archeologia

Artykuły - Archeologia (132)

 • Pierwsze koty na polskich ziemiach - co o nich wiemy?

  Pierwsze koty na polskich ziemiach - co o nich wiemy?

  Pierwszym rolnikom na obecnych ziemiach Polski już ok. 6 tys. lat temu towarzyszyły koty, przybyłe za nimi z Bliskiego Wschodu. Żywiły się m.in. gryzoniami, wyjadającymi uprawiane przez ludzi zboża - wynika z analiz izotopów zawartych w kościach tych zwierząt.
 • Tajemnicza struktura odkryta w pobliżu Stonehenge

  Tajemnicza struktura odkryta w pobliżu Stonehenge

  Brytyjscy archeolodzy odkryli tajemniczą strukturę tworzącą pierścień w pobliżu słynnego Stonehenge. Jej zadaniem mogło być wskazywanie ludziom drogi do świętych miejsc lub ostrzeganie, by trzymali się z daleka.
 • Wielki Mur Chiński nie powstał w celach obronnych

  Wielki Mur Chiński nie powstał w celach obronnych

  ​Najbardziej wysunięty na północ fragment Wielkiego Muru Chińskiego, znany jako Linia Północna, został po raz pierwszy zmapowany. Dzięki temu, naukowcy byli w stanie zweryfikować, jak struktura ta odnosi się do mongolskiego władcy Czyngis-chana.
 • W Meksyku znaleziono mnóstwo kości mamutów

  W Meksyku znaleziono mnóstwo kości mamutów

  Podczas prac wykopaliskowych na budowanym lotnisku w środkowym Meksyku odkryto szereg szkieletów mamutów. Archeolodzy są wręcz przerażeni i twierdzą, że "jest ich za dużo, są ich setki".
 • Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Odkryto wrak statku sprzed 200 lat

  Wzdłuż pokrytego koralowcami wybrzeża Meksyku archeolodzy odkryli wrak statku, który zatonął ponad 200 lat temu.
 • Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  Położenie Sfinksa nie jest przypadkowe

  ​Dwa razy do roku - podczas równonocy wiosennej i jesiennej - zachodzące Słońce znajduje się w specyficznym miejscu nad Sfinksem. Naukowcy uważają, że jest to celowy zabieg, a starożytni Egipcjanie doskonale znali się na astronomii.
 • Tajemniczy dom z kości mamutów

  Tajemniczy dom z kości mamutów

  ​Kostenki 11 to znane stanowisko archeologiczne położone ok. 500 km na południe od Moskwy. Archeolodzy z Uniwersytetu w Exeter odsłonili tu okrągłą strukturę o wymiarach 9 na 9 m, zbudowaną prawie w całości z dużych kości mamutów.
 • Wizerunek tajemniczej bestii w szambie z XIV w.

  Wizerunek tajemniczej bestii w szambie z XIV w.

  Archeolodzy odkryli szambo z XIV w., które przeszło ogromną metamorfozę, przekształcając się z pomieszczenia na ludzkie odchody w modną piwnicę.
 • W Turcji znaleziono ślady tajemniczego królestwa

  W Turcji znaleziono ślady tajemniczego królestwa

  W Turcji odkryto ślady tajemniczego starożytnego królestwa zapomnianego przez historię. Czy to królestwo należące do mitycznego króla Midasa?
 • Drewniany inkaski idol nie został pomalowany krwią

  Drewniany inkaski idol nie został pomalowany krwią

  ​Drewniana figurka bożka, która rzekomo uniknęła zniszczenia przez hiszpańskich konkwistadorów, jest prawdziwa. Totem wielkości koszykarza jest nawet starszy niż sądzono i mógł być czczony przez ludzi przybyłych przed Inkami.

Filmy - Archeologia (6)

 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.
 • "Białe złoto" - oni wiedzieli, jak je zdobyć

  Jak pozyskiwano sól w IV tysiącleciu przed naszą erą? Neolityczni rolnicy zaobserwowali, że w niektórych miejscach biją słone źródła. Naukowcy przypuszczają, że w pierwszej fazie solanka była transportowana do specjalnych osadników, w których zanieczyszczenia – piasek, glina czy ił opadały na dno. Tak oczyszczoną solankę wlewali oni do glinianych naczyń, które umieszczali w ogniskach. Po odparowaniu wody w naczyniach pozostawała sól. Wiadomo, że handlowano nią na dużą skalę – świadczą o tym tak zwane importy – przedmioty czy surowce, które tutaj nie występowały.
 • Historia Kopca Wandy

  W Nowej Hucie znajduje się jeden z najstarszych krakowskich kopców - Kopiec Wandy. Z jego powstaniem wiąże się prastara legenda o królewnie Wandzie, która nie chcąc poślubić niemieckiego księcia Rydygiera, skoczyła do Wisły. Jej ciało wypłynęło w dzisiejszej podkrakowskiej Mogile, a wdzięczni poddani usypali tam na jej cześć wysoki kopiec. W 1890 roku postawiono na nim pomnik autorstwa Jana Matejki.
 • Tancerka sprzed dwóch tysięcy lat

  Archeologom i współpracującym z nimi badaczom z rozmaitych dziedzin nauki udało się przybliżyć losy zmarłej przed dwoma tysiącami lat tancerki ze świątyni egipskiego boga Amona w el-Gamhud. Wiadomo, że miała dwadzieścia kilka lat i zmarła nagle. Badacze podali najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci i zrekonstruowali jej wygląd. Konserwacji poddano także sarkofagi, doczesne szczątki Aset-iri-khet-es. Dziś efekty tych interdyscyplinarnych prac można podziwiać w krakowskim Muzeum Archeologicznym.