Auschwitz II - Birkenau

Artykuły - Auschwitz II - Birkenau (24)

 • 7 października 1944 r. Bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

  7 października 1944 r. Bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

  Mając świadomość groźby niechybnej śmierci, członkowie Sonderkommando niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau zdecydowali się na podjęcie walki.
 • 70 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz żydowski w Birkenau

  70 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz żydowski w Birkenau

  70 lat temu Niemcy zlikwidowali w Auschwitz II-Birkenau obóz familijny dla Żydów przywiezionych z getta w Terezinie nieopodal Pragi. W dwie kolejne noce, między 10 a 12 lipca 1944 roku, zgładzili 7 tys. osób, w tym dzieci.
 • Książę Monako z księżną zwiedzili b. obóz Auschwitz

  Książę Monako Albert II z księżną Charlene zwiedzili w piątek b. niemiecki obóz Auschwitz. Pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące osób, głównie Polaków, złożyli kwiaty i oddali hołd zgładzonym.
 • Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

  Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

  Główne uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów rozpoczęły się w byłym obozie cygańskim na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. 68 lat temu Niemcy zgładzili w komorach gazowych 2897 osób, wszystkich żyjących jeszcze w obozie Romów.
 • Marsz Żywych dotarł do byłego Auschwitz II-Birkenau

  Marsz Żywych dotarł do byłego Auschwitz II-Birkenau

  Uczestnicy Marszu Żywych przeszli w czwartek przez Bramę Śmierci i weszli na teren byłego obozu zagłady Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbędą się uroczystości ku czci ofiar Holokaustu.
 • Muzeum Auschwitz pokaże jedyne zachowane drzwi komory gazowej

  Jedyne zachowane drzwi komory gazowej z niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau zostaną po raz pierwszy publicznie przedstawione podczas 67. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która przypada 27 stycznia - poinformowało biuro prasowe Muzeum Auschwitz
 • Muzeum Auschwitz skarży umorzenie śledztwa w sprawie kradzieży

  Muzeum Auschwitz złożyło zażalenie na umorzenie przez oświęcimską Prokuraturę Rejonową śledztwa w sprawie kradzieży przez dwóch Kanadyjczyków szpil z rampy kolejowej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau - poinoformowało we wtorek muzeum.
 • Wkrótce ukaże się unikalny "Szkicownik z Auschwitz"

  Zbiór szkiców nieznanego więźnia, wykonanych prawdopodobnie w 1943 roku w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, ukaże się wkrótce - po raz pierwszy w całości - nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
 • Romowie upamiętnili rocznicę buntu Cyganów w Auschwitz

  Romowie złożyli w poniedziałek kwiaty i zapalili znicze przy ruinach krematorium V w byłym obozie Auschwitz II - Birkenau. Upamiętnili w ten sposób 67. rocznicę buntu więźniów Sinti i Romów w Cygańskim Obozie Rodzinnym (Zigeunerfamilienlager) w Birkenau.
 • Droga krzyżowa w obozie Auschwitz II - Birkenau

  W intencji ofiar niemieckich obozów zagłady i radzieckich łagrów modliło się około 2 tysięcy wiernych podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które zostało odprawione w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau.