Auschwitz

Artykuły - Auschwitz (728)

 • Przedstawiciele włoskiego futbolu z zaproszeniem do Auschwitz

  Przedstawiciele włoskiego futbolu z zaproszeniem do Auschwitz

  Wizyta w Auschwitz lekiem na rasizm i antysemityzm? Delegacja świata włoskiej piłki nożnej została zaproszona przez burmistrz Rzymu Virginię Raggi do udziału w organizowanej dla uczniów szkół średnich Podróży Pamięci na teren byłego obozu koncentracyjnego. Rozpoczyna się ona w niedzielę.
 • W październiku ruszy proces o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz

  W październiku ruszy proces o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz

  Prokuratura podała we wtorek, że 17 października rozpocznie się proces w sądzie rejonowym w Oświęcimiu. Sprawa dotyczy 11 uczestników antywojennego protestu przy bramie "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Są oskarżeni o znieważenie miejsca pamięci.
 • Niemiecka prokuratura: Były strażnik Auschwitz pójdzie do więzienia

  Niemiecka prokuratura: Były strażnik Auschwitz pójdzie do więzienia

  Prokuratura w Niemczech poinformowała w środę, że skazany były strażnik z nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Oskar Groening - ma odbyć orzeczoną karę więzienia.
 • Przekazano list esesmana z Auschwitz

  Przekazano list esesmana z Auschwitz

  ​Oryginalny list napisany przez jednego z esesmanów z załogi niemieckiego obozu Auschwitz Stefana Dilmetza został przekazany do Archiwum Miejsca Pamięci. To pierwszy efekt apelu Muzeum ogłoszonego w styczniu i skierowanego do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, czy prywatnych listów związanych z załogą SS KL Auschwitz.
 • Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym". Ansa skorygowała błędy

  Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym". Ansa skorygowała błędy

  Po interwencji ambasady RP we Włoszech agencja prasowa Ansa skorygowała we wtorek błąd w depeszy, w której Auschwitz nazwano "polskim obozem koncentracyjnym". Była to kolejna w styczniu interwencja polskiej dyplomacji w tej sprawie.
 • Wstrząsające wspomnienia byłej "pacjentki" doktora Mengele

  Wstrząsające wspomnienia byłej "pacjentki" doktora Mengele

  - Wszystkie dzieci wiedziały, kto to jest i że kiedy przychodzi, trzeba się chować, włazić pod pryczę, żeby tylko doktor Mengele nie zabrał - wspomina Lidia Maksymowicz, która do obozu Auschwitz trafiła jako 3-letnie dziecko i była poddawana pseudomedycznym eksperymentom przeprowadzanym przez "Anioła Śmierci". Przebywała w obozie do chwili jego oswobodzenia, 27 stycznia 1945 roku. Była jednym ze 160 dzieci, które dotrwały do tej chwili. Jak się później okazało - tym najdłużej żyjącym.
 • Byli więźniowie na temat wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau: "To milczenie było wymowne"

  Byli więźniowie na temat wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau: "To milczenie było wymowne"

  Milczenie papieża było wymowne; to był krzyk milczenia, to jest silniejsze niż wszystko inne - tak byli więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau mówili o wizycie w tym miejscu Ojca Świętego Franciszka.
 • Muzeum Auschwitz: Dzięki ŚDM padnie rekord odwiedzających?

  Muzeum Auschwitz: Dzięki ŚDM padnie rekord odwiedzających?

  W 2015 roku 1,72 mln osób odwiedziło Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Była to rekordowa liczba zwiedzających. Muzeum prognozuje, że w tym roku padnie nowy rekord, ponieważ w jednej tylko połowie 2016 muzeum odwiedziło już ponad milion turystów. Dzięki trwającym w Krakowie Światowym Dniom Młodzieży ich liczba wciąż rośnie.
 • Dlaczego Franciszek będzie milczał w Auschwitz?

  Dlaczego Franciszek będzie milczał w Auschwitz?

  Przyjaciel papieża, rabin Abraham Skórka z Argentyny, napisał na łamach “L'Osservatore Romano”, że Franciszek postanowił milczeć podczas swej wizyty w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdyż uważa, że słowa nie oddałyby jego uczuć. "Właśnie to muszę zrobić" - usłyszał rabin od papieża.
 • Uczczono 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz

  Uczczono 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz

  Z udziałem m.in. byłych więźniów obozu Auschwitz w Oświęcimiu uczczono we wtorek 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tego obozu. W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda wskazał na odpowiedzialność Polaków za prawdę o Auschwitz.

Filmy - Auschwitz (6)

 • Zofia Posmysz: Wciąż słyszę orkiestrę obozową

  Zofia Posmysz (ur. 1923), spędziła w obozie koncentracyjnym Auschwitz trzy lata. Te traumatyczne przeżycia nigdy jej nie opuściły.
 • Potomkowie nazistów. Życie z piętnem zbrodni

  Rainer Höss nie miał pojęcia o tym, że jego dziadek - Rudolf - był jednym z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Wiedza ta spadła na niego nieoczekiwanie. W szkole z internatem, do której zapisali go rodzice, pracował ogrodnik, który bardzo nie lubił małego Rainera. Mężczyzna kilkakrotnie dotkliwie pobił chłopca. Jak się okazało, w czasie wojny był więźniem Auschwitz, a tą straszliwą fabryką śmierci kierował nie kto inny, jak właśnie Rudolf Höss... Ursula Boger obarczona jest podobną rodzinną traumą. To wnuczka Wilhelma Bogera, kata więźniów Auschwitz-Birkenau, który nadzorował przesłuchania. Boger słynął ze stosowania wymyślnych, sadystycznych tortur. Jego ofiary nazywały go „Krzyczącą śmiercią”... Prawdę na temat swojego dziadka Ursula poznała dopiero na studiach. Chociaż powojenne Niemcy nie szczędziły środków finansowych na zadośćuczynienie ofiarom nazistowskich zbrodni, łatwo zauważyć, że z bolesną historią o wiele łatwiej jest się zmierzyć na poziomie ogólnonarodowym niż indywidualnym. Rodziny naznaczone udziałem ich przodków w masowej eksterminacji Polaków, Żydów i innych nacji często odpychają od siebie demony przeszłości. Niemiecki rząd stawia ofiarom pomniki i buduje muzea poświęcone Holocaustowi - ale zwykli obywatele często wolą nie pamiętać o występkach swoich przodków. Rainer i Ursula szukają zadośćuczynienia wobec tych, których skrzywdzili ich dziadkowie. Działają na rzecz pojednania, walcząc z nienawiścią i uprzedzeniami na tle rasowym. Za swoje zaangażowanie płacą wysoką cenę. Rainer Höss nie utrzymuje dziś kontaktów z ojcem, braćmi, ciotkami i kuzynami, ponieważ wszyscy oni uważają go za zdrajcę z powodu jego bezkompromisowej postawy wobec zbrodni dziadka. Ursula Boger ma za sobą długą i bolesną psychoterapię. Duchy przeszłości jeszcze długo będą dręczyć potomków nazistowskich katów. Wnukowie i wnuczki hitlerowskich oprawców wiedzą jednak, że tylko prawda wyzwala - i nie żałują, że wstąpili na trudną dr
 • Przeżyła Auschwitz. "Nikt nie ma pojęcia, jak potrafi krzyczeć człowiek..."

  Zbliża się 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uroczyste obchody tego wydarzenia odbędą się 27 stycznia. Dla tych, którzy przeżyli to piekło na ziemi, wspomnienia sprzed kilkudziesięciu lat są wciąż tak samo wyraziste. Czas zabliźnił rany na ciele, ale nie na duszy. Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück, po wojnie pisarka i scenarzystka, składa przejmujące świadectwo o tamtych dniach gehenny. – Kiedy dowiedziałam się, że wywożą nas do obozu, nawet tak bardzo się nie zmartwiłam. Pomyślałam, że wreszcie skończy się to, co najgorsze, czyli przesłuchania, związane z bólem i upokorzeniem. W takim nastroju przekraczałam bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Naiwnie pomyślałam, że skoro praca czyni wolnym, to pewnie po kilku miesiącach zostanę zwolniona… - Widziałam ciała wiszące na drutach. Nocą dziewczyny opuszczały baraki i rzucały się na druty ogrodzenia pod napięciem. Nikt nie ma pojęcia, jaki głos wydaje człowiek rażony prądem. Te krzyki budziły nas w nocy – wspomina pani Zofia, która z czasem nauczyła się zachowywać w obozie tak, by w jak najmniejszym stopniu zwracać na siebie uwagę oprawców.
 • Potomkowie ofiar i katów spotkali się Auschwitz

  „Marsz życia na miejscu śmierci” – pod taki hasłem w Auschwitz odbył się marsz, w którym wzięło udział 500 potomków ofiar i sprawców. Wszyscy ruszyli drogą śmierci z 1945 roku. - Moi przodkowie uczestniczyli w II wojnie światowej w Niemczech – mówi Kerstin Hilt – Jestem tu, aby odpokutować winę mojego narody i moich przodków – dodaje. Niemieccy naziści zamordowali w obozie w Auschwitz ponad 1 mln ludzi, głównie Żydów i Romów, ale także Polaków i obywateli ZSRR.