alpinizm

Artykuły - Alpinizm (25)

 • Znaleziono ciało alpinisty z Polski zaginionego na Elbrusie

  Znaleziono ciało alpinisty z Polski zaginionego na Elbrusie

  Rosyjscy ratownicy znaleźli ciało alpinisty z Polski, który 28 stycznia zaginął na Elbrusie - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na wiceszefa służb ratowniczych na Elbrusie Alberta Hadżijewa. Ciało odnaleziono w rejonie grani Skały Pastuchowa.
 • Dlaczego zostawiają rodzinę i idą w góry?

  Dlaczego zostawiają rodzinę i idą w góry?

  ​Po tragicznych wydarzeniach na Nanga Parbat, na himalaistów spadła prawdziwa lawina krytyki. Szczególnie często przywoływano argument familijny. Według komentujących, uprawiający sporty ekstremalne, albo nie powinni zakładać rodzin, albo zaprzestać ryzykownych działań. Do dyskusji włączyły się też osoby podające się za dzieci zmarłych wspinaczy.
 • RMF24: Tragiczne informacje z Kaukazu. Znaleziono ciało drugiego alpinisty

  RMF24: Tragiczne informacje z Kaukazu. Znaleziono ciało drugiego alpinisty

  ​Znaleziono ciało drugiego z trójki polskich alpinistów zaginionych dwa tygodnie temu na górze Kazbek na Kaukazie.
 • RMF24: Przetransportowano ciało polskiego alpinisty

  RMF24: Przetransportowano ciało polskiego alpinisty

  Gruzińscy ratownicy przetransportowali helikopterem z Kazbeku ciało polskiego alpinisty. Trzech naszych wspinaczy zaginęło na Kaukazie 22 września, po tym jak schodzili ze szczytu. Do tej pory nie udało ustalić, gdzie jest dwójka pozostałych Polaków. Akcja ich poszukiwania ma być jutro wznowiona. Wezmą w niej udział także goprowcy z Polski.
 • Andrzej Bargiel zdobył szczyt Sziszapangmy

  ​Andrzej Bargiel zdobył szczyt Sziszapangmy w Himalajach - dowiedział się reporter radia RMF FM. Stanął na nim o godz. 13:12 miejscowego czasu. Tym samym jako pierwszy Polak zdobył ośmiotysięcznik na nartach.
 • Rosyjscy ratownicy idą po Polaka

  Rosyjscy ratownicy idą po Polaka

  Rano polskiego czasu sześciu rosyjskich ratowników zaczęło wspinaczkę na górę Kazbek na Kaukazie. Wczoraj pojawiła się wiadomość, że zgubił się tam alpinista z Polski.
 • M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  M. Kaczkan: Oskarżanie A. Bieleckiego za śmierć kolegów jest błędne

  Raport jednoznacznie sugeruje winę Adama Bieleckiego co jest błędne. Nie mogę się z tym zgodzić. Sytuacje ekstremalne są nieprzewidywalne i nie można mieć do kogoś pretensji że ratuje własne życie - powiedział himalaista Marcin Kaczkan odnosząc się do opublikowania raportu Polskiego Związku Alpinizmu ws. tragedii na Broad Peak.
 • PZA upublicznił raport o przyczynach wypadku na Broad Peak

  PZA upublicznił raport o przyczynach wypadku na Broad Peak

  Wyprawa została dobrze przygotowana. Uchybienia i błędy pojawiły się w trakcie ataku szczytowego - twierdzą w raporcie członkowie zespołu ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej ekspedycji na Broad Peak. W środę o godz. 8 PZA upublicznił raport.
 • Czerwińska o Berbece: Zawsze myślał o innych

  Czerwińska o Berbece: Zawsze myślał o innych

  Maciek zawsze myślał o potrzebach innych - podkreśliła w swych wspomnieniach o Berbece wybitna alpinistka, zdobywczyni Korony Ziemi Anna Czerwińska w pierwszym dniu 9. edycji Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.
 • Czerwińska o Berbece: Zawsze myślał o innych

  Czerwińska o Berbece: Zawsze myślał o innych

  - Maciek zawsze myślał o potrzebach innych - podkreśliła w swych wspomnieniach o Berbece wybitna alpinistka, zdobywczyni Korony Ziemi Anna Czerwińska w pierwszym dniu 9. edycji Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.

Filmy - Alpinizm (3)

 • Była miss Finlandii wspina się razem z Denisem Urubką. Wideo

  Denis Urubko chce zdobyć Broad Peak. Jeżeli mu się uda, to będzie pierwszym człowiekiem, który dokona tego zimą. Towarzyszy mu piękna 30-latka.
 • Sukces polskiego alpinizmu. Szczyty Śnieżnej Pantery zdobyte w rekordowo krótkim czasie

  To jedno z największych osiągnięć polskiego alpinizmu w ostatnich latach. Andrzej Bargiel zdobył Śnieżną Panterę i pobił obowiązujący od 17 lat rekord aż o 12 dni. Na pięć siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR wszedł w ciągu 30 dni. Od przygotowań i treningów po kolejne zdobywane szczyty w wyprawie towarzyszyła himalaiście ekipa filmowa CANAL+ DISCOVERY, co było dużym wyzwaniem – zarówno dla Bargiela, jak i dla filmowców. Sam sprzęt, który im towarzyszył, ważył prawie tonę. – Głównym celem było po prostu uprawianie narciarstwa i zupełnie inna forma zdobywania tych szczytów. Przy wyborze projektu ważne dla mnie było to, że mogę eksplorować i poznawać nowe miejsca. Myślę, że było to zdecydowanie trudniejsze niż wchodzenie na jeden ośmiotysięcznik, bo tych szczytów było pięć. To oznacza duże zamieszanie, dużą ekipę, trzeba było zadbać o to, żeby wszystko działało i było bezpiecznie – podkreśla Andrzej Bargiel, skialpinista, zdobywca pięciu szczytów Śnieżnej Pantery.
 • "Jakoś tak ciągnie człowieka coraz wyżej..."

  Aleksandra Dzik - skialpinistka i pierwsza Polka, która zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.) - opowiada co ciągnie ją w góry, które innych przerażają.