Andrzej Seremet

Artykuły - Andrzej Seremet (114)

Filmy - Andrzej Seremet (20)

 • „Prokuratorzy nie byli bezradni czy bezczynni”. A. Seremet przed komisją śledczą ds. VAT

  - Możliwość ukarania sprawców przestępstw skarbowych istniała w czasie mojego urzędowania - powiedział przed komisją śledczą ds. VAT były prokurator generalny Andrzej Seremet. Zaprzeczył stawianej tezie, że za czasów jego urzędowania za przestępstwa polegające na wyłudzaniu VAT groziła co najwyżej grzywna, a prokuratorzy nie interesowali się tego typu sprawami lub traktowali tego typu przestępstw "byle jak". (TVN24/x-news)
 • Krajewski (PiS) o przebiegu prac komisji ds. Amber Gold (TV Interia)

  Krajewski (PiS) o przebiegu prac komisji ds. Amber Gold (TV Interia).
 • Andrzej Seremet: Moja największa porażka to Amber Gold, ale odchodząc nie mam poczucia klęski

  "Nie chcę się sam oceniać i kreować na kogoś, kto ma bardzo dobre samopoczucie. Instytucja pod moim kierownictwem działała różnie, ale nie ma idealnych instytucji" - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM prokurator generalny Andrzej Seremet. "Nie mam poczucia klęski" - zaznacza, a pytany o największą porażkę odpowiada: "Amber Gold". Zdaniem Seremeta, nie tylko prokuratura, ale także inne organy państwa mogły w tej sprawie działać bardziej aktywnie. Gość Kontrwywiadu RMF FM jest przekonany, że koniec końców osąd jego urzędowania będzie pozytywny - "pod warunkiem, że będzie podejmowany obiektywnie i bez uprzedzeń". Czy rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego nie sprawdziło się, a prokuratura stała się państwem w państwie? "To jest jakiś absurd. Nigdy nie można stworzyć takiego modelu, w którym prokuratura będzie całkowicie wyalienowanym organem państwa" - uważa Andrzej Seremet, a ponadto podkreśla: "Próba kwalifikowania prokuratury jako instytucji, która nie sprawdziła się w tym modelu, jest błędna". "Dlaczego przez 6 lat nie słuchano mnie? Mówiłem o dokończeniu modelu, który na stałe osadziłby prokuraturę w pejzażu ustrojowym organów państwa" - dodaje. Urzędowy testament? "Rozmawiałem ze Zbigniewem Ziobro kilka tygodni temu i wymieniłem mu sprawy, które wymagają pilnej koncentracji - np. śledztwo smoleńskie" - odpowiada gość RMF FM. "Istotą śledztwa jest odpowiedź na pytanie, jaka była przyczyna katastrofy - ta została ujawniona w marcu 2015 roku. Podano to jak na talerzu, ale nie chce się tego słuchać. Dziwię się, że tak szybko poszło to w zapomnienie" - mówi prokurator generalny. Pytany o to, czy Kancelaria Prezydenta przekazała na prośbę Prokuratury aneks do raportu WSI, odpowiada: "Nie". Dodaje, że do PG nie dotarł również policyjny raport o inwigilacji dziennikarzy.
 • Seremet: Prokurator popełnił błąd. Robert N. naraził życie wielu osób

  - Pirat drogowy Robert N. nie jest ścigany przez prokuraturę, ale narażał życie wielu osób, więc konsekwencje prawne zostaną wyciągnięte - zapewnia Andrzej Seremet w Kontrwywiadzie RMF FM. -nDajmy prokuraturze czas na zgromadzenie dowodów - apeluje. - Trzeba dobrze zanalizować film nagrany podczas jazdy po Warszawie i dokonać m.in. ustaleń, co do prędkości - tłumaczy. - Moja ocena zdarzenia była inna. Zasugerowałem w rozmowie z prokuratorem apelacyjnym, żeby rozważono kwestię innej oceny prawnej. Nie akceptowałem tych wypowiedzi absolutnie - mówi pytany o wypowiedź szefa prokuratury apelacyjnej, który twierdził, że "nie ma podstaw do zatrzymania Roberta N.". - Można powiedzieć, że to był błąd. Na szczęście prokuratura szybko zdążyła ten błąd naprawić - dodaje.