Arktyka

Artykuły - Arktyka (51)

Filmy - Arktyka (3)

  • Uprawia warzywa w arktycznych warunkach

    Oto najdalej wysunięte na północ miasto na świecie, gdzie temperatury potrafią spaść nawet -25 stopni Celsjusza. Mieszka tutaj ktoś, kto wpadł na szalony pomysł i uprawia w tym mieście... arktyczny ogród.
  • Jest piękna - ale czy przetrwa?

    To krajobraz, którego nie da się porównać z żadnym innym – przestrzeń wypełniona śniegiem, lodem i skalnymi formacjami. Niebezpiecznie mroźny klimat nie sprzyja rozwojowi życia. Zarazem jednak te lodowe pejzaże charakteryzuje osobliwe piękno. Czy jednak uda się je ocalić dla przyszłych pokoleń? W duńskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana pod Kopenhagą prezentowana jest niezwykła wystawa, na którą składają się setki dzieł sztuki tematycznie związanych z Arktyką. Arktyką, której przyszłość rysuje się dziś w czarnych barwach... Działalność człowieka doprowadziła do zmian klimatycznych i zainicjowała powolne topnienie czapy lodowej pokrywającej arktyczne obszary. Jaki los czeka krainę wiecznych lodów?
  • Armagedon nadejdzie z północy? Najpierw wyginą zwierzęta...

    Naukowcy biją na alarm: zasięg pokrywy lodowej w Arktyce w połowie września 2013 r. wyniósł 5,1 mln kilometrów kwadratowych. To szósty najniższy wynik w historii pomiarów. Sezonowy letni ubytek kriosfery jest częścią cyklicznego procesu – ale długoterminowe obserwacje wykazują, że arktyczna czapa lodowa staje się coraz cieńsza i może niebawem zniknąć całkowicie. Efekty tego procesu są już dobrze widoczne w rejonie Morza Łaptiewów u wybrzeży Syberii. Kurczenie się czapy lodowej sprawia, że tysiące morsów uciekają na ląd, co jest bardzo niebezpieczne dla młodych osobników. Żyjące w arktycznych wodach wieloryby zapuszczają się w głąb Arktyki, wypierając stamtąd głównego drapieżnika żyjącego na tych terenach – niedźwiedzia polarnego. To zachwianie równowagi w ekosystemie na dłuższą metę grozi katastrofą ekologiczną. Przyspieszy ją zapewne nasilona eksploracja Arktyki, ponieważ ustępujący lód stwarza ludziom idealne warunki do poszukiwań nowych złóż surowców.