archiwa

Artykuły - Archiwa (64)

 • ​Senat za podwyżkami dla archiwistów

  ​Senat za podwyżkami dla archiwistów

  Senat przyjął w piątek poprawkę zwiększającą wynagrodzenia dla archiwistów średnio o 400 zł brutto miesięcznie. Pieniądze wygospodarowano przesuwając środki w budżecie resortu kultury na 2014 r. O podwyżkach ostatecznie zadecyduje Sejm.
 • Akta USA ws. Katynia mogą ukazać wiedzę Zachodu o zbrodni

  Zdaniem historyków, archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej, których odtajnienie zapowiedziały Stany Zjednoczone, mogą ukazać stan wiedzy Zachodu na temat zbrodni. Ich zdaniem jednak z oceną należy poczekać do publikacji.
 • Stany Zjednoczone opublikują archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej

  Stany Zjednoczone opublikują archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej

  Ponad tysiąc dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej z amerykańskich archiwów zostanie opublikowanych i udostępnionych w internecie 10 września - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wśród nich znajdą się dokumenty do tej pory utajnione.
 • Amerykanie ujawnią archiwa katyńskie

  Amerykanie ujawnią archiwa katyńskie

  Amerykanie odtajniają i ujawniają swoje archiwa katyńskie. Za niespełna trzy tygodnie w internecie pojawi się około tysiąca dokumentów z lat 40. i 50. To wszystko, co odnaleziono w amerykańskich archiwach, a dotyczy sowieckiej zbrodni w Katyniu.
 • W. Brytania opublikowała część archiwów dotyczących UFO

  W. Brytania opublikowała część archiwów dotyczących UFO, obejmujących doniesienia na temat niezidentyfikowanych obiektów latających oraz raporty z oficjalnych dochodzeń ws. niewyjaśnionych zjawisk, jak np. UFO nad stadionem piłkarskim w Chelsea.
 • Bezcenne archiwa wkrótce nie będą dostępne

  Dane blisko miliona osób poszkodowanych w czasie II wojny światowej zebrała przez 20 lat działalności Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Teraz te zasoby ciągną ją na finansowe dno - informuje "Rzeczpospolita".
 • Archiwa Państwowe mogą stracić cenne dokumenty

  Archiwa Państwowe mogą stracić cenne archiwalia na rzecz ich dawnych właścicieli - spadkobierców arystokratycznych rodów. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych alarmuje, że obecnie w tej sprawie ukształtowała się niekorzystna linia sądowego orzecznictwa.
 • Watykan ujawnia dokumenty z tajnego archiwum

  Watykan ujawnia dokumenty z tajnego archiwum

  Jako bezprecedensowe wydarzenie w historii zapowiadana jest wystawa stu dokumentów z tajnego Archiwum Watykańskiego w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Ekspozycja "Lux in Arcana" będzie otwarta od 29 lutego do końca września i już budzi ogromne zainteresowanie.
 • "Senne wędrówki" Klanu

  "Senne wędrówki" Klanu

  24 września ukaże się płyta "Senne wędrówki" zawierająca archiwalne, wcześniej niepublikowane nagrania grupy Klan.
 • Internetowy rejestr dóbr kultury zrabowanych Żydom

  Archiwa Narodowe USA ogłosiły w czwartek start internetowej bazy danych, która umożliwia dostęp do zdigitalizowanej dokumentacji dóbr kultury zrabowanych Żydom przez nazistów podczas drugiej wojny światowej.