów są nieprawidłowo przygotowane koperty na głosy.
 • Wyniki wyborów prezydenckich w Austrii unieważnione

  Trybunał Konstytucyjny w Austrii unieważnił wyniki wyborów prezydenckich z powodu nieprawidłowości. II tura wyborów zostanie powtórzona.
 • Ten imigrant żyje w raju. Miasto zaprasza kolejnych

  Munir Kopic już od 20 lat pracuje przy wyciągu krzesełkowym na stacji w małej dolinie w Austrii. Dla niego to najpiękniejsze miejsce na świecie. Wystarczy spojrzeć na otaczające je krajobrazy. – Praca z ludźmi sprawia mi ogromną przyjemność. Jestem zadowolony, gdy dzień kończy się bez większych problemów – mówi. Munir wraz z rodziną przyjechał do Austrii jako uchodźca, uciekając przed wojną w Bośni i Hercegowinie. Dziś ta mała dolina to – jak mówi – jego miejsce na Ziemi. Gmina, w której mieszka liczy niespełna pięć tysięcy osób. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów zachęconych alpejskimi widokami. Burmistrz zaoferował też, że przyjmie do siebie kolejnych uchodźców, niestety do tej pory żaden nie dotarł. To wina biurokracji. Do tej miejscowości można dojechać tylko jedną drogą od strony Niemiec. Austriackie władze nie mogą więc wysłać uchodźców z Wiednia, ponieważ ci musieliby pokonać nielegalnie granicę w Bawarii.
 • Austria broni się przed przyjmowaniem uchodźców

  Aby uniknąć przyjmowania uchodźców austriackie gminy stosują prosty trik: wydłużają procedurę udzielania zezwoleń na otwarcie schronisk na swoim terenie. Z pomocą ruszyły więc prywatne inicjatywy obywatelskie. Paradoksalnie nieporadność władz sprawiła, że wzrosło poparcie dla radykalnej prawicy szerzącej ksenofobię, według sondaży Wolnościowa Partia Austrii cieszy się aktualnie największym poparciem społecznym.
 • Austria: W ciężarówce znaleziono kilkadziesiąt ciał uchodźców

  Ciężarówka, w której w Austrii znaleziono w czwartek zwłoki kilkudziesięciu uchodźców, ma węgierskie numery rejestracyjne - poinformował szef administracji premiera Węgier Viktora Orbana. Węgierska policja współpracuje z austriacką w poszukiwaniu kierowcy.
 • "Kolebka nazizmu". Dom Hitlera wciąż budzi demony przeszłości

  Urocze miasteczko Braunau am Inn w północnej Austrii, z pięknym gotyckim rynkiem, od dziesięcioleci spowija cień mrocznej przeszłości. To tutaj, w 1889 r., przy ulicy Salzburger Vorstadt 15, urodził się jeden z największych zbrodniarzy w historii - Adolf Hitler. Chociaż jego rodzice przebywali pod tym adresem zaledwie kilka tygodni, do Braunau przylgnęła etykietka "kolebki nazizmu". W miasteczku na przemian odbywają się demonstracje antyfaszystów - i neofaszystów. Jedni najchętniej zrównaliby dom Hitlera z ziemią, drudzy - otoczyli go swoistym kultem. Zamieszanie wokół budynku przy Salzburger Vorstadt 15 przyprawia o rozpacz mieszkańców Braunau. Woleliby oni, aby ich miasto kojarzyło się z atrakcjami turystycznymi innego rodzaju. - Dlaczego nikt nie podziwia naszego pięknego, zabytkowego centrum? - pytają. Ale ciekawość ludzka rządzi się swoimi prawami. Jak mówi lokalny historyk, fascynacja, jaką w zwiedzających budzi dom Hitlera, ma źródło w jego... przeciętności. - Hitler to ikona zła. Ale już wielka niemiecka filozof Hannah Arendt pisała o „banalności zła”. A przecież Hitler pochodził właśnie z takiej bardzo zwyczajnej rodziny należącej do klasy średniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że morderca milionów urodził się w zwyczajnych czterech ścianach - wyjaśnia Florian Kotanko. Państwo austriackie co miesiąc płaci za utrzymanie budynku przy Salzburger Vorstadt 4800 euro, nie chcąc, by wpadł on w ręce neonazistów. Niedawno rząd podjął starania w kierunku przejęcia "domu Hitlera" na własność. Paradoksalnie, to mroczne dziedzictwo trzeba chronić - jako memento i przestrogę dla następnych pokoleń.