arafat

Artykuły - Arafat (135)

 • Rosyjscy eksperci podali przyczynę śmierci Arafata

  Rosyjscy eksperci podali przyczynę śmierci Arafata

  Rosyjscy specjaliści twierdzą, że palestyński przywódca Jaser Arafat zmarł śmiercią naturalną. Ich badanie wykluczyło, by polityk został otruty radioaktywnym polonem.
 • Arafat został otruty? Przeprowadzono ekshumację

  Arafat został otruty? Przeprowadzono ekshumację

  Eksperci z Francji, Szwajcarii i Rosji dokonali w palestyńskim Ramallah ekshumacji ciała Jasera Arafata.
 • We wtorek ekshumacja szczątków Jasera Arafata

  We wtorek ekshumacja szczątków Jasera Arafata

  Ekshumacja Jasera Arafata, zmarłego w listopadzie 2004 roku, odbędzie się w najbliższy wtorek - poinformowała w sobotę palestyńska komisja śledcza badająca okoliczności śmierci legendarnego przywódcy Palestyńczyków.
 • Ekshumacja ciała legendarnego przywódcy

  Ekshumacja ciała legendarnego przywódcy

  Palestyńczycy rozpoczęli przygotowania do ekshumacji Jasera Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Żona byłego palestyńskiego przywódcy oskarża Izrael o otrucie swojego męża.
 • Miliony muzułmanów zgromadziły się na górze Arafat

  Miliony muzułmanów zgromadziły się na górze Arafat

  Ponad dwa miliony ubranych na biało muzułmanów, drugiego dnia pielgrzymki hadżdż, zgromadziło się w czwartek na górze Arafat w Arabii Saudyjskiej, gdzie prorok Mahomet wygłosił na trzy miesiące przed śmiercią w 632 r. swe ostatnie kazanie.
 • Będzie ekshumacja Jassera Arafata?

  Coraz bardziej prawdopodobna staje się ekshumacja Jassera Arafata. Trójka francuskich śledczych przygotowuje się do wyjazdu na terytoria palestyńskie, by pobrać próbki ze szczątków palestyńskiego lidera.
 • Były wysoki urzędnik zaprzecza, by Izraelczycy otruli Arafata

  Były wysoki urzędnik zaprzecza, by Izraelczycy otruli Arafata

  Były przedstawiciel władz izraelskich odrzucił w środę podejrzenia, że Izrael otruł palestyńskiego przywódcę Jasera Arafata. We Francji, gdzie Arafat zmarł w r. 2004, wszczęto dochodzenie w sprawie okoliczności tej śmierci, z czego rad jest palestyński prezydent Abbas.
 • Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Arafata

  Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Arafata

  Prokuratura we francuskim mieście Nanterre wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie okoliczności śmierci legendarnego przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata w 2004 roku - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
 • Szwajcarscy specjaliści zbadają szczątki Jasera Arafata

  Szwajcarscy specjaliści zbadają szczątki Jasera Arafata

  Szwajcarscy specjaliści z instytutu radiofizyki kliniki uniwersyteckiej (CHUV) w Lozannie potwierdzili w piątek, że poddadzą badaniom w Ramallah szczątki legendarnego przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata - poinformował rzecznik kliniki.
 • Wdowa po Arafacie prosi Francję o zbadanie okoliczności śmierci męża

  Wdowa po Arafacie prosi Francję o zbadanie okoliczności śmierci męża

  Wdowa po legendarnym przywódcy Palestyńczyków Jaserze Arafacie, Suha, zwróciła się we wtorek do Francji z prośbą o wszczęcie śledztwa w celu zbadania okoliczności śmierci jej męża. Naukowcy ze Szwajcarii sugerują, że Arafat mógł zostać otruty polonem 210.

Filmy - Arafat (1)

 • Historia najbardziej znanej chusty na świecie

  Kefija to tradycyjna biało-czarna lub biało-czerwona arabska chusta. Kiedyś była noszona głównie przez koczujących na pustyni Beduinów, ale w latach 30-tych ubiegłego stulecia stała się symbolem walki Palestyńczyków o własne państwo. Międzynarodowy sukces kefija zawdzięcza Jaserowi Arafatowi, dzięki niemu nazywamy ją potocznie „arafatką”. Dziś można ją kupić na każdym targu i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających jerozolimskie stragany. Większość chust sprzedawanych na targu produkowana jest w okolicy Hebronu. Zakład tkacki „Hirbawi” działa tu od 1961 roku. Przetrwał wojnę, powstanie i izraelską okupację, ale kilkanaście lat temu, kiedy rynek zalały indyjskie i chińskie podróbki, produkcja stanęła. – Przez pięć lat zakład był zamknięty, w końcu postanowiliśmy popracować nad jakością, aby zdobywać klientów wyrobami dobrymi gatunkowo, a nie niską ceną – komentuje Juda Hirbawi właściciel zakładu. Obecnie tylko niewielki procent zysków firmy stanowią dochody ze sprzedaży chust na rynku lokalnym. Większość produktów jest eksportowana za granicę, głównie do Europy.