Biznes - arabica

Artykuły - Arabica (7)

 • Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA

  Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA

  ​Druga połowa kwietnia na rynku kawy przyniosła wyraźne przeceny - notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych zniżkowały wtedy z rejonu 120 centów za funt do okolic 104 centów za funt. Niemniej, początek maja odznacza się zupełnie innymi nastrojami inwestorów - notowania kawy arabica w USA rosną, oscylując już w rejonie 111-112 centów za funt.
 • Kawa najtańsza od ponad 10 lat

  Kawa najtańsza od ponad 10 lat

  Kawa arabica na światowych giełdach kosztowała w tym tygodniu 92 centy za funta. To najniższa cena od 2006 r. Spodziewano się, że kawa zdrożeje, tak się nie stało - to efekt działań spekulantów.
 • Arabica i robusta - dwa światy

  Arabica i robusta - dwa światy

  Kawa to egzotyczny surowiec, który jednak cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Na tym rynku widoczne są wyraźne trendy, które pozwalają na ciekawe możliwości lokowania kapitału. Na świecie powstaje coraz więcej instrumentów finansowych opartych o notowania kawy.
 • Za jeden funt kawy trzeba zapłacić zaledwie 100 centów

  Za jeden funt kawy trzeba zapłacić zaledwie 100 centów

  Ostatnie dni były niezwykle nerwowe dla inwestorów na rynku kawy. Notowania kawy arabica na początku bieżącego tygodnia zeszły poniżej ważnej psychologicznej bariery na poziomie 1 USD (100 centów) za funt.
 • Czy za kawę będziemy płacić mniej?

  Czy za kawę będziemy płacić mniej?

  Oczywiście w przypadku kawy mamy bardzo podobną sytuację jak w przypadku cen ropy oraz cen benzyny na stacjach benzynowych. Końcowa cena benzyny to jedynie ok. 30-40% samej ceny ropy naftowej. W przypadku kawy wiele czynników jak np. transport, czy końcowy kurs walutowy wpływa na końcowy produkt w sklepach, czy kawiarniach.
 • Polacy kupują kawę prawie najtaniej w Europie

  Polacy kupują kawę prawie najtaniej w Europie

  Pod względem ceny detalicznej, jaką konsument płaci za kupowaną kawę, Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie, po Francji i Bułgarii. Najwięcej kawy do Polski importuje się z kraju będącego jednym z największych jej producentów na świecie - Wietnamu.
 • Obama odwołał recesję, Polsce grosi kryzys kawowy

  Obama odwołał recesję, Polsce grosi kryzys kawowy

  - Stany Zjednoczone mają kryzys gospodarczy za sobą - oświadczył Barack Obama podczas swojego dorocznego orędzia o stanie państwa. Każdy kij ma jednak dwa końce - w najbliższych miesiącach umacniający się dolar będzie uderzał w polski import spoza strefy euro. Zdaniem analityków surowcowych drogi dolar może uderzyć w importerów kawy.