Antarktyka

Artykuły - Antarktyka (31)

Filmy - Antarktyka (4)

 • Antarktyda: Nowy kierunek dla miłośników przygód

  Dla miłośników przyrody, poszukiwaczy przygód i naukowców ten pokryty lodem i śniegiem kontynent jest ostatnią granicą poznania, wciąż jeszcze skrywającą liczne tajemnice... Antarktyda - bo o niej mowa - to turystyczny hit ostatnich kilku lat. Zorganizowane wycieczki w ten rejon świata stają się coraz popularniejsze. Turyści przybywają tutaj najczęściej drogą morską lub powietrzną, rozpoczynając zwiedzanie od Półwyspu Antarktycznego, dokąd można łatwo dotrzeć z Argentyny lub Chile. Druga popularna trasa wycieczkowa obejmuje rejs po Morzu Rossa, które oblewa Antarktydę od południowego zachodu. Pomiędzy krótkimi zejściami na ląd, wycieczkowicze uczestniczą w licznych atrakcjach na pokładzie statku. Zwiedzanie Antarktydy to przede wszystkim obcowanie z tutejszą przyrodą, surową i piękną jednocześnie. Turyści szczególnie chętnie podpatrują pingwiny - i podziwiają imponujące lodowce. I tylko ekolodzy martwią się, że rosnący wzrost zainteresowania Antarktydą na dłuższą metę zaszkodzi jednemu z najczystszych i najbardziej dziewiczych zakątków Ziemi...
 • Na krańcu świata. Życie codzienne w Antarktyce

  Twierdzą, że surowe piękno tutejszych krajobrazów wynagradza im wielomiesięczną rozłąkę z bliskimi. Niektórzy szukają tutaj przygód; inni poświęcają się nauce; jeszcze inni przyjechali tu po prostu po ciszę i ukojenie. Nazywają siebie żartobliwie "przedstawicielami Narodów Zjednoczonych". To dlatego, że tutaj nie ma granic ani narodowości. Wszystkich łączy duch współpracy i braterstwa - i zmagania z trudnymi warunkami klimatycznymi. Poznajcie niezwykłych ludzi, którzy wiodą swoje życie na wyspach archipelagu Szetlandów Południowych, należącego do Antarktyki (obszar obejmujący Antarktydę wraz z lądolodem oraz przyległymi wodami i wyspami). Są wśród nich prawosławny duchowny, strażnik strzegący bezpieczeństwa stacji badawczej, kucharze dbający o to, by mieszkańcy lodowej krainy zawsze mogli zjeść ciepły posiłek... Wszyscy oni pewnego dnia zdecydowali się porzucić swoje dotychczasowe życie - i dziś zgodnie twierdzą, że nie żałują przeprowadzki na "kraniec świata".
 • Wybrali życie w jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi!

  Las Estrellas to osada w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych. Istnieje od 30 lat, a obecnie liczy 64 mieszkańców. Są to rodziny pracowników Chilijskich Sił Powietrznych, a także naukowcy i nauczyciele. Na co dzień zmagają się oni przede wszystkim z nieprzychylną człowiekowi przyrodą. Każde wyjście z domu wymaga założenia na siebie kilku warstw specjalnej odzieży. Kiedy w zimie temperatura spada do -40 stopni, mieszkańcy osady nie wyściubiają ze swoich domów nawet nosa!
 • Rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do trudno dostępnych miejsc

  Coraz więcej Polaków wyjeżdża na wakacje do nietypowych i trudno dostępnych miejsc. Jednym z nich jest Antarktyka, gdzie stopniowo rozwija się turystyka dla wymagających odbiorców. Wyprawy rozpoczynają się najczęściej z Argentyny, a ich średni koszt to około 8-9 tys. dolarów. Pomimo odległości i trudnych warunków to bezpieczne wyjazdy dla wszystkich, którzy mogą sobie na to pozwolić. Komentuje Zdzisław Preisner z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.