asfalt

Artykuły - Asfalt (77)

 • Budowanie dróg stanie się znacznie tańsze

  Budowanie dróg stanie się znacznie tańsze

  Jak podało Ministerstwo Klimatu, destrukt asfaltowy, powstały przy frezowaniu dróg przestaną być odpadem i łatwiej je będzie zagospodarować jako kruszywo służące budowie i remontom dróg. Dzięki któremu budowanie nawierzchni stanie się znacznie tańsza.
 • Asfalt może uwalniać toksyczne i rakotwórcze związki

  Asfalt może uwalniać toksyczne i rakotwórcze związki

  ​Możemy mieć poważne problemy z drogami, po których się przemieszczamy. Naukowcy odkryli, że światło słoneczne i deszcz mogą przekształcać niektóre związki w asfalcie w potencjalnie niebezpieczne węglowodory, zagrażające środowisku i ludziom.
 • Przybywa dróg betonowych. Są tańsze w budowie i znacznie bardziej wytrzymałe niż asfaltowe

  Przybywa dróg betonowych. Są tańsze w budowie i znacznie bardziej wytrzymałe niż asfaltowe

  Na koniec roku w Polsce będzie blisko 750 km autostrad i dróg ekspresowych o nawierzchni betonowej. Takie inwestycje prowadzone są także na drogach lokalnych. Rocznie powstaje ich 120-150 km. Drogi betonowe już na etapie budowy są ok. 30 proc. tańsze od podobnych z nawierzchnią asfaltową. Po 30 latach eksploatacji oszczędności mogą przekraczać 50 proc. Do tego nośność autostrady czy drogi ekspresowej z nawierzchnią betonową jest 3-4 razy wyższa niż nawierzchni klasycznej - ocenia prof. dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
 • Krakowski odcinek S7: Innowacyjna droga ze zużytych opon

  Odcinek tzw. trasy nowohuckiej, czyli fragment drogi ekspresowej S7 biegnącej przez Kraków wyróżnia się pośród wszystkich dróg tego typu w Polsce. Powód? Do produkcji drogi wykorzystano 25 tys. zużytych opon, które posłużyły do wykonania górnej nawierzchni 4,5 km odcinka.
 • Ciche nawierzchnie zamiast ekranów?

  Ciche nawierzchnie zamiast ekranów?

  Zastosowanie cichej nawierzchni drogowej daje efekt porównywalny do zmniejszenia ruchu pojazdów o połowę lub podwojenia dystansu między źródłem hałasu i jego odbiorcą. W Polsce mamy takie technologie - zwraca uwagę Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych.
 • Asfalty z Lotosu trafiają na kolejne modernizowane lotniska

  Spółka Lotos Asfalt dostarcza wysokiej jakości asfalty modyfikowane (MODBIT) na kolejne modernizowane lotniska w Polsce. W tym roku asfalt MODBIT trafił na lotnisko wojskowe w Dęblinie. Niewiele wcześniej ten najwyższej jakości produkt posłużył do modernizacji pasa startowego na lotnisku w Gdańsku. Wcześniej asfalty z LotosU były stosowane również do budowy i modernizacji pasów lotnisk w Rzeszowie, Warszawie, Bydgoszczy i Szczecinie.
 • Kolejne innowacyjne asfalty z Lotosu

  Spółka Lotos Asfalt rozwija produkcję asfaltów wysokomodyfikowanych polimerami i skutecznie wprowadza je na rynek. Inwestycją, przy której tego rodzaju asfalt został wykorzystany, był remont drogi w Świerklańcu (woj. śląskie). Podczas prac użyto asfaltu MODBIT 45/80-80, który tak jak inne asfalty z tej serii gwarantuje nawierzchniom drogowym najwyższą trwałość.
 • Lotos Asfalt rozwija sprzedaż elektroniczną

  Spółka Lotos Asfalt, jako jedyna firma na polskim rynku, oferuje sprzedaż asfaltów poprzez dedykowaną aplikację na urządzania mobilne.
 • Szwajcarska receptura pierwszy raz na polskich drogach

  Szwajcarska receptura pierwszy raz na polskich drogach

  Innowacyjna w polskich warunkach technologia układania asfaltu lanego, zastosowana przy budowie nawierzchni nowego mostu przez Wisłę w Toruniu, przedłuży jej żywotność nawet do 20 lat. Jej upowszechnienie ma szansę obniżyć koszty utrzymania i remontów dróg.
 • Budowlańcy ugrzęźli w asfalcie

  Budowlańcy ugrzęźli w asfalcie

  Orlen Asfalt i Lotos Asfalt to prawdopodobnie jedyne spółki, które potrafiły zarobić na boomie związanym z budową dróg i autostrad w związku z przygotowaniami do Euro 2012. W latach 2008-2011 oba koncerny sprzedały aż 8 mln ton asfaltu. To pozwoliło im wypracować gigantyczne jak na ten segment przychody - w sumie ponad 12 mld zł. Od 2008 r. wzrosły one w Orlenie o 61 proc., a w Lotosie - aż o 75 proc.

Filmy - Asfalt (1)

 • EuroparlTV: Zginiemy pod tonami betonu?

  W całej Europie jest coraz więcej asfaltu. Każdego roku obszar większy niż powierzchnia Berlina - około 1000 km2 - pokrywa się betonem i budynkami. Ta tendencja może mieć katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego i całej ludzkości...