antykoncepcja

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
antykoncepcja ,

Artykuły - Antykoncepcja (107)

Filmy - Antykoncepcja (12)

 • DW Stories: Zmęczone ciążami, poznają antykoncepcję

  Shahida Soomro jest działaczką społeczną. Dociera do muzułmanek pozbawionych opieki medycznej - dziś mówi o planowaniu rodziny i zdrowiu kobiet. Pakistanki są zmęczone ciążami, ponieważ antykoncepcja jest tutaj dostępna jedynie dla nielicznych.
 • Nie chcą rodzić dzieci. Państwo zakazuje antykoncepcji

  Mobilna przychodnia w ubogiej dzielnicy Mazar-i Szarif na północy Afganistanu udziela kobietom porad w sprawie antykoncepcji. - Urodziłam już czworo dzieci. To wystarczy - mówi młoda pacjentka mobilnej przychodni. Afganistan ma jeden z najwyższych współczynników dzietności w Azji. Na jedną kobietę przypada tu pięć urodzeń. Ale mówienie o zapobieganiu ciąży, w tym konserwatywnym muzułmańskim kraju, jest trudnym zadaniem. Jeszcze trudniej jest zdobyć środki antykoncepcyjne.
 • Lekcja antykoncepcji dla imigrantów

  W namiocie dla uchodźców w Dolinie Bekaa w Libanie Sanaa al-Absi prowadzi prowizoryczne „szkolenie” dla syryjskich kobiet. Wyjaśnia im, do czego służą prezerwatywy czy zastrzyki antykoncepcyjne, ponieważ nigdy wcześniej nie miały okazji otwarcie rozmawiać o kontroli narodzin. Wolontariuszka organizacji „Lekarze bez granic” mówi kobietom, jakie są dostępne środki antykoncepcyjne i jak należy je stosować. Stara się cierpliwie przełamywać uprzedzenia. W krajach Bliskiego Wschodu wielodzietność jest uznawana za błogosławieństwo, ale Syryjczycy, których wojna domowa zmusiła do ucieczki z kraju, nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom godziwych warunków życia. Stopniowo zaczynają więc zmieniać podejście do antykoncepcji.
 • Antykoncepcja Polek. Brak nam wiedzy o nowoczesnych metodach!

  Polki najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne. Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” pokazał, że wysoka skuteczność to jedna z najważniejszych cech, jaką powinno spełniać zabezpieczenie przed ciążą. Czy metody najchętniej wybierane przez kobiety są skuteczne? Czym jest antykoncepcja długoterminowa, u nas wciąż mało popularna? O tym mówi ekspert - ginekolog, dr Grzegorz Południewski. - Świat idzie do przodu, antykoncepcja też się zmienia, a Polki za tym nie nadążają - twierdzi dr Południewski. - Do świadomości młodych kobiet w Polsce musi dotrzeć, że kwestię posiadania potomstwa naprawdę mogą zaplanować. Nowoczesne systemy antykoncepcji to bardzo małe dawki hormonów, uwalniane przez długi czas. Mogą zabezpieczać przed ciążą nawet na okres trzech lat. To nowy trend w antykoncepcji, zwany antykoncepcją długoterminową i dający praktycznie 100-procentową pewność, że nie zajdzie się w ciążę. Czy antykoncepcja długoterminowa może mieć skutki uboczne? - Owszem, może. Są one związane z tym, że te systemy oparte są na jednym hormonie - przyznaje dr Południewski. - Długotrwałe dostarczanie go do organizmu może powodować plamienia i krwawienia. Z reguły mijają one jednak po trzech miesiącach stosowania danej metody. Metody antykoncepcji długoterminowej nie są związane z koniecznością codziennej aplikacji środka antykoncepcyjnego (jak w przypadku zażywania pigułek). Należą do nich m.in. specjalne wkładki domaciczne, wewnątrzmaciczne systemy hormonalne czy implanty podskórne.