InteriaTV - archeologia

Filmy - Archeologia (6)

 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.
 • "Białe złoto" - oni wiedzieli, jak je zdobyć

  Jak pozyskiwano sól w IV tysiącleciu przed naszą erą? Neolityczni rolnicy zaobserwowali, że w niektórych miejscach biją słone źródła. Naukowcy przypuszczają, że w pierwszej fazie solanka była transportowana do specjalnych osadników, w których zanieczyszczenia – piasek, glina czy ił opadały na dno. Tak oczyszczoną solankę wlewali oni do glinianych naczyń, które umieszczali w ogniskach. Po odparowaniu wody w naczyniach pozostawała sól. Wiadomo, że handlowano nią na dużą skalę – świadczą o tym tak zwane importy – przedmioty czy surowce, które tutaj nie występowały.
 • Historia Kopca Wandy

  W Nowej Hucie znajduje się jeden z najstarszych krakowskich kopców - Kopiec Wandy. Z jego powstaniem wiąże się prastara legenda o królewnie Wandzie, która nie chcąc poślubić niemieckiego księcia Rydygiera, skoczyła do Wisły. Jej ciało wypłynęło w dzisiejszej podkrakowskiej Mogile, a wdzięczni poddani usypali tam na jej cześć wysoki kopiec. W 1890 roku postawiono na nim pomnik autorstwa Jana Matejki.
 • Tancerka sprzed dwóch tysięcy lat

  Archeologom i współpracującym z nimi badaczom z rozmaitych dziedzin nauki udało się przybliżyć losy zmarłej przed dwoma tysiącami lat tancerki ze świątyni egipskiego boga Amona w el-Gamhud. Wiadomo, że miała dwadzieścia kilka lat i zmarła nagle. Badacze podali najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci i zrekonstruowali jej wygląd. Konserwacji poddano także sarkofagi, doczesne szczątki Aset-iri-khet-es. Dziś efekty tych interdyscyplinarnych prac można podziwiać w krakowskim Muzeum Archeologicznym.
 • Nieznana karta żydowskiej historii

  Skalny blok z zatartą przez czas inskrypcją wywołał prawdziwą sensację w świecie nauki. Znaleźli go izraelscy archeolodzy pracujący w Jerozolimie. Uważają oni, że fragment kamiennej steli przynosi odpowiedź na pytanie o przyczyny wybuchu żydowskiego powstania pod wodzą Szymona Bar-Kochby przeciwko rzymskiemu panowaniu w Judei. Powstanie to rozpoczęło się w 132 r. n.e. i przeszło do historii jako druga wojna żydowsko-rzymska. Napis wyryty w wapiennej skale to oficjalna dedykacja dla cesarza Hadriana od żołnierzy ze słynnego X Legionu „Fretensis”. Datowany jest na 129-130 r. n.e. Jest to więc bezpośredni dowód na obecność tej jednostki w Jerozolimie w przededniu wybuchu drugiego powstania żydowskiego. Mógł on stanowić garnizon strzegący miasta. Hadrian istotnie odwiedził Jerozolimę około 130 r. Prawdopodobnie właśnie wtedy przemianował miasto na Aelia Capitolina i ogłosił, że na Wzgórzu Świątynnym wybuduje przybytek Jowisza. Decyzja ta mogła być iskrą zapalną, która wznieciła powstanie wśród ludności żydowskiej. Niestety, zakończyło się ono klęską, a Żydzi zostali wygnani z Judei.
 • Jest rekordowo długi... i bardzo stary!

  Sensacja paleontologiczna w Meksyku! Na pustyni na północy kraju naukowcy odkryli kompletny, skamieniały ogon dinozaura. Jego właściciel przemierzał Ziemię 72 miliony lat temu. Takie odkrycia zawsze wzbudzają entuzjazm paleontologów, ponieważ nie zdarzają się często. Dlaczego?