Auschwitz

Artykuły - Auschwitz (369)

 • ​Carpe diem dla opornych cz. V

  ​Carpe diem dla opornych cz. V

  Wielu powtarza, że sekret szczęścia to wiedzieć co się lubi i po prostu to robić. W porządku, ale na drodze do tego celu na ogół roi się od różnych przeszkód. I wtedy warto odpowiedzieć sobie na drugie równie ważne pytanie: jesteś z tych co wolą mieć rację czy święty spokój?
 • Giro d'Italia. Polka ocalała z Auschwitz otrzymała koszulkę lidera wyścigu

  Giro d'Italia. Polka ocalała z Auschwitz otrzymała koszulkę lidera wyścigu

  Lidia Maksymowicz, ocalała jako dziecko z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau otrzymała w sobotę różową koszulkę lidera kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, rozgrywającego się tego dnia na północy Włoch.
 • Bronisław Czech: Mistrz nart skazany na piekło Auschwitz

  Bronisław Czech: Mistrz nart skazany na piekło Auschwitz

  Był jednym z najważniejszych polskich sportowców dwudziestolecia międzywojennego. Najlepszym narciarzem Europy Środkowej, trzykrotnym olimpijczykiem i jednym z nielicznych mistrzów dwóch desek, którzy równali klasą do Skandynawów. 14 czerwca 1940 roku Bronisław Czech znalazł się w pierwszym masowym transporcie więźniów do niemieckiego KL Auschwitz. Nigdy nie wyszedł z obozu.
 • Chelsea chce zrobić swoim kibicom lekcję w Auschwitz

  Chelsea chce zrobić swoim kibicom lekcję w Auschwitz

  ​Chelsea Londyn zamierza w nietypowy sposób edukować grupę swoich kibiców znaną z rasistowskich i antysemickich zachowań. Władze angielskiego klubu piłkarskiego planują zorganizowanie wyjazdu do obozu zagłady w Auschwitz, by umożliwić im poznanie tragicznej historii.
 • Przedstawiciele włoskiego futbolu z zaproszeniem do Auschwitz

  Przedstawiciele włoskiego futbolu z zaproszeniem do Auschwitz

  Wizyta w Auschwitz lekiem na rasizm i antysemityzm? Delegacja świata włoskiej piłki nożnej została zaproszona przez burmistrz Rzymu Virginię Raggi do udziału w organizowanej dla uczniów szkół średnich Podróży Pamięci na teren byłego obozu koncentracyjnego. Rozpoczyna się ona w niedzielę.
 • W październiku ruszy proces o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz

  W październiku ruszy proces o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz

  Prokuratura podała we wtorek, że 17 października rozpocznie się proces w sądzie rejonowym w Oświęcimiu. Sprawa dotyczy 11 uczestników antywojennego protestu przy bramie "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Są oskarżeni o znieważenie miejsca pamięci.
 • Niemiecka prokuratura: Były strażnik Auschwitz pójdzie do więzienia

  Niemiecka prokuratura: Były strażnik Auschwitz pójdzie do więzienia

  Prokuratura w Niemczech poinformowała w środę, że skazany były strażnik z nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Oskar Groening - ma odbyć orzeczoną karę więzienia.
 • Przekazano list esesmana z Auschwitz

  Przekazano list esesmana z Auschwitz

  ​Oryginalny list napisany przez jednego z esesmanów z załogi niemieckiego obozu Auschwitz Stefana Dilmetza został przekazany do Archiwum Miejsca Pamięci. To pierwszy efekt apelu Muzeum ogłoszonego w styczniu i skierowanego do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, czy prywatnych listów związanych z załogą SS KL Auschwitz.
 • Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym". Ansa skorygowała błędy

  Auschwitz "polskim obozem koncentracyjnym". Ansa skorygowała błędy

  Po interwencji ambasady RP we Włoszech agencja prasowa Ansa skorygowała we wtorek błąd w depeszy, w której Auschwitz nazwano "polskim obozem koncentracyjnym". Była to kolejna w styczniu interwencja polskiej dyplomacji w tej sprawie.
 • Wstrząsające wspomnienia byłej "pacjentki" doktora Mengele

  Wstrząsające wspomnienia byłej "pacjentki" doktora Mengele

  - Wszystkie dzieci wiedziały, kto to jest i że kiedy przychodzi, trzeba się chować, włazić pod pryczę, żeby tylko doktor Mengele nie zabrał - wspomina Lidia Maksymowicz, która do obozu Auschwitz trafiła jako 3-letnie dziecko i była poddawana pseudomedycznym eksperymentom przeprowadzanym przez "Anioła Śmierci". Przebywała w obozie do chwili jego oswobodzenia, 27 stycznia 1945 roku. Była jednym ze 160 dzieci, które dotrwały do tej chwili. Jak się później okazało - tym najdłużej żyjącym.

Filmy - Auschwitz (9)