Andrzej Wajda

Artykuły - Andrzej Wajda (460)

 • Andrzej Wajda patronem jednej z ulic Białegostoku

  Andrzej Wajda patronem jednej z ulic Białegostoku

  Wybitny reżyser Andrzej Wajda (1926-2016) będzie patronem ulicy w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek białostoccy radni. Za głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu, pięciu radnych nie głosowało.
 • Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski: Kilka niepotrzebnych słów

  Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski: Kilka niepotrzebnych słów

  Byli dla siebie ważni, wzajemnie się inspirowali, cenili wysoko. Jednak w pewnym momencie ich drogi się rozeszły. Nieodwołalnie i na zawsze. Dlaczego?
 • Andrzej Wajda: Legenda kina, strażnik krytycznego patriotyzmu

  Andrzej Wajda: Legenda kina, strażnik krytycznego patriotyzmu

  Nazywany dekonstruktorem polskich mitów narodowych, a zarazem legendą światowego kina, Andrzej Wajda pozostaje jednym z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. 9 października przypada trzecia rocznica śmierci zasłużonego reżysera.
 • Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

  Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

  W piątek, 26 lipca, w Krakowie wdowa po reżyserze Andrzeju Wajdzie, Krystyna Zachwatowicz-Wajda podpisała akt notarialny, na mocy którego Uniwersytet Jagielloński stał się prawnym opiekunem pamiątek po twórcy - poinformowała uczelnia.
 • Uroczyste otwarcie wystawy "Wajda"

  Uroczyste otwarcie wystawy "Wajda"

  - Autorzy wystawy "Wajda" pozwolą nam zbliżyć się do imaginarium artysty, malującego na taśmie filmowej swoje widzenie świata i tego, co uznawał w tym świecie za ważne - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście, odczytanym w piątek, 5 kwietnia, w Krakowie.
 • "Wajda": Wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

  "Wajda": Wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

  Już od 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać multimedialną i narracyjną wystawę poświęconą twórczości Andrzeja Wajdy. Ekspozycję zaplanowano do 8 września 2019 roku.
 • "Wszystko na sprzedaż": "To jest po prostu film o Andrzeju Wajdzie"

  "Wszystko na sprzedaż": "To jest po prostu film o Andrzeju Wajdzie"

  Film Andrzeja Wajdy "Wszystko na sprzedaż" był hołdem złożonym "wielkiemu nieobecnemu", czyli Zbigniewowi Cybulskiemu, który w styczniu 1967 roku tragicznie zginął, wskakując do pociągu. Premiera odbyła się 28 stycznia 1969 roku. Mija 50 lat od tego dnia.
 • Koniec wojny o spadek po Andrzeju Wajdzie

  Koniec wojny o spadek po Andrzeju Wajdzie

  Karolina Wajda domagała się w sądzie unieważnienia testamentu, który przed śmiercią spisał jej ojciec Andrzej Wajda. Sąd właśnie wydał wyrok w tej sprawie.
 • Jakim kierowcą był Andrzej Wajda?

  Jakim kierowcą był Andrzej Wajda?

  Andrzej Wajda - wielki reżyser, natchniony artysta, ale też normalny człowiek, który np. musiał prowadzić samochód. Jakim był kierowcą? Takim, który nie przejmuje się obitym autem, bo bardziej interesuje go wschodzący na niebie księżyc...
 • Martin Scorsese o fascynacji Wajdą

  Martin Scorsese o fascynacji Wajdą

  Liliana Komorowska, mieszkająca w Kanadzie polska aktorka, pracuje nad filmem dokumentalnym "Wajda i Ty". Jednym z jej rozmówców był Martin Scorsese, który nie ukrywał swej fascynacji twórczością polskiego reżysera.

Zdjęcia - Andrzej Wajda (57)

 • film.interia.pl
  "Kronika wypadków miłosnych": Utracony raj dzieciństwa

 • film.interia.pl
  Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie
 • film.interia.pl
  Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie
 • film.interia.pl
  Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie
 • film.interia.pl
  Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie

Filmy - Andrzej Wajda (29)

 • Znane osobistości żegnają Andrzeja Wajdę

  W Krakowie odbywają się uroczystości pożegnalne Andrzeja Wajdy. Wśród osób oddających ostatni hołd wybitnemu polskiemu reżyserowi znaleźli się m.in.: Krystyna Janda, Marek Kondrat, Beata Tyszkiewicz, były prezydent - Bronisław Komorowski z małżonką czy minister kultury - Piotr Gliński.
 • Andrzej Wajda (1926-2016)

  Reżyser był jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych postaci w branży filmowej, a także współtwórcą polskiej szkoły filmowej.
 • "Powidoki": Andrzej Wajda o filmie

 • Andrzej Wajda o swoim ostatnim filmie

  Odszedł Andrzej Wajda. Jego ostatni film - "Powidoki" jest manifestem wolności. Wajda Wajda długo przygotowywał się do filmu o Władysławie Strzemińskim - jednym z najbardziej świadomych artystów XX wieku. Jak sam mówił na planie filmowym: "Film o Strzemińskim - jest filmem, który powstaje najdłużej ze wszystkich moich filmów. Już lata temu próbowałem zmierzyć się z tym tematem" - wyznał Wajda. Wybór Strzemińskiego na bohatera filmu, nie był przypadkowy. Wajda wierzył, że każdy z nas, zwłaszcza młodzi ludzie, gdy wchodzą w życie, potrzebują kogoś takiego jak Strzemiński. - "Kogoś takiego chce się spotkać, żeby potem, na całe życie, odebrać od niego tę wiarę w to, że warto żyć, warto żyć, żeby coś stworzyć".