Andrzej Kołodziej

Artykuły - Andrzej Kołodziej (7)

 • Kornel Morawiecki w centrum analiz Departamentu Stanu USA

  Kornel Morawiecki w centrum analiz Departamentu Stanu USA

  ​Po przymusowej deportacji, jakiej wiosną 1988 r. zostałem poddany wraz z Kornelem Morawieckim, trafiłem do szpitala w Rzymie a Kornel natychmiast podjął próbę powrotu do Polski.
 • "Z Dnia na Dzień": Największa gazeta solidarnościowego podziemia

  "Z Dnia na Dzień": Największa gazeta solidarnościowego podziemia

  Z przyczyn znanych tylko jego autorom bez końca powtarzają oni informację, wg której to "Tygodnik Mazowsze" był największym z ukazujących się poza zasięgiem cenzury pism lat 80. A przecież "Tygodnik Mazowsze" nie był największy, ani pod względem ilości wydanych numerów, ani częstotliwości czy długości okresu ukazywania się, ani zasięgu, ani też łącznego czy jednostkowego nakładu.
 • Barbara Sarapuk - królowa podziemnego druku

  Barbara Sarapuk - królowa podziemnego druku

  Na Oddziale Intensywnej Terapii jednego z wrocławskich szpitali przebywa właśnie osoba szerzej w kraju nieznana, a której Polska zawdzięcza wyjątkowo wiele. Z ciężką chorobą nowotworową walczy Barbara Sarapuk. W historii podziemnego ruchu wydawniczego nie ma nikogo, kto wyszkoliłby równie liczne zastępy podziemnych drukarzy.
 • Początki solidarnościowego kontrwywiadu

  Początki solidarnościowego kontrwywiadu

  Struktury NSZZ Solidarność i innych organizacji, zepchniętych do podziemia w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, zmagać się musiały z komunistycznym aparatem przemocy, dysponującym bardzo licznymi, dobrze wyszkolonymi i świetnie wyposażonymi służbami specjalnymi. Niemal każda konspiracyjna działalność w walce z nimi, na dłuższą metę, była bez szans.
 • ​Organizacja strajku w Stoczni Gdyńskiej w sierpniu 1980 roku

  ​Organizacja strajku w Stoczni Gdyńskiej w sierpniu 1980 roku

  Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Komuny Paryskiej w sierpniu 1980 r. odegrał znaczną rolę polityczną, będąc jednym z wiodących zakładów pracy strajkujących na Wybrzeżu Gdańskim. Jest on równie ciekawy ze względu na specyficzny sposób organizacji tego protestu.
 • Strajk w Stoczni Gdyńskiej w sierpniu 1980 roku. Część 2: przebieg strajku

  Strajk w Stoczni Gdyńskiej w sierpniu 1980 roku. Część 2: przebieg strajku

  Przed rozpoczęciem następnego dnia, 16 sierpnia Andrzej Kołodziej po raz kolejny zadzwonił do Bogdana Borusewicza i dowiedział się, że gdańskiej stoczni sytuacja jest bardzo zła, ponieważ Lech Wałęsa dąży do zakończenia strajku.
 • Strajk w Stoczni Gdyńskiej w sierpniu 1980 r. Część 1: Początek strajku

  Kiedy mowa jest o strajkach w sierpniu 1980 roku, niemal każdy ma skojarzenie z wydarzeniami w Stoczni im. Lenina w Gdańsku. To tam odbywały się negocjacje między członkami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego a delegacjami rządowymi, tam zjeżdżali eksperci z całego kraju i tam wreszcie przybywali przedstawiciele mediów z kraju i zagranicy. Do rangi symbolu urosły ujęcia ze słynnej bramy numer 2, udekorowanej kwiatami i portretem Jana Pawła II. Znacznie mniej znany, choć nie mniej ciekawy i ważny był strajk, który równolegle miał miejsce w Stoczni Gdyńskiej.