Armia Czerwona

Artykuły - Armia Czerwona (53)

 • 4 lipca 1920 r. Ofensywa bolszewicka na Froncie Zachodnim

  4 lipca 1920 r. Ofensywa bolszewicka na Froncie Zachodnim

  "Poprzez trupa białej Polski do ogólnoświatowego pożaru rewolucji" – tak Michaił Tuchaczewski zagrzewał czerwonoarmistów przed ofensywą na polskie ziemie. Jej finałem miało być zdobycie Warszawy, a później marsz na Berlin.
 • Więźniowie Auschwitz sowieckich żołnierzy witali jako wyzwolicieli

  Więźniowie Auschwitz sowieckich żołnierzy witali jako wyzwolicieli

  27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. W chwili ich wkroczenia za drutami przebywało ponad 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.
 • Tragedia Górnośląska: Kolejna sowiecka zbrodnia na Polakach

  Tragedia Górnośląska: Kolejna sowiecka zbrodnia na Polakach

  Sejm przyjął w piątek uchwałę, w której oddał hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej - "zbrodni popełnionych przez Armię Czerwoną i komunistyczny aparat bezpieczeństwa" po wkroczeniu w 1945 r. na Górny Śląsk.
 • 11 maja 1945 r. Sowieci zniszczyli starówkę w Legnicy

  11 maja 1945 r. Sowieci zniszczyli starówkę w Legnicy

  Choć Legnica wyszła z działań zbrojnych prawie nienaruszona, to jednak miejska starówka nie przetrwała II wojny światowej.
 • "Zamiast wolności narzucono nam inny system totalitarny"

  "Zamiast wolności narzucono nam inny system totalitarny"

  Ile jest prawdy w tym, że 18 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uratowała Kraków od zagłady? W 70. rocznicę bitwy o byłą stolice Polski rozmawiamy z kuratorem wystawy "Wyzwolenie czy zniewolenie?" Grzegorzem Jeżowskim z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o realiach walki o Kraków i prawdziwej roli Sowietów w oswobodzeniu miasta. - Jedną okupację zastąpiono drugą - mówi wprost Jeżowski w rozmowie z Interią, dementując mit o rzekomo specjalnym manewrze sowieckiej armii.
 • 12 stycznia 1919 r. Dowództwo Armii Czerwonej wydaje rozkaz wykonania "Operacji Wisła"

  12 stycznia 1919 r. Dowództwo Armii Czerwonej wydaje rozkaz wykonania "Operacji Wisła"

  Leninowska Rosja szykowała się do przeniesienia rewolucji do Niemiec i na zachód Europy. Przeszkodą była Polska - kraj, który ledwie kilka tygodni wcześniej wrócił do życia po 123 latach zaborów.
 • Liczba zmarłych jeńców radzieckich w Polsce "mnoży się"

  Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert krytykuje wypowiedź rosyjskiego ministra kultury, który postuluje budowę w Krakowie pomnika jeńców bolszewickich wojny 1919-21 r. Według Władimira Medinskiego "na terytorium Polski zginęło od 60 do 100 tys." tych jeńców.
 • Czci miejsca pamięci po czerwonoarmistach: "Przynieśli nam wolność"

  Czci miejsca pamięci po czerwonoarmistach: "Przynieśli nam wolność"

  Nie mogę się zgodzić na to, by o czerwonoarmistach mówić jak o okupantach. Oni nie byli tu, by zabijać, gwałcić i rabować Polaków. To jest nieprawda - przekonuje w rozmowie Interią Jerzy Tyc z powstałego niedawno Stowarzyszenia Kursk. Jednak wielu Polakom, których rodziny dotkliwie ucierpiały z rąk radzieckich żołnierzy, raczej trudno się będzie zgodzić ze słowami Tyca.
 • "Nasz Dziennik": Nie chcą pomników czerwonoarmistów

  Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej domagają się od rady miasta usunięcia pięciu pomników dedykowanych Armii Czerwonej - pisze "Nasz Dziennik".
 • Armia Czerwona opuszcza Polskę po 54 latach - 17 września 1993 r.

  Armia Czerwona opuszcza Polskę po 54 latach - 17 września 1993 r.

  ​W lutym 1945 roku na konferencji w Jałcie przywódcy Związku Radzieckiego Józef Stalin, Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt i Wielkiej Brytanii Winston Churchill zasiedli do rozmów, które zdecydowały o powojennym kształcie Europy. Podczas jałtańskich obrad przypieczętowano los Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.