astronauci

Artykuły - Astronauci (85)

Filmy - Astronauci (7)

 • Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz bezpiecznie wylądowała w Kazachstanie

  Żezkazgan, Kazachstan. Astronauci z ekspedycji nr 53/54 na Międzynarodową Stację Kosmiczną pożegnali swoich kolegów, zmienników z ekspedycji nr 55 i wrócili na Ziemię. Przed opuszczeniem stacji członkowie wyprawy przekazali swoim zmiennikom symboliczny klucz do pojazdu. - Ekspedycjo nr 55 twój czas się rozpoczął, a to jest klucz do tego fascynującego pojazdu – powiedział jeden z astronautów. Astronauci spędzili na orbicie 168 dni. Z MSK zabrał ich statek Sojuz MS-06, który bezpiecznie wylądował w Kazachstanie. Członkowie ekspedycji przebywali w kosmosie od 13 września 2017 r.
 • Austriackie Forum Kosmiczne przeprowadza symulację prowadzenia misji na Marsie

  Dhofar, Oman. Ponad 200 naukowców z 25 krajów uczestniczy w zorganizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne symulacji prowadzenia misji na Marsie. Do projektu wykorzystana zostaje pustynia w południowej części regionu Dhofar w Omanie, której krajobraz zbliżony jest do tego na Czerwonej Planecie. Symulacja potrwa 4 tygodnie. Naukowcy mają za zadanie przeprowadzić eksperymenty, których wyniki pomogą w przyszłości przygotować człowieka do lotu na Marsa. Testowane są m.in skafandry kosmiczne, techniki mapowania dźwiękiem czy przenośne szklarnie.
 • Trzech astronautów wróciło na Ziemię

  Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili sześć miesięcy. O 09:24 czasu lokalnego kapsuła Sojuz wylądowała na stepach Kazachstanu. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów: Amerykanin Mike Hopkins oraz Rosjanie – Oleg Kotow i Siergiej Riazański. Rosyjska kapsuła Sojuz TMA - 10M opadła powoli na spadochronie na ośnieżone rosyjskie stepy. Ekipy ratownicze, którzy utrzymywały stały kontakt z załogą podczas opadania, były w pełnej gotowości, ale humory dopisywały. Duże opady śniegu i silne wiatry w miejscu lądowania spowodowały, że rozważano odłożenie lądowania o jeden dzień. W końcu zdecydowano jednak o lądowaniu zgodnie z pierwotnym planem. Koichi Wakata, który został pierwszym Japończykiem piastującym stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozostanie na stacji do połowy maja. Towarzyszą mu Rick Mastracchio i Michaił Tiurin. Przez najbliższe dwa tygodnie, aż do przybycia kolejnych astronautów, będą tworzyć trzyosobową załogę.
 • Potrafi pisać na każdy temat

  O nowej książce Mary Roach "Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości" - opowiada dziennikarka, Olga Woźniak.