menway - archeologia

Artykuły - Archeologia (10)

 • Trzy archeologiczne odkrycia, które zaskoczyły naukowców

  Trzy archeologiczne odkrycia, które zaskoczyły naukowców

  Nawet w XXI wieku nadal istnieją pewne zjawiska, które wobec braku jasnego wytłumaczenia ich istnienia, powodują powstawanie różnych teorii. Pomimo stosowania najnowocześniejszych metod oraz narzędzi naukowcy nierzadko nie są w stanie przedstawić wyników badań tak, aby każdy odbiorca zrozumiał ich znaczenie. Czasami jednak archeologowie natrafiają na tajemnice z przeszłości, których sami nie potrafią jeszcze wyjaśnić. 
 • Poszukiwacze zardzewiałych skarbów

  Poszukiwacze zardzewiałych skarbów

  Policji starają się nie rzucać w oczy. Nie wszystko, co robią, jest zgodne z prawem. Zwłaszcza to, co robią w swoich piwnicach.
 • Kość to kość. Szkielet to szkielet. Nie można uruchamiać wyobraźni - mówią archeolodzy

  Kość to kość. Szkielet to szkielet. Nie można uruchamiać wyobraźni - mówią archeolodzy

  Gdy nie ma grobu, nie ma miejsca pamięci. Na warszawskich Powązkach chodzi jednak nie tylko o odnalezienie szczątków, lecz także przywrócenie ofiarom nazwisk.
 • Pół człowiek, pół obcy

  Pół człowiek, pół obcy

  Pojawiło się wiele znalezisk biologicznego pochodzenia mających dowodzić, że w przeszłości na Ziemię przylatywały istoty z innych planet. Najbardziej znanym tego rodzaju obiektem jest czaszka tak zwanego Gwiezdnego Dziecka.
 • To nie my ich wykończyliśmy

  To nie my ich wykończyliśmy

  My, ludzie mamy sobie wiele do zarzucenia w różnych dziedzinach. Dzięki badaniom międzynarodowego zespołu naukowców możemy teraz oczyścić sumienie przynajmniej z jednego przewinienia.
 • Od kiedy ludzie noszą ubrania?

  Od kiedy ludzie noszą ubrania?

  Analiza genów wszy wykazała, że zaczęliśmy ubierać się ok. 70 tys. lat temu. Badania te przeprowadzili Mark Stoneking i jego współpracownicy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w niemieckim Lipsku.
 • Ofiara Polikseny

  Ofiara Polikseny

  Upalny sierpień, trwają prace na stanowisku wykopaliskowym w Troi. Grupa archeologów dokonuje niecodziennego odkrycia: na domniemanym cmentarzysku achajskim leży obsypany złotymi blaszkami kobiecy szkielet, który doktor Pola Mor, ambitna archeolożka, identyfikuje jako szczątki mitycznej Polikseny, branki Achillesa. Radość ze wspaniałego znaleziska nie trwa jednak długo...
 • Najstarsze zwierzęta wyglądały jak piłeczki

  Najstarsze zwierzęta wyglądały jak piłeczki

  Najstarsze zwierzęta na Ziemi wyglądały jak mikroskopijne piłeczki futbolowe.
 • Poznaj swojego praprzodka

  Poznaj swojego praprzodka

  Mamy kolejnego kandydata na naszego bezpośredniego praprzodka: to Australopithecus sediba, a nie Homo habilis, mógł dać początek rodzajowi Homo, do którego i my przedstawiciele gatunku Homo sapiens się zaliczamy - donosi "Science".
 • Gdzie leżała Atlantyda? Koło Gwatemali

  Gdzie leżała Atlantyda? Koło Gwatemali

  Czy podstarzały matematyk, z którego kpią największe naukowe autorytety, mógł rzeczywiście natrafić na ślad zaginionej Atlantydy?