archeolodzy

Synonimy:
archelodzy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Archeolodzy (243)

 • Megalityczny grobowiec na Pomorzu. Archeolodzy badają obiekt sprzed 6 tys. lat

  Megalityczny grobowiec na Pomorzu. Archeolodzy badają obiekt sprzed 6 tys. lat

  Megalityczny grobowiec w Dolicach badają archeolodzy, którzy po pierwszych oględzinach stwierdzili, że obiekt może mieć nawet 6 tys. lat. Został on zbudowany z kamieni ważących nawet po kilka ton - dodają badacze.
 • W Krakowie odkryto tajemne przejście

  W Krakowie odkryto tajemne przejście

  Archeolodzy zbadali tajemnice tunelu pod Arsenałem Miejskim w Krakowie, który w ub.r. odkryli robotnicy pracujący nad izolacją cieplną obiektu. Tunel służył najprawdopodobniej jako tajemne przejście. W jego zasypisku odnaleziono także cenny fragment renesansowego ołtarza.
 • "Gazeta Wyborcza": Polscy archeolodzy u progu wielkiego odkrycia

  "Gazeta Wyborcza": Polscy archeolodzy u progu wielkiego odkrycia

  Tylko trzydzieści metrów dzieli polskich archeologów od dotarcia do nienaruszonego przez grabieżców królewskiego grobowca w Egipcie, pisze na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
 • "Dziennik Polski": Polskie odkrycia u Majów docenione

  Badania archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzone w dawnym mieście Majów w Gwatemali znalazły się wśród 100 najważniejszych współczesnych odkryć naukowych. To jedyny reprezentant polskiej nauki w tym prestiżowym gronie - informuje "Dziennik Polski".
 • Polscy archeolodzy ocalili w Iraku unikalny zabytek sprzed 4 500 lat

  Pracujący w Gunduk w Iraku poznańscy archeolodzy odnaleźli fragmenty reliefu, pochodzącego z połowy III tysiąclecia p.n.e. Pozostałości zniszczonego w latach 90. zabytku trafią teraz do muzeum w Dohuk w irackim Kurdystanie.
 • Archeolodzy znów zbadają cmentarz wampirów w Gliwicach

  Archeolodzy znów zbadają cmentarz wampirów w Gliwicach

  Będą kolejne badania archeologów w miejscu, gdzie odkryto cmentarzysko wampirów w Gliwicach. Spośród 44 odnalezionych tam ludzkich szczątek, 17 pochowano tak, jak setki lat temu grzebano osoby uznawane za wampiry. To największe takie cmentarzysko w Polsce.
 • Przełomowe odrycie archeologów we Włoszczowie

  Przełomowe odrycie archeologów we Włoszczowie

  Pierwszy w Polsce most prowadzący do grodziska stożkowatego odkryli archeolodzy badający Kopiec Św. Jana we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) . Dr Czasław Hadamik z Kielc odnalazł właśnie elementy konstrukcyjne przeprawy nad dawną fosą.
 • Figurka sprzed tysięcy lat odzyskała głowę

  W Niemczech archeolodzy odkryli głowę figurki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Pasuje ona do korpusu znalezionego 80 lat temu. Okazuje się, że prehistoryczny artysta wyrzeźbił lwa. O znalezisku poinformował serwis prasowy Uniwersytetu w Tybindze.
 • Archeolodzy odkryli 10 pochówków z epoki brązu

  10 pochówków z epoki brązu odkryli archeolodzy w Krzyżanowicach Dolnych koło Pińczowa (woj. świętokrzyskie). Jak przyznają naukowcy zaskakujące jest bogate wyposażenie grobów sprzed ponad 3,5 tys. lat