atrakcje turystyczne

Artykuły - Atrakcje turystyczne (3)

Filmy - Atrakcje turystyczne (5)

 • Iran - turystyczna perła czeka na odkrycie

  Iran szczyci się aż 17 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich są monumentalne ruiny Persepolis - stolicy starożytnego imperium perskiego, której mury wznosili słynni władcy Dariusz i Kserkses. Turyści przybywający do Iranu wracają stamtąd pełni zachwytu - nie tylko nad zabytkami, ale też nad gościnnością mieszkańców tego kraju. -Wydaje mi się, że Iran to jeden z tych krajów, który ma dwa oblicza. Jedno z nich znamy z mediów, ze środków masowego przekazu. Prawdziwe oblicze tego kraju poznajemy jednak, kiedy przyjeżdżamy tutaj. Przekonujemy się wtedy, że każdy chce nam pomóc i każdy się do ciebie uśmiecha. To wspaniałe - to słowa polskiego turysty, który udzielił krótkiego wywiadu agencji AFP. Negatywny wizerunek Iranu utrwalony w mediach sprawia, że wiele osób w ogóle nie myśli o tym kraju w kategoriach podróżniczych. To błąd. Iran ma wiele do zaoferowania, a niedawne ocieplenie na linii Teheran-Zachód stwarza szansę na to, że świat pozna lepiej starożytne perskie skarby.
 • Zginęła po torturach. Dziś jej odcięta dłoń czyni cuda

  U stóp góry Synaj, na terytorium Egiptu, znajduje się najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich. Jego patronką jest święta Katarzyna z Aleksandrii. Ta jedna z najsłynniejszych chrześcijańskich męczennic żyła w IV w. Jako nastoletnia dziewczyna przyjęła chrześcijaństwo i złożyła śluby czystości. Były to jednak czasy okrutnych prześladowań wyznawców Chrystusa. Rzymski cesarz Maksencjusz próbował skłonić Katarzynę do odstąpienia od wyznawanej wiary, ona jednak pozostała nieugięta wobec próśb, gróźb i strasznych tortur. Życie Katarzyny obrosło licznymi legendami. Ponoć cesarz, zachwycony jej mądrością i urodą, chciał ją poślubić - Katarzyna odrzuciła jednak jego zaloty. Wyszła również zwycięsko z debaty z pogańskimi filozofami. Wówczas została poddana torturom, po których miała zginąć łamana kołem. Narzędzie śmierci miał jednak połamać zesłany z nieba anioł. Ostatecznie Katarzyna została ścięta. Dziś pielgrzymi przybywający na Synaj oddają cześć relikwiarzowi, w którym – według tradycji – znajduje się zmumifikowana dłoń świętej. Proszą tym samym o błogosławieństwo i cudowną interwencję świętej Katarzyny w ich życiu.
 • Bruksela. Serce zjednoczonej Europy

  Bruksela jest centrum turystycznym Belgii. W nowoczesnej dzielnicy, pełnej konstrukcji ze szkła i stali, tam gdzie mieści się Parlament Europejski, bije serce Europy.
 • Bukareszt jakiego nie znacie! Warto tam pojechać

  Przed wiekami w Bukareszcie krzyżowały się szlaki handlowe ze Wschodu i Zachodu. Pamiątką tamtych czasów jest zabytkowy karawanseraj Hanul Manuc, czyli dom zajezdny dla karawan. Budowle tego typu były charakterystyczne dla krajów muzułmańskich. Dziś odrestaurowany Hanul Manuc i inne historyczne zajazdy przyciągają setki turystów i stanowią ozdobę rumuńskiej stolicy.