Fakty - archeologia

Artykuły - Archeologia (21)

 • Małopolska: Unikatowe odkrycie archeologiczne

  Małopolska: Unikatowe odkrycie archeologiczne

  Pozostałości budynków z początku epoki brązu, metalowe przedmioty i duży paciorek z bursztynu bałtyckiego – to niektóre z cennych odkryć, jakich tego lata dokonali archeolodzy w prehistorycznej osadzie na Górze Zyndrama w Maszkowicach k. Łącka (Małopolska).
 • Niezwykłe odkrycie na Wiejskiej w Warszawie

  Niezwykłe odkrycie na Wiejskiej w Warszawie

  Archeolodzy znaleźli na ulicy Wiejskiej w Warszawie przedwojenne przedmioty, które zostały schowane w piwnicach budynków, zniszczonych w czasie II wojny światowej. To m.in. porcelanowe zastawy, srebro i kryształy. Pochodzą one z czasów dwudziestolecia międzywojennego.
 • Cenne i rzadkie znalezisko pod Jędrzejowem

  "Wagą tego znaleziska jest to, że jest rzadkie i bardzo dobrze zachowane" – tak odkryty diadem ocenia Igor Maciszewski z firmy prowadzącej prace archeologiczne.
 • Najazd na Karpacką Troję

  Najazd na Karpacką Troję

  Narodziny, inicjacja, lata nauki pod okiem wspaniałych wojowników i bohaterska śmierć w walce z najeźdźcami grodu - tak można opisać życie mężczyzny w minionych wiekach. Obyczaje i zwykłe życie mieszkańców Trzcinicy obserwowaliśmy podczas Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza".
 • W Polsce odkryto ponad tysiąc zabytkowych mielerzy

  Ponad 1000 zabytkowych mielerzy, czyli miejsc, w których niegdyś wypalano na masową skalę węgiel drzewny, odkryli naukowcy dzięki zastosowaniu skaningu laserowego na obszarze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na pograniczu woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego.
 • W Kambodży znaleziono miasto ukryte pod tropikalnym lasem

  W Kambodży znaleziono miasto ukryte pod tropikalnym lasem

  Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli w rejonie Angkor - średniowiecznego królestwa Khmerów - nieznane miasto Mahendraparvata sprzed 1200 lat. Struktura ukryta była pod tropikalnym lasem w Kambodży. O archeologii bez łopaty czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Niezwykłe odkrycie w japońskim sarkofagu

  W sarkofagu w Japonii znaleziono starożytną biżuterię, wykonaną prawdopodobnie przez starorzymskich rzemieślników. Cenne znalezisko może mieć prawie dwa tysiące lat.
 • Fatalny stan Pompejów. "Nie ma ani minuty do stracenia"

  Fatalny stan Pompejów. "Nie ma ani minuty do stracenia"

  Wykopaliska archeologiczne w Pompejach są zagrożone, nie ma ani minuty do stracenia, sytuacja jest dramatyczna - ostrzega włoskie Obserwatorium ds. dziedzictwa kulturowego. Alarm podniosło ponownie po tym, gdy niedawno oderwał się tam tynk w Świątyni Jowisza.
 • W Bułgarii odkryto najmłodszą małpę kopalną Europy

  W Bułgarii odkryto ząb małpy człekokształtnej sprzed 7 mln lat - informuje serwis ScienceDaily. Zdaniem badaczy to dowód na to, że w tym okresie w Europie, pośród krajobrazu przypominającego sawannę, żyły małpy człekokształtne.
 • Ludzkie groby sprzed 9 tys. lat odkryto na Korsyce

  Archeolodzy odkryli na Korsyce miejsce pochówku kilkorga ludzi z okresu mezolitu, pochodzące sprzed około 9000 lat - informuje serwis internetowy Stone Pages.