Alpy

Synonimy:
alpy,
Inne znaczenia:
Alpy (Film (2011)[Alpeis] Reż.Giorgos Lanthimos) ,

Artykuły - Alpy (37)

 • Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Sto lat temu, pod koniec lata 1919 roku, szwajcarski pilot i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał nad najwyższym szczytem Alp, Mont Blanc i wykonał zdjęcia tamtejszego krajobrazu. Naukowcy z Uniwersytetu Dundee ze Szkocji postanowili przeprowadzić podobny lot. Porównanie nowych obrazów z ujęciami sprzed stu lat ujawniło skalę zmian klimatu jakie zaszły w Alpach.
 • Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy Zachodniej - przechodzi niepożądaną transformację. Jeden z lodowców znajdujących się przy masywie gwałtownie topnieje z powodu kryzysu klimatycznego i grozi zawaleniem.
 • Matterhorn zagrożony

  Matterhorn zagrożony

  Matterhorn to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów na świecie. Niestety, góra pęka, a jest to spowodowane globalnym ociepleniem.
 • Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  ​Podczas wspinaczki na Mont Blanc pewien alpinista dostrzegł coś niezwykłego - jezioro z krystalicznie czystą wodą, które pojawiło się na wysokości 3000 m n.p.m.
 • ​Szwajcaria: Koniec poszukiwań turystów zasypanych w Alpach

  ​Szwajcaria: Koniec poszukiwań turystów zasypanych w Alpach

  Szwajcarska policja poinformowała w sobotę o wstrzymaniu poszukiwań ośmiorga turystów zaginionych w środę po potężnym osunięciu się mas skalnych w alpejskiej dolinie Bondasca w kantonie Gryzonia. Zakłada się, że zostali oni pogrzebani w osuwisku bez śladu.
 • Koniec akcji poszukiwawczej polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Koniec akcji poszukiwawczej polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Biuro prasowe diecezji opolskiej poinformowało, że ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczą księdza diecezji opolskiej, Krzysztofa Grzywocza, który zaginął w Alpach Szwajcarskich. Duchowny został oficjalnie uznany za zaginionego.
 • Psy ratownicze znalazły trop polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Psy ratownicze znalazły trop polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  "Gość Opolski" podaje, że psy ratownicze natrafiły w Alpach na trop księdza Krzysztofa Grzywocza z archidiecezji opolskiej, którego od czwartku uważa się za zaginionego. Akcja poszukiwawcza będzie nadal kontynuowana.
 • 16-latek z Bielska-Białej zginął w Alpach

  16-latek z Bielska-Białej zginął w Alpach

  ​Nie żyje 16-letni uczeń Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Spadł w 500-metrową przepaść. Od tygodnia przebywał na obozie narciarskim we włoskiej miejscowości Monte Bondone.
 • Francja: Lawina przysypała szkolną wycieczkę

  Francja: Lawina przysypała szkolną wycieczkę

  Co najmniej trzy osoby zginęły we francuskich Alpach, po tym jak na szkolną wycieczkę zeszła lawina. Trzy osoby są poważnie ranne. Trwają poszukiwania pięciu osób.
 • Lawiny zabiły w Alpach pięć osób

  Lawiny zabiły w Alpach pięć osób

  Pięć osób zginęło we francuskich Alpach w wyniku zejścia dwóch lawin. Mimo widocznych gołym okiem przejawów zbliżającej się wiosny wysoko w górach jest jeszcze bardzo dużo ciężkiego śniegu.

Filmy - Alpy (14)

 • Przykryli lodowiec ogromną plandeką. Sprytny pomysł!

  Ludzie mają różne pomysły na walkę z globalnym ociepleniem. Swoją nietypową strategią podzielili się Włosi. Żeby ochronić alpejski lodowiec Presena, 100,000 metrów kwadratowych jego powierzchni przykryją plandeką. Materiał ma zapobiec nadmiernemu topnieniu.
 • Przysypała je lawina, zostały wykopane przez innych narciarzy

  Grupa doświadczonych snowboardzistów rzuciła się na ratunek entuzjastkom tego sportu, które przysypała lawina na stoku w Verbier w Szwajcarii. Autor nagrania Victor Liebenguth wykopał jedną z kobiet ze śniegu. Na Instagramie opublikował wideo z akcji i ostrzegł przed jazdą na nartach lub snowboardzie bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Ośrodek narciarski w Verbier wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że w górach obowiązuje „bardzo wysokie zagrożenie lawinowe”. Podkreślono w nim, że narciarze powinni posiadać doświadczenie i wiedzę, by móc bezpiecznie zjeżdżać. (STORYFUL/x-news)
 • Trentino – perła północnych Włoch i raj dla narciarzy

  Trentino to jedna ze 110 prowincji we Włoszech. Zimą stanowi raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dwa zbiegające się na tym terenie regiony narciarskie: Dolomiti Superski i Skirama Dolomiti Adamello Brenta to setki kilometrów tras zjazdowych oraz nowoczesnych i bezpiecznych wyciągów. Przewodnik górski Ruggero Fimadri opowiedział o atrakcjach, które oferuje region. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Mgła jak lawina. Majestatyczne zjawisko w szwajcarskich Alpach

  Podczas wycieczki górskiej narciarzom w Szwajcarii udało się nagrać wyjątkowe zjawisko pogodowe. Fala mgły przetaczała się przez zbocze góry. Zjawisko nie stwarzało zagrożenia dla narciarzy. (STORYFUL/x-news)