Auschwitz-Birkenau

Artykuły - Auschwitz-Birkenau (250)

 • ​Bilans strat Polski po II wojnie światowej

  Podczas II wojny światowej Polacy przeżyli najtrudniejszy okres w swych dziejach. Nie dość, że znowu utracili z takim trudem odzyskaną 20 lat wcześniej niepodległość, to jeszcze skazani zostali, głównie przez okupanta hitlerowskiego, na wyniszczenie biologiczne i zagładę.
 • 10 sierpnia 1965 r. Zakończył się II proces oświęcimski

  Blisko trzy lata trwał tak zwany II proces oświęcimski, w którym sądzono członków SS z załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Postępowanie toczyło się przed sądem we Frankfurcie w zachodniej Republice Federalnej Niemiec.
 • Rozpoczyna się proces byłego strażnika z Auschwitz

  Rozpoczyna się proces byłego strażnika z Auschwitz

  To prawdopodobnie ostatnia tego typu sprawa. Przed sądem w Lueneburgu w Niemczech rozpoczyna się dziś proces 93-letniego byłego strażnika z Auschwitz-Birkenau. Mężczyzna oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 300 tys. osób.
 • RMF24: Nowe tropy ws. popiołów z krematorium obozu Birkenau

  RMF24: Nowe tropy ws. popiołów z krematorium obozu Birkenau

  Krakowski IPN rozpoczął badanie miejsc, do których hitlerowcy wywozili popioły z krematorium obozu Birkenau - dowiedział się reporter RMF FM. Wiadomo, że były one wysypywane w okolicach stawów w Brzezince, ale inny trop prowadzi do zakola Wisły.
 • Wnuk komendanta był, córki bohatera nie zaproszono

  Wnuk komendanta był, córki bohatera nie zaproszono

  Córka rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz-Birkenau i autora raportu na temat zbrodni, nie została zaproszona na uroczystości wyzwolenia obozu. Tymczasem wnuk komendanta obozu zbrodniarza Rudolfa Hoessa był jednym z gości obchodów.
 • "Dziennik Polski": Fotki pod Ścianą Śmierci. Szokująca moda

  "Dziennik Polski": Fotki pod Ścianą Śmierci. Szokująca moda

  Budząca kontrowersje moda zapanowała wśród młodych osób zwiedzających teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - pisze “Dziennik Polski”.
 • RMF24: Śledczy zajmą się antysemickim wybrykiem w pociągu

  RMF24: Śledczy zajmą się antysemickim wybrykiem w pociągu

  Belgijskie linie kolejowe SNCB złożyły doniesienie do prokuratury w sprawie antysemickiego wybryku w pociągu z Liege do Brukseli. Pod koniec stycznia ktoś włamał się do wewnętrznego radiowęzła maszyny i nadał komunikat "Panie i panowie, dojeżdżamy do Auschwitz. Żydów prosimy o wyjście i wzięcie krótkiego prysznica".
 • "Gazeta Wyborcza": Niemcy przeciw polskim obozom

  "Gazeta Wyborcza": Niemcy przeciw polskim obozom

  Niemiecki Związek Historyków, zrzeszający kilka tys. wykładowców, archiwistów i nauczycieli, potępił używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" - pisze "Gazeta Wyborcza".
 • "Gazeta Wyborcza": Cena za dom w Auschwitz

  "Gazeta Wyborcza": Cena za dom w Auschwitz

  Około 300 rodzin z Oświęcimia, Brzezinki i okolic, którym Niemcy zabrali domy i ziemię pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, żąda od polskiego rządu pieniędzy za utracone mienie - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Wstrząsające świadectwo o Auschwitz-Birkenau

  To jedno z najbardziej wstrząsających świadectw o tragedii ludzi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz - Birkenau. W nadchodzącym tygodniu na półkach księgarń ukaże się album "Fotografie z Auschwitz", który jest zbiorem kilkuset zdjęć ukazujących obozowe życie.

Filmy - Auschwitz-Birkenau (7)

 • Papież Franciszek odwiedził Auschwitz-Birkenau

  Zgodnie z planem wizyty papieża w Polsce, Franciszek odwiedził w piątek obóz Auschwitz Birkenau. W ramach pobytu papieża w Oświęcimiu doszło m.in. do jego spotkania z byłymi więźniami niemieckiego obozu.
 • Znamy szczegóły wizyty papieża w byłym obozie koncentracyjnym

  Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawił plan wizyty papieża Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym. - Papież przejdzie przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei", a stamtąd uda się pod blok jedenasty, który był swojego rodzaju karcerem - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Piotr Cywiński.
 • Znamy szczegóły wizyty papieża w byłym obozie koncentracyjnym

  Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau przedstawił plan wizyty papieża Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym. - Papież przejdzie przez bramę ze słynnym napisem "Arbeit macht frei", a stamtąd uda się pod blok jedenasty, który był swojego rodzaju karcerem - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Piotr Cywiński.
 • Potomkowie nazistów. Życie z piętnem zbrodni

  Rainer Höss nie miał pojęcia o tym, że jego dziadek - Rudolf - był jednym z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Wiedza ta spadła na niego nieoczekiwanie. W szkole z internatem, do której zapisali go rodzice, pracował ogrodnik, który bardzo nie lubił małego Rainera. Mężczyzna kilkakrotnie dotkliwie pobił chłopca. Jak się okazało, w czasie wojny był więźniem Auschwitz, a tą straszliwą fabryką śmierci kierował nie kto inny, jak właśnie Rudolf Höss... Ursula Boger obarczona jest podobną rodzinną traumą. To wnuczka Wilhelma Bogera, kata więźniów Auschwitz-Birkenau, który nadzorował przesłuchania. Boger słynął ze stosowania wymyślnych, sadystycznych tortur. Jego ofiary nazywały go „Krzyczącą śmiercią”... Prawdę na temat swojego dziadka Ursula poznała dopiero na studiach. Chociaż powojenne Niemcy nie szczędziły środków finansowych na zadośćuczynienie ofiarom nazistowskich zbrodni, łatwo zauważyć, że z bolesną historią o wiele łatwiej jest się zmierzyć na poziomie ogólnonarodowym niż indywidualnym. Rodziny naznaczone udziałem ich przodków w masowej eksterminacji Polaków, Żydów i innych nacji często odpychają od siebie demony przeszłości. Niemiecki rząd stawia ofiarom pomniki i buduje muzea poświęcone Holocaustowi - ale zwykli obywatele często wolą nie pamiętać o występkach swoich przodków. Rainer i Ursula szukają zadośćuczynienia wobec tych, których skrzywdzili ich dziadkowie. Działają na rzecz pojednania, walcząc z nienawiścią i uprzedzeniami na tle rasowym. Za swoje zaangażowanie płacą wysoką cenę. Rainer Höss nie utrzymuje dziś kontaktów z ojcem, braćmi, ciotkami i kuzynami, ponieważ wszyscy oni uważają go za zdrajcę z powodu jego bezkompromisowej postawy wobec zbrodni dziadka. Ursula Boger ma za sobą długą i bolesną psychoterapię. Duchy przeszłości jeszcze długo będą dręczyć potomków nazistowskich katów. Wnukowie i wnuczki hitlerowskich oprawców wiedzą jednak, że tylko prawda wyzwala - i nie żałują, że wstąpili na trudną dr