astronomowie

Synonimy:
astrofizyka, Astronom astronomia
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Astronomowie (866)

 • Kolejna tajemnica Wenus rozwiązana

  Kolejna tajemnica Wenus rozwiązana

  Wenus to dziwna planeta - być może kiedyś istniała na niej woda w stanie ciekłym, ale dzisiaj panują tam warunki wyjątkowo nieprzyjazne życiu.
 • Niezwykłe zdjęcie gromady galaktyk

  Niezwykłe zdjęcie gromady galaktyk

  ​NASA opublikowała niezwykle zdjęcie przedstawiające gromadę galaktyk SDSS J0333 + 0651.
 • Najdokładniejsza obserwacja pulsara w historii

  Najdokładniejsza obserwacja pulsara w historii

  Astronomowie dokonali jednej z najdokładniejszych obserwacji pulsara PSR B1957+20. To badanie może nam pomóc zrozumieć, jak materia zachowuje się przy wyższych gęstościach.
 • Po Słońcu pozostanie mgławica planetarna

  Po Słońcu pozostanie mgławica planetarna

  Co stanie się, gdy Słońce wyczerpie całe swoje paliwo? Śmierć naszej gwiazdy da początek pięknej mgławicy planetarnej.
 • Niezwykłe zdjęcie nowo narodzonej planety

  Niezwykłe zdjęcie nowo narodzonej planety

  Astronomom udało się zrobić niesamowite zdjęcie przedstawiające gwiazdę podwójną i jej małego towarzysza. To najprawdopodobniej tworząca się młoda planeta.
 • Martwa gwiazda otoczona przez światło

  Martwa gwiazda otoczona przez światło

  Nowe zdjęcia z należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Chile oraz z innych teleskopów ukazały bogaty krajobraz gwiazd i świecących obłoków gazu w jednej z najbliższych nam galaktyk - Małym Obłoku Magellana. Fotografie umożliwiły astronomom zidentyfikowanie nieuchwytnej martwej gwiazdy w pasmach gazu pozostawionych przez wybuch supernowej sprzed 2000 lat. Użyto instrumentu MUSE do ustalenia gdzie skrywa się ten obiekt, a istniejące dane z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra potwierdziły identyfikację jako odosobnioną gwiazdę neutronową.
 • Najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy

  Najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy

  Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował najbardziej odległą supernową, jaką kiedykolwiek wykryto. Supernowa DES16C2nm powstała 10,5 mld lat temu, kiedy wszechświat był jeszcze bardzo młody.
 • Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Na tym spektakularnym obrazie szerokiego pola wije się ciemny obłok kosmicznego pyłu, rozświetlony przez błyszczące światło nowych gwiazd. Gęsty obłok jest obszarem gwiazdotwórczym o nazwie Lupus 3, w którym oślepiającą gorące gwiazdy rodzą się z zapadających się mas gazu i pyłu. Zdjęcie opracowano z fotografii wykonanych teleskopem VLT Survey Telescope (VST) i 2,2-metrowym teleskopem MPG/ESO. Jest najbardziej szczegółowym obrazem tego obszaru na niebie.
 • Może być więcej gwiazd niż przewidywaliśmy

  Może być więcej gwiazd niż przewidywaliśmy

  Nowe badania sugerują, że nie doszacowaliśmy liczby dużych gwiazd powstających podczas procesów gwiazdotwórczych. Jeżeli to odkrycie okaże się czymś więcej niż wyjątkiem od reguły, mogą pojawić się konsekwencje dla wielu teorii astronomicznych.
 • Gigantyczne bąble na powierzchni czerwonego olbrzyma

  Gigantyczne bąble na powierzchni czerwonego olbrzyma

  Astronomowie wykorzystali należący do ESO teleskop VLT do pierwszych bezpośrednich obserwacji granulacji na powierzchni gwiazdy poza Układem Słonecznym - starzejącego się czerwonego olbrzyma π1 Gruis. Nowe zdjęcie z instrumentu PIONIER ukazuje komórki konwekcyjne tworzące powierzchnię tej gigantycznej gwiazdy o średnicy 350 razy większej niż rozmiary Słońca. Każda komórka pokrywa ponad jedną czwartą średnicy gwiazdy i mierzy około 120 milionów kilometrów.

Filmy - Astronomowie (1)

 • Nowe pasje Anny Polony

  Mam tchórzliwą wyobraźnię - mówi Anna Polony. Mimo to, aktorka zaczęła się ostatnio interesować astrologią i astronomią.