Andrzej Sadowski

Synonimy:
sadowski,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Andrzej Sadowski (125)

 • Koronawirus: Za dużo biurokracji w tarczy antykryzysowej

  Koronawirus: Za dużo biurokracji w tarczy antykryzysowej

  Polską gospodarkę tworzy 1,3 miliona samozatrudnionych i 700 tysięcy firm, które zatrudniają łącznie ponad 6,7 miliona obywateli. Polacy mogą dzięki temu pracować na dobrobyt swoich rodzin.
 • Kiedy doczekamy się obniżenia stawki VAT?

  Kiedy doczekamy się obniżenia stawki VAT?

  Czy w Polsce od lat rządzi sekta wyznawców arkuszy kalkulacyjnych? Można tak powiedzieć, bo tylko w kalkulacjach wysokie stawki podatków sprawiają, że w budżecie są wystarczające środki. W tym samym czasie, kiedy w naszym kraju utrzymuje się jedną z najwyższych stawek VAT, rząd Rumunii doprowadził już wcześniej do jej obniżki, redukcji kilkaset tytułów podatkowych. Dzięki temu odnotowuje dwukrotnie wyższy wzrost gospodarczy niż rząd polski. Każdy sposób na zmianę systemu podatkowego powinien odbywać się na zasadzie jego radykalnego uproszczenia.
 • Polska może wyprzedzić zachodnie gospodarki

  Polska może wyprzedzić zachodnie gospodarki

  Wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc. jest poniżej obecnych możliwości i potencjału polskich przedsiębiorców. To pełzanie, a nie rozwój, do którego potrzebny jest wynik przynajmniej dwucyfrowy. Tak było na początku lat 90., kiedy nie mieliśmy autostrad, rozwiniętego systemu bankowego, telefonów komórkowych ani kilkunastu roczników dobrze wykształconej młodzieży na potrzeby gospodarki.
 • Andrzej Sadowski: Gdyby składki emerytalne nie były czystym podatkiem, to podlegałyby kapitalizacji i dziedziczeniu

  Andrzej Sadowski: Gdyby składki emerytalne nie były czystym podatkiem, to podlegałyby kapitalizacji i dziedziczeniu

  Według prezydenta Centrum im. Adama Smitha, ZUS przestał być instytucją ubezpieczeniową na początku PRL-u. Politycy zaś wprowadzają obywateli w błąd co do wysokości emerytur, które od dwóch dekad są obniżane. Najwyższa Izba Kontroli już kilka lat temu uprzedzała, że w przyszłości może zabraknąć środków na świadczenia. Emerytury za kilka lat nie będą miały żadnego związku z ilością pieniędzy, które zabiera nam dziś ZUS.
 • A. Sadowski: W Polsce należy powszechnie wprowadzić emerytury obywatelskie. To jedyne słuszne rozwiązanie

  A. Sadowski: W Polsce należy powszechnie wprowadzić emerytury obywatelskie. To jedyne słuszne rozwiązanie

  Prezydent Centrum im. Adama Smitha przewiduje, że przyszłe emerytury będą takie same dla wszystkich obywateli. Kosztowny system informatyczny, liczący zabierane nam pieniądze, których nie ma na naszych kontach nie generowałby już niepotrzebnych wydatków. Seniorzy otrzymywaliby świadczenia na podstawie spisów wyborców.
 • Sadowski: W Polsce można dokonać cudu gospodarczego

  Póki co Polska nie może konkurować kapitałem z krajami ze starej i bogatej Unii Europejskiej, ale polski rząd powinien od 1 stycznia 2017 r. zacząć konkurować na najlepsze prawo i rozwiązania podatkowe. Patriotyzmem gospodarczym powinniśmy określać znacznie lepsze warunki dla polskich pracowników, niż przysługują Polakom pracującym w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy na Słowacji. Jeżeli polski rząd dokona fundamentalnej zmiany spowoduje to, że Polska - tak jak na przełomie lat 80 i 90 - będzie mekką innych nacji. Przyjeżdżały one do Polski ze względu na największy cud gospodarczy, który miał miejsce pod koniec XX wieku. Taki cud może się powtórzyć pod warunkiem, że zamiast ułatwień dla biznesu, rząd przywróci prawdziwą wolność gospodarczą.
 • Sadowski: Szkodliwe przepisy generują olbrzymie straty dla przedsiębiorców

  Sadowski: Szkodliwe przepisy generują olbrzymie straty dla przedsiębiorców

  W 2015 roku Polska zajęła 1. miejsce w Europie i 7. na świecie w międzynarodowym rankingu poziomu skomplikowania przepisów dotyczących działalności gospodarczej.
 • Sadowski: Rządowe plany finansowe niekorzystne dla gospodarki

  Sadowski: Rządowe plany finansowe niekorzystne dla gospodarki

  - Rządowe plany finansowe są niekorzystne dla gospodarki - ocenia ekonomista Andrzej Sadowski. Dziś rząd ma przyjąć "Wieloletni plan finansowe państwa 2014-2017". "Rzeczpospolita" dotarła do dokumentu, który zakłada między innymi zamrożenie progów podatkowych, na czym budżet ma zyskać sześć i pół miliarda złotych.
 • Polska jedynym krajem w UE z zakazem reklamy aptek. Sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  Polska jedynym krajem w UE z zakazem reklamy aptek. Sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  - Ustawa refundacyjna przyniosła odwrotny skutek niż zamierzony, przede wszystkim dla pacjentów - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Ani nie wzrosła dostępność leków, ani nie spadły ceny, a po liczbie zamykanych aptek i zwalnianych aptekarzy widać, że wprowadzony dwa lata temu zakaz reklamy aptek ma negatywne konsekwencje również dla nich. - Polska jest jedynym krajem UE, gdzie taki zakaz obowiązuje - podkreśla Katarzyna Sabiłło z fundacji Lege Pharmaciae.
 • A. Sadowski: Regulacje rynku firm pożyczkowych mają ochronić sektor bankowy przed ich ekspansją

  A. Sadowski: Regulacje rynku firm pożyczkowych mają ochronić sektor bankowy przed ich ekspansją

  Propozycja regulowania działalności firm pożyczkowych ma na celu odwrócenie uwagi od niesprawnego wymiaru sprawiedliwości - przekonuje Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. W konsekwencji nowe przepisy zmniejszą konkurencję na rynku pożyczek i utrudnią klientom dostęp do pieniędzy, a tym samym zwiększą dochodowość sektora bankowego.

Filmy - Andrzej Sadowski (6)

 • Andrzej Sadowski: Błąd tkwi w systemie politycznym

  W ramach akcji #WybieramSwiadomie zadaliśmy przedstawicielom komitetów wyborczych pytanie: Jakie działania podejmie partia, żeby zmniejszyć zadłużenie Polski? Z ust polityków padło wiele obietnic i propozycji. O ich skomentowanie poprosiliśmy Andrzeja Sadowskiego, ekonomistę i prezydenta Centrum im. Adama Smitha.
 • Sadowski: Polski nie stać dziś na obniżenie wieku emerytalnego

  Obniżenie w Polsce wieku emerytalnego bez wcześniejszego zwiększenia wolności gospodarczej i podniesienia poziomu dobrobytu doprowadzi do pogrążenia polskiej gospodarki, która nie udźwignie zobowiązań na tak wielką skalę - mówi PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
 • Beata Sadowska o modzie

  Beata Sadowska o tym, czego nigdy by na siebie nie założyła i czy ma już przygotowaną wiosenną garderobę. Zobaczcie!
 • Kiedy Sadowska "nie czuje pedałów"?

  Beata Sadowska zapewnia, że nie prowadzi samochodu w koturnach, chociaż zdarza się jej prowadzić w szpilkach. Dziennikarka zdradziła nam także, który samochód został stworzony specjalnie dla kobiet i co jest dla niej w aucie najważniejsze.