Auschwitz-Birkenau

Artykuły - Auschwitz-Birkenau (126)

 • ​Bilans strat Polski po II wojnie światowej

  Podczas II wojny światowej Polacy przeżyli najtrudniejszy okres w swych dziejach. Nie dość, że znowu utracili z takim trudem odzyskaną 20 lat wcześniej niepodległość, to jeszcze skazani zostali, głównie przez okupanta hitlerowskiego, na wyniszczenie biologiczne i zagładę.
 • 10 sierpnia 1965 r. Zakończył się II proces oświęcimski

  Blisko trzy lata trwał tak zwany II proces oświęcimski, w którym sądzono członków SS z załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Postępowanie toczyło się przed sądem we Frankfurcie w zachodniej Republice Federalnej Niemiec.
 • Rozpoczyna się proces byłego strażnika z Auschwitz

  Rozpoczyna się proces byłego strażnika z Auschwitz

  To prawdopodobnie ostatnia tego typu sprawa. Przed sądem w Lueneburgu w Niemczech rozpoczyna się dziś proces 93-letniego byłego strażnika z Auschwitz-Birkenau. Mężczyzna oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 300 tys. osób.
 • RMF24: Nowe tropy ws. popiołów z krematorium obozu Birkenau

  RMF24: Nowe tropy ws. popiołów z krematorium obozu Birkenau

  Krakowski IPN rozpoczął badanie miejsc, do których hitlerowcy wywozili popioły z krematorium obozu Birkenau - dowiedział się reporter RMF FM. Wiadomo, że były one wysypywane w okolicach stawów w Brzezince, ale inny trop prowadzi do zakola Wisły.
 • Wnuk komendanta był, córki bohatera nie zaproszono

  Wnuk komendanta był, córki bohatera nie zaproszono

  Córka rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz-Birkenau i autora raportu na temat zbrodni, nie została zaproszona na uroczystości wyzwolenia obozu. Tymczasem wnuk komendanta obozu zbrodniarza Rudolfa Hoessa był jednym z gości obchodów.
 • "Dziennik Polski": Fotki pod Ścianą Śmierci. Szokująca moda

  "Dziennik Polski": Fotki pod Ścianą Śmierci. Szokująca moda

  Budząca kontrowersje moda zapanowała wśród młodych osób zwiedzających teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - pisze “Dziennik Polski”.
 • RMF24: Śledczy zajmą się antysemickim wybrykiem w pociągu

  RMF24: Śledczy zajmą się antysemickim wybrykiem w pociągu

  Belgijskie linie kolejowe SNCB złożyły doniesienie do prokuratury w sprawie antysemickiego wybryku w pociągu z Liege do Brukseli. Pod koniec stycznia ktoś włamał się do wewnętrznego radiowęzła maszyny i nadał komunikat "Panie i panowie, dojeżdżamy do Auschwitz. Żydów prosimy o wyjście i wzięcie krótkiego prysznica".
 • "Gazeta Wyborcza": Niemcy przeciw polskim obozom

  "Gazeta Wyborcza": Niemcy przeciw polskim obozom

  Niemiecki Związek Historyków, zrzeszający kilka tys. wykładowców, archiwistów i nauczycieli, potępił używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" - pisze "Gazeta Wyborcza".
 • "Gazeta Wyborcza": Cena za dom w Auschwitz

  "Gazeta Wyborcza": Cena za dom w Auschwitz

  Około 300 rodzin z Oświęcimia, Brzezinki i okolic, którym Niemcy zabrali domy i ziemię pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, żąda od polskiego rządu pieniędzy za utracone mienie - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Wstrząsające świadectwo o Auschwitz-Birkenau

  To jedno z najbardziej wstrząsających świadectw o tragedii ludzi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz - Birkenau. W nadchodzącym tygodniu na półkach księgarń ukaże się album "Fotografie z Auschwitz", który jest zbiorem kilkuset zdjęć ukazujących obozowe życie.

Filmy - Auschwitz-Birkenau (8)

 • 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Marian Turski: Nie bądźcie obojętni

  Ponad 200 osób, byłych więźniów Auschwitz i ocalałych z Holokaustu, przyjechało na 75. rocznicę wyzwolenia obozu. - Stoję i nie wiem czy to jest prawda czy sen, że jestem tutaj 75 lat później - mówiła Batszewa Dagan, a Marian Turski przypominał, że "Auschwitz nie spadł z nieba" i apelował: - Nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie kłamstwa historyczne - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki - nie bądźcie obojętni. Jeśli widzicie, że jakaś mniejszość jest prześladowana - nie bądźcie obojętni.
 • Papież Franciszek odwiedził Auschwitz-Birkenau

  Zgodnie z planem wizyty papieża w Polsce, Franciszek odwiedził w piątek obóz Auschwitz Birkenau. W ramach pobytu papieża w Oświęcimiu doszło m.in. do jego spotkania z byłymi więźniami niemieckiego obozu.
 • Znamy szczegóły wizyty papieża w byłym obozie koncentracyjnym

  Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawił plan wizyty papieża Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym. - Papież przejdzie przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei", a stamtąd uda się pod blok jedenasty, który był swojego rodzaju karcerem - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Piotr Cywiński.
 • Znamy szczegóły wizyty papieża w byłym obozie koncentracyjnym

  Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawił plan wizyty papieża Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym. - Papież przejdzie przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei", a stamtąd uda się pod blok jedenasty, który był swojego rodzaju karcerem - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Piotr Cywiński.