artykuł 7

Artykuły - Artykuł 7 (1)

 • ​"Dziennik Gazeta Prawna": Strategia Polski w sprawie artykułu 7.

  ​"Dziennik Gazeta Prawna": Strategia Polski w sprawie artykułu 7.

  Polski rząd chce jak najlepiej ułożyć sobie stosunki z nowym włoskim rządem, a także szybko doprowadzić do głosowania w sprawie praworządności na forum Rady Unii Europejskiej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Filmy - Artykuł 7 (3)

 • "Mydlenie oczu Komisji Europejskiej, pozorowany ruch i pudrowanie rzeczywistości". Komentarze opozycji do zapowiedzi nowelizacji ustawy o sądownictwie

  Po raz kolejny PiS próbuje zakamuflować wielką porażkę, która zdarzyła się w Brukseli. Okazało się, że słowa premiera Morawieckiego nic nie znaczą dla Komisji Europejskiej - mówił Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób zapowiedź Prawa i Sprawiedliwości o nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. - Kolejny raz PiS usiłuje sprawiać wrażenie, że teraz będzie wprowadzał zmiany w wymiarze sprawiedliwości - dodał. Zapowiedź Prawa i Sprawiedliwości o nowelizacji ustawy skrytykował także klub Nowoczesna. - To mydlenie oczu Komisji Europejskiej, absolutnie pozorowany ruch, po prostu pudrowanie rzeczywistości - skwitowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zdaniem posłanki Nowoczesnej, PiS próbuje jedynie "zwieść naszych partnerów z Unii Europejskiej, że w Polsce są wprowadzane zmiany, które przywrócą niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości".
 • "Polska PiS nie jest praworządna, uruchomienie art. 7 jest zasadne". Europosłowie PO nie głosowali, bo "konsekwencje ponosi cały kraj"

  Polska dzisiaj, Polska PiS nie jest praworządna - powiedział w Brukseli europoseł PO Janusz Lewandowski po głosowaniu europarlamentarzystów, którzy poparli działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. - Wdrożenie tej procedury jest uzasadnione - dodał Lewandowski. Podkreślił też jednak, że europosłowie Platformy nie brali udziału w głosowaniu. - Jesteśmy świadomi, że konsekwencje ponosi cała Polska - dodał. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności związaną z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanych przez Polskę reform wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.
 • Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej wobec Polski

  Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności związaną z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanych przez Polskę reform wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy. Głosowało 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.