apteki

Artykuły - Apteki (259)

Filmy - Apteki (15)

 • Jakie będą skutki zamykania aptek przez rząd

  Posłowie PiS przygotowali projekt ustawy, która ma ograniczyć liczbę aptek w Polsce. Uzasadnienie projektu ustawy jest zaskakujące, a jej uchwalenie będzie niekorzystne dla konsumentów, bo wzrosną ceny.
 • Z rynku ubywa niezależnych aptek. Zastępują je sieciówki

  Z polskiego rynku ubywa niezależnych aptek. W zeszłym roku stanowiły one 40 procent ogółu aptek, w ciągu kolejnych pięciu lat ich liczba jednak spadnie o około 30 proc. – prognozują analitycy z Euler Hermes. Zastępują je apteki należące do sieci franczyzowych, grup zakupowych i hurtowni. Natomiast ogólna liczba aptek (blisko 14 tysięcy) nie powinna znacząco się zmienić. Komentuje Grzegorz Błachnio, Euler Hermes.
 • Aptekarze chcą zakazu reklamy tylko dla leków refundowanych

  Izba Aptekarska nie była uprzejma poinformować nikogo wcześniej, że chce taki projekt zaprezentować w trakcie obrad nad ustawą refundacyjną. To zostało ad hoc przedstawione w Sejmie i przegłosowane. Myślę, że m.in. dlatego, że była stosunkowo mała wiedza na temat tego, czemu to ma służyć. Bardziej kojarzono to z ograniczeniem reklamy leków refundowanych, ale w momencie wprowadzenia sztywnych marż i sztywnych cen ten problem sam się rozwiązał – przypomina Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.
 • Polska jedynym krajem w UE z zakazem reklamy aptek

  Ustawa refundacyjna przyniosła odwrotny skutek niż zamierzony, przede wszystkim dla pacjentów – uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Ani nie wzrosła dostępność leków, ani nie spadły ceny, a po liczbie zamykanych aptek i zwalnianych aptekarzy widać, że wprowadzony dwa lata temu zakaz reklamy aptek ma negatywne konsekwencje również dla nich. – Polska jest jedynym krajem UE, gdzie taki zakaz obowiązuje – podkreśla Katarzyna Sabiłło z fundacji Lege Pharmaciae.