arbitraż

Artykuły - Arbitraż (40)

 • Sąd w Szwecji odrzucił skargę Gazpromu w sprawie wyroku arbitrażu

  Sąd w Szwecji odrzucił skargę Gazpromu w sprawie wyroku arbitrażu

  Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazpromu na orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego dotyczące sporu o warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. Wyrok jest prawomocny. - To kolejny sukces PGNiG w sporze o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Od początku staliśmy na stanowisku, że skarga Gazpromu jest pozbawiona podstaw. Wyrok Sądu Apelacyjnego potwierdza naszą opinię - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.
 • PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

  PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

  Jak poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński spółka nie wylkucza kolejnego sporu arbitrażowego z Gazpromem. Chodzi o rozliczenie cen płaconych za dostarczony gaz.
 • ​PGNiG rozpoczyna odzyskiwanie środków od Gazpromu

  ​PGNiG rozpoczyna odzyskiwanie środków od Gazpromu

  PGNiG po korzystnym wczorajszym dla siebie wyroku Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie niezwłocznie przystąpi do procesu odzyskiwania nadpłaconej kwoty za gaz w latach 2014-2020 w wysokości około 1,5 mld USD - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński. Inwestorzy zareagowali entuzjastycznie, kurs gazowego giganta wystrzelił o ponad 15 proc.
 • PGNiG wygrywa spór z Gazpromem!

  PGNiG wygrywa spór z Gazpromem!

  PGNiG wygrało w sporze z Gazpromem. Polska spółka będzie kupować gaz po korzystniejszych cenach. Firma będzie się starać o zwrot 1,5 mld dol. od rosyjskiego partnera w ramach rozliczenia za poprzednie lata. Nie wpłynie to jednak na rachunki klientów, którzy – jak wyjaśnia PGNiG – płacili cały czas stawki rynkowe.
 • Uciekają przed polskimi sądami. PiS zachęcił spółki do arbitrażu

  Uciekają przed polskimi sądami. PiS zachęcił spółki do arbitrażu

  Prawnicy śmieją się, że obecna władza zrobiła coś, co nie udało się poprzednikom: zachęciła biznes do arbitrażu. Już mało kto chce poddać się pod osąd rodzimego wymiaru sprawiedliwości.
 • Inwestorzy dochodzą wobec Polski roszczeń liczonych w miliardach złotych

  Inwestorzy dochodzą wobec Polski roszczeń liczonych w miliardach złotych

  Prokuratoria Generalna prowadzi obecnie 10 postępowań arbitrażowych oraz trzy postępowania postarbitrażowe na łączną kwotę ok. 2,5 mld zł - mówi jej prezes prof. Leszek Bosek. Dodaje, że dziewięć postępowań arbitrażowych oraz wszystkie postarbitrażowe dotyczą sporów z inwestorami z państw członkowskich UE.
 • 11 spraw arbitrażowych wobec Polski. Zagraniczni inwestorzy mają roszczenia na 10 mld zł

  11 spraw arbitrażowych wobec Polski. Zagraniczni inwestorzy mają roszczenia na 10 mld zł

  10 mld zł to roszczenia zagranicznych firm wobec Polski w 11 postępowaniach toczących się na mocy dwustronnych umów o ochronie inwestycji (BIT). Może być ich więcej. Dwunastą wniosła właśnie amerykańska firma Invenergy.
 • Właściciel P4 grozi Polsce arbitrażem w przypadku zmian w aukcji LTE

  Właściciel P4 grozi Polsce arbitrażem w przypadku zmian w aukcji LTE

  Grecka Olympia, większościowy akcjonariusz P4, grozi Polsce międzynarodowym arbitrażem, jeżeli w życie wejdą zmiany w konstrukcji trwającej aukcji częstotliwości LTE.
 • PGNiG rozmawia Gazpromem mimo arbitrażu

  PGNiG rozmawia Gazpromem mimo arbitrażu

  - Spór z Gazpromem jest w fazie arbitrażu, ale równolegle prowadzimy rozmowy bilateralne. Rozmowy te są bardzo zaawansowane - poinformował prezes PGNiG Mariusz Zawisza.
 • Plusy i minusy sądów arbitrażowych

  Plusy i minusy sądów arbitrażowych

  W Polsce działa kilkadziesiąt stałych sądów arbitrażowych. Najczęściej funkcjonują one przy izbach gospodarczych. Mają swoje regulaminy i cenniki określające wysokość opłat za rozpatrzenie spraw. Ich wyroki mają taką samą moc jak wyroki sądów powszechnych. Aby sprawa trafiła do sądu polubownego, muszą się na to zgodzić obie strony.

Filmy - Arbitraż (1)

 • Arbitraż atrakcyjny dla młodych prawników w Polsce. Są w tym coraz lepsi

  Młodzi Polacy odnoszą sukcesy w arbitrażu. Pokonali nawet studentów Harvardu w prestiżowym, międzynarodowym konkursie w Stanach Zjednoczonych. W Warszawie zakończył się właśnie finał podobnej rywalizacji odnoszącej się do projektu Wspólnej Ramy Odniesienia w prawie europejskim. Jak mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, od kilku lat widać ogromny wzrost zainteresowania młodych prawników arbitrażem. – Prawo handlowe to dziedzina bardzo obszerna, ale myślę, że zainteresowanie nią utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od czasu przełomu ustrojowego, który wiązał się z wielkim renesansem komercjalistyki [dziedziny prawa odnoszące się bezpośrednio do działalności gospodarczej – red.], w szczególności prawa spółek – mówi Marek Furtek, wybrany na trzecią kadencję prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.