astronomowie

Synonimy:
astrofizyka, Astronom astronomia
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Astronomowie (862)

 • Najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy

  Najstarsza i najbardziej odległa supernowa, jaką znamy

  Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował najbardziej odległą supernową, jaką kiedykolwiek wykryto. Supernowa DES16C2nm powstała 10,5 mld lat temu, kiedy wszechświat był jeszcze bardzo młody.
 • Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Lupus 3

  Na tym spektakularnym obrazie szerokiego pola wije się ciemny obłok kosmicznego pyłu, rozświetlony przez błyszczące światło nowych gwiazd. Gęsty obłok jest obszarem gwiazdotwórczym o nazwie Lupus 3, w którym oślepiającą gorące gwiazdy rodzą się z zapadających się mas gazu i pyłu. Zdjęcie opracowano z fotografii wykonanych teleskopem VLT Survey Telescope (VST) i 2,2-metrowym teleskopem MPG/ESO. Jest najbardziej szczegółowym obrazem tego obszaru na niebie.
 • Może być więcej gwiazd niż przewidywaliśmy

  Może być więcej gwiazd niż przewidywaliśmy

  Nowe badania sugerują, że nie doszacowaliśmy liczby dużych gwiazd powstających podczas procesów gwiazdotwórczych. Jeżeli to odkrycie okaże się czymś więcej niż wyjątkiem od reguły, mogą pojawić się konsekwencje dla wielu teorii astronomicznych.
 • Gigantyczne bąble na powierzchni czerwonego olbrzyma

  Gigantyczne bąble na powierzchni czerwonego olbrzyma

  Astronomowie wykorzystali należący do ESO teleskop VLT do pierwszych bezpośrednich obserwacji granulacji na powierzchni gwiazdy poza Układem Słonecznym - starzejącego się czerwonego olbrzyma π1 Gruis. Nowe zdjęcie z instrumentu PIONIER ukazuje komórki konwekcyjne tworzące powierzchnię tej gigantycznej gwiazdy o średnicy 350 razy większej niż rozmiary Słońca. Każda komórka pokrywa ponad jedną czwartą średnicy gwiazdy i mierzy około 120 milionów kilometrów.
 • Spektakularne zdjęcie gwiezdnego żłobka

  Spektakularne zdjęcie gwiezdnego żłobka

  ​Kamera OmegaCAM na VLT Survey Telescope zarejestrowała lśniący obraz gwiezdnego żłobka o nazwie Sharpless 29. Na gigantycznej fotografii można dostrzec wiele astronomicznych zjawiska, w tym kosmiczny pył i obłoki gazu, które odbijają, absorbują i reemitują światło młodych, gorących gwiazd w mgławicy.
 • MUSE dokładnie zbadał Ultragłębokie Pola Hubble'a

  MUSE dokładnie zbadał Ultragłębokie Pola Hubble'a

  Astronomowie korzystający z instrumentu MUSE na należącym do ESO teleskopie VLT w Chile przeprowadzili najgłębszy w historii przegląd spektroskopowy. Skupili się na Ultragłębokim Polu Hubble'a, mierząc odległości i własności 1600 bardzo słabych galaktyk, w tym 72 nigdy wcześniej nie wykrytych, nawet przez sam Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
 • Gwiazda, która "umarła" pięć razy

  Gwiazda, która "umarła" pięć razy

  Astronomowie odkryli supernową-zombie - gwiazdę, która eksplodowała pięć razy.
 • Astronomowie odkryli piekielną planetę, na której pada śnieg

  Astronomowie odkryli piekielną planetę, na której pada śnieg

  Astronomowie wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble'a do szczegółowych obserwacji egzoplanety Kepler-13Ab i odkryli, że jej atmosfera zawiera duże ilości dwutlenku tytanu, który na jednej z półkul pada pod postacią śniegu.
 • Droga Mleczna jednak jest wyjątkowa?

  Droga Mleczna jednak jest wyjątkowa?

  Droga Mleczna jest często opisywana jako przeciętna galaktyka, ale ta kosmiczna skromność może być nieprawidłowa. Najnowsze analizy wykazują, że nasza Galaktyka wcale nie jest tak typowa, jak wcześniej przypuszczano.
 • Astronomowie odkryli nowy sposób zasilania czarnych dziur

  Astronomowie odkryli nowy sposób zasilania czarnych dziur

  Obserwacje "galaktyk meduzowatych" przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT ujawniły nieznany wcześniej sposób na czerpanie paliwa przez czarne dziury. Wydaje się, że mechanizm ten produkuje gazowe "macki", a nowo narodzone gwiazdy umożliwiają dotarcie gazu w centralne rejony galaktyk, żywiąc czarną dziurę, która znajduje się w każdej z galaktyk i powoduje ich jasne świecenie.

Filmy - Astronomowie (1)

 • Nowe pasje Anny Polony

  Mam tchórzliwą wyobraźnię - mówi Anna Polony. Mimo to, aktorka zaczęła się ostatnio interesować astrologią i astronomią.