aneksja Krymu

Artykuły - Aneksja Krymu (22)

 • Okupowany półwysep znów stracił wszystko

  Okupowany półwysep znów stracił wszystko

  Kilka miesięcy okupacji Krymu po raz kolejny pokazało, że Rosja potrafi jedynie zamieniać tętniący życiem półwysep w ruinę. Samozwańczą republiką rządzi mafia, a pieniądze na fikcyjne programy wsparcia idą do kieszeni ludzi Kremla. Na domiar złego o swoich obywatelach zapomniała także Ukraina.
 • Sondaż: 39 proc. Niemców za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję

  39 proc. Niemców opowiada się za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję; 48 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikowała w niedzielę wieczorem niemiecka telewizja publiczna ARD.
 • Prawnicy MSZ: Państwa nie mogą uznać rosyjskiej aneksji Krymu

  Doprowadzając do przyłączenia Krymu, Federacja Rosyjska naruszyła prawo międzynarodowe, a tym samym swoje zobowiązania wobec całej społeczności międzynarodowej - uważa Doradczy Komitet Prawny przy szefie MSZ. Pozostałe kraje nie mają prawa uznawać tej aneksji - twierdzą prawnicy.
 • Kluby z Krymu nie zagrają w lidze rosyjskiej

  Piłkarskie kluby z Krymu, które po aneksji półwyspu przez Rosję zmieniły nazwy, na razie nie będą mogły występować w ligach tego kraju. Rosyjska federacja przełożyła głosowanie w tej sprawie, uwzględniając stanowisko FIFA i UEFA.
 • Krymska gra cyfr

  Krymska gra cyfr

  Rosyjski Instytut Energetyki i Finansów przygotował z końcem kwietnia br., na polecenie prezydenta Władimira Putina, raport dotyczący zasobów energetycznych Szelfu Czarnomorskiego. Eksperci instytutu oceniają zasoby węglowodorów Szelfu na poziomie 435,1 mln ton ropy i 1,97 tryliona m sześc. gazu.
 • Aneksja Krymu uderzyła gospodarczo w obwód chersoński

  Aneksja Krymu odbiła się bardzo negatywnie na przygranicznych terenach tego regionu.
 • Rosja złamała umowy międzynarodowe. Wydano rezolucję

  Rosja złamała umowy międzynarodowe. Wydano rezolucję

  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowanie potępia Rosję. W wydanej dziś rezolucji stwierdza, że Federacja Rosyjska poprzez agresję militarną i aneksję Krymu złamała umowy międzynarodowe. Przedstawiciele 47 Parlamentów potwierdzili suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
 • Odwołano towarzyski mecz Spartaka Moskwa z Dynamem Kijów

  Odwołano towarzyski mecz Spartaka Moskwa z Dynamem Kijów

  Z powodu napiętej sytuacji politycznej między Rosją i Ukrainą nie dojdzie do zaplanowanego na 24 lipca towarzyskiego meczu piłkarskiego Spartak Moskwa - Dynamo Kijów. Spotkanie miało stanowić oficjalną inaugurację stadionu rosyjskiego klubu.
 • Premier Mołdawii: Mam nadzieję, że Rosja nie posunie się do interwencji

  Premier Mołdawii: Mam nadzieję, że Rosja nie posunie się do interwencji

  Mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie do rosyjskiej interwencji w Mołdawii, że uda nam się uniknąć nowej zimnej wojny, bo takie kraje jak Mołdawia leżą dokładnie pomiędzy Zachodem a Wschodem i ucierpią - mówi w rozmowie z PAP premier Mołdawii Iurie Leanca.
 • Rosja trafiła na kukułcze jajo?

  Rosja trafiła na kukułcze jajo?

  Rosja będzie musiała wiele zainwestować w gospodarkę Krymu, choć dużo zależy od tego, jak władze krymskie rozstrzygną z Kijowem sprawę dostaw z Ukrainy wody i prądu; nie wiadomo też, co będzie dalej z turystyką na Krymie - mówi PAP ekspert OSW Arkadiusz Sarna.

Filmy - Aneksja Krymu (9)

 • Rosja wraca do łask Rady Europy

  Po 5 latach Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Swój przeciw wyraziła reprezentacja Ukrainy, która zawiesiła swój udział w pracach rady.
 • Rosja wraca do łask Rady Europy

  Po 5 latach Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Swój przeciw wyraziła reprezentacja Ukrainy, która zawiesiła swój udział w pracach rady.
 • 2014 - rok pod znakiem Putina

  Władimir Putin otwiera bogato zdobione drzwi reprezentacyjnej Sali Gieorgijewskiej na Kremlu, by wygłosić orędzie do narodu... Ten obraz wszyscy znamy doskonale w przekazów medialnych. W mijającym roku prezydent Federacji Rosyjskiej dokonał jeszcze jednego otwarcia: zainaugurował nową zimną wojnę w stosunkach z Zachodem. Śmiało można powiedzieć, że rok 2014 w polityce upłynął pod znakiem poczynań Putina. Aneksja Krymu i wsparcie udzielone separatystom na wschodzie Ukrainy to manifestacja nowego rosyjskiego patriotyzmu, pieczołowicie podsycanego w obywatelach przez władcę Kremla. Putin zachowuje zimną krew mimo sankcji nakładanych na Rosję przez Zachód, które - jak prognozują eksperci - grożą recesją, i to już w nieodległej przyszłości. "Jesteśmy silniejsi, bo mamy rację. Skoro racja jest po stronie Rosji, to nie można nas pokonać" - przekonywał niedawno dziennikarzy Władimir Putin. Jego imperialne ambicje nigdy nie były tajemnicą, ale teraz - bardziej niż kiedykolwiek - widać, że zrobi on wszystko, by zapisać się w historii jako twardy przywódca, który przywrócił Rosji utraconą dumę.
 • Lato 2014 na Krymie. Mało turystów, wysokie ceny

  Krym po aneksji to ziemia obiecana dla żądnych przygód turystów i różnej maści inwestorów. O ile w 2013 r. półwysep odwiedziło 6 milionów turystów, to teraz w malowniczej Jałcie niemal nikt nie schodzi na ląd. Turyści wolą pozostać na statkach wycieczkowych przepływających wzdłuż czarnomorskich wybrzeży. W nadmorskich kąpieliskach straszą puste leżaki. Przyroda nie znosi jednak próżni. Miejsce ukraińskich i europejskich turystów zajęli na Krymie... Rosjanie. Są to głównie pracownicy rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. Kwitnie również propaganda: najpopularniejsze pamiątki z Krymu to koszulki z Władimirem Putinem i przyjaznymi bojownikami. Ostatnią ważną zmianą na Krymie jest, rzecz jasna, zmiana waluty. Hrywna musiała ustąpić rublowi, a wraz z tym faktem w górę poszybowały ceny. Oznacza to wzrost kosztów codziennego życia dla mieszkańców półwyspu. To oni płacą za sukces "wyzwoliciela".