Nowe Technologie - archeologia

Artykuły - Archeologia (94)

 • Tajemnicza struktura odkryta w pobliżu Stonehenge

  Tajemnicza struktura odkryta w pobliżu Stonehenge

  Brytyjscy archeolodzy odkryli tajemniczą strukturę tworzącą pierścień w pobliżu słynnego Stonehenge. Jej zadaniem mogło być wskazywanie ludziom drogi do świętych miejsc lub ostrzeganie, by trzymali się z daleka.
 • Wielki Mur Chiński nie powstał w celach obronnych

  Wielki Mur Chiński nie powstał w celach obronnych

  ​Najbardziej wysunięty na północ fragment Wielkiego Muru Chińskiego, znany jako Linia Północna, został po raz pierwszy zmapowany. Dzięki temu, naukowcy byli w stanie zweryfikować, jak struktura ta odnosi się do mongolskiego władcy Czyngis-chana.
 • W Meksyku znaleziono mnóstwo kości mamutów

  W Meksyku znaleziono mnóstwo kości mamutów

  Podczas prac wykopaliskowych na budowanym lotnisku w środkowym Meksyku odkryto szereg szkieletów mamutów. Archeolodzy są wręcz przerażeni i twierdzą, że "jest ich za dużo, są ich setki".
 • Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Wzdłuż pokrytego koralowcami wybrzeża Meksyku archeolodzy odkryli wrak statku, który zatonął ponad 200 lat temu.
 • Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  ​Dwa razy do roku - podczas równonocy wiosennej i jesiennej - zachodzące Słońce znajduje się w specyficznym miejscu nad Sfinksem. Naukowcy uważają, że jest to celowy zabieg, a starożytni Egipcjanie doskonale znali się na astronomii.
 • Tajemniczy dom z kości mamutów

  Tajemniczy dom z kości mamutów

  ​Kostenki 11 to znane stanowisko archeologiczne położone ok. 500 km na południe od Moskwy. Archeolodzy z Uniwersytetu w Exeter odsłonili tu okrągłą strukturę o wymiarach 9 na 9 m, zbudowaną prawie w całości z dużych kości mamutów.
 • Wizerunek tajemniczej bestii w szambie z XIV w.

  Wizerunek tajemniczej bestii w szambie z XIV w.

  Archeolodzy odkryli szambo z XIV w., które przeszło ogromną metamorfozę, przekształcając się z pomieszczenia na ludzkie odchody w modną piwnicę.
 • W Turcji znaleziono ślady tajemniczego królestwa

  W Turcji znaleziono ślady tajemniczego królestwa

  W Turcji odkryto ślady tajemniczego starożytnego królestwa zapomnianego przez historię. Czy to królestwo należące do mitycznego króla Midasa?
 • Drewniany inkaski idol nie został pomalowany krwią

  Drewniany inkaski idol nie został pomalowany krwią

  ​Drewniana figurka bożka, która rzekomo uniknęła zniszczenia przez hiszpańskich konkwistadorów, jest prawdziwa. Totem wielkości koszykarza jest nawet starszy niż sądzono i mógł być czczony przez ludzi przybyłych przed Inkami.
 • Odkryto najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie

  Odkryto najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie

  ​Starożytny obiekt przypominający skrzynię może być najstarszą znaną konstrukcją drewnianą na świecie. Drewniany przedmiot, który jest częścią starożytnej studni, został znaleziony w pobliżu miasta Ostrov w Czechach.