Alpy

Synonimy:
alpy,
Inne znaczenia:
Alpy (Film (2011)[Alpeis] Reż.Giorgos Lanthimos) ,

Artykuły - Alpy (39)

 • Najdłuższy tunel świata. Padł kolejny rekord

  Najdłuższy tunel świata. Padł kolejny rekord

  Od kilku lat postępuje w Alpach budowa najdłuższego na świecie tunelu kolejowego. Projekt jest jednym z najciekawszych, jaki obecnie jest realizowany na świecie. Docelowo tunel ma łączyć austriacki Innsbruck z włoską Fortezzą w Alpach Wschodnich. Przebiegać będzie pod przełęczą Brenner.
 • Tatzelwurm: Legenda o tajemniczym stworzeniu z Alp

  Tatzelwurm: Legenda o tajemniczym stworzeniu z Alp

  Z górami całego świata związanych jest szereg mitów i tajemnic. Element folkloru i wierzeń lokalnej społeczności czasem wykracza poza zwykłą legendą, której wiarygodność zaczyna i kończy się na ustnych przekazach. Według relacji świadków tatzelwurm jest czymś więcej niż tylko wytworem masowej wyobraźni alpejskich górali.
 • Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Sto lat temu, pod koniec lata 1919 roku, szwajcarski pilot i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał nad najwyższym szczytem Alp, Mont Blanc i wykonał zdjęcia tamtejszego krajobrazu. Naukowcy z Uniwersytetu Dundee ze Szkocji postanowili przeprowadzić podobny lot. Porównanie nowych obrazów z ujęciami sprzed stu lat ujawniło skalę zmian klimatu jakie zaszły w Alpach.
 • Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy Zachodniej - przechodzi niepożądaną transformację. Jeden z lodowców znajdujących się przy masywie gwałtownie topnieje z powodu kryzysu klimatycznego i grozi zawaleniem.
 • Matterhorn zagrożony

  Matterhorn zagrożony

  Matterhorn to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów na świecie. Niestety, góra pęka, a jest to spowodowane globalnym ociepleniem.
 • Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  ​Podczas wspinaczki na Mont Blanc pewien alpinista dostrzegł coś niezwykłego - jezioro z krystalicznie czystą wodą, które pojawiło się na wysokości 3000 m n.p.m.
 • ​Szwajcaria: Koniec poszukiwań turystów zasypanych w Alpach

  ​Szwajcaria: Koniec poszukiwań turystów zasypanych w Alpach

  Szwajcarska policja poinformowała w sobotę o wstrzymaniu poszukiwań ośmiorga turystów zaginionych w środę po potężnym osunięciu się mas skalnych w alpejskiej dolinie Bondasca w kantonie Gryzonia. Zakłada się, że zostali oni pogrzebani w osuwisku bez śladu.
 • Koniec akcji poszukiwawczej polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Koniec akcji poszukiwawczej polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Biuro prasowe diecezji opolskiej poinformowało, że ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczą księdza diecezji opolskiej, Krzysztofa Grzywocza, który zaginął w Alpach Szwajcarskich. Duchowny został oficjalnie uznany za zaginionego.
 • Psy ratownicze znalazły trop polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  Psy ratownicze znalazły trop polskiego księdza, który zaginął w Alpach

  "Gość Opolski" podaje, że psy ratownicze natrafiły w Alpach na trop księdza Krzysztofa Grzywocza z archidiecezji opolskiej, którego od czwartku uważa się za zaginionego. Akcja poszukiwawcza będzie nadal kontynuowana.

Filmy - Alpy (14)