Ateny

Artykuły - Ateny (432)

Filmy - Ateny (3)

  • Ateny. Uchodźcy w 4-gwiazdkowym hotelu

    Nielegalnie zajęty 4-gwiazdkowy hotel "City Plaza" w Atenach stał się domem dla wielu uchodźców żyjących dotychczas na ulicach. Był on przez lata opuszczony, dlatego społecznicy działający w stolicy Grecji postanowili go zamienić w azyl dla Syryjczyków. Poza dachem nad głową uchodźcy mają zapewnione również posiłki, w których przygotowaniu mają obowiązek uczestniczyć. Inicjatywa budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców Aten. Inne opustoszałe hotele również zamieniono w nielegalne noclegownie dla uchodźców. Jeden z nich został niedawno podpalony przez nieznanych sprawców.
  • Kryzys w Grecji zbiera żniwo! Zwierzęta w ateńskim zoo chodzą głodne

    Kryzys w Grecji zbiera żniwo na zwierzętach w zoo w Atenach. Niektóre gatunki wymagają specjalnej diety. Sprowadzanie pożywienia z zagranicy dla tych zwierząt stało się bardzo skomplikowaną operacją.
  • Imigranci z Bliskiego Wschodu marzą o stabilizacji w Europie

    Niemal w samym centrum Aten, w pobliżu stadionu Panathinaikosu i siedziby sądu najwyższego, znajdują się osiedle Prosfygika – co oznacza „domy uchodźców”. Wybudowano je dla Greków wysiedlonych z Turcji po 1922 r. Dziś służy nowej fali imigrantów, którzy napływają do Europy z niespokojnego Bliskiego Wschodu. Przybywają oni z Afganistanu, Syrii, Iraku, Turcji… Grecja jest dla nich pierwszym przystankiem w drodze na zachód Europy. To właśnie tam imigranci chcą się osiedlić i żyć. - W moim kraju trwa wojna. Nie znasz dnia ani godziny – mówi Mahanomo Kezari, Afgańczyk. Mężczyzna nie ukrywa, że w niedalekiej przyszłości chciałby opuścić Grecję i wyjechać wraz z rodziną do Niemiec, Szwecji lub Austrii. Z kolei Aras Hosein, uchodźca z Iraku, czuje się w Atenach znakomicie. – Nikt nam tutaj nie robi trudności; dogadujemy się z greckimi sąsiadami. Jesteśmy jedną wielką rodziną – zapewnia. Większość imigrantów, zanim wyruszy dalej, spędza w Atenach nawet kilka lat.