alkoholizm

Synonimy:
alkholizm,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Alkoholizm (68)

 • Lily Allen jest trzeźwa od 9 miesięcy. Wokalistka pokazała się nago na Instagramie

  Lily Allen jest trzeźwa od 9 miesięcy. Wokalistka pokazała się nago na Instagramie

  Znana z przeboju "Smile" brytyjska wokalistka Lily Allen pochwaliła się, że od 9 miesięcy nie pije alkoholu.
 • Michał Wiśniewski szczerze o alkoholizmie. "Zdarza mi się popić"

  Michał Wiśniewski szczerze o alkoholizmie. "Zdarza mi się popić"

  Michał Wiśniewski, wokalista zespołu Ich Troje, od prawie 30 lat zmaga się z alkoholizmem. Opowiedział szczerze o swoim nałogu.
 • Dawid Janczyk: Dostałem ofertę z Kataru

  Dawid Janczyk: Dostałem ofertę z Kataru

  W dobie pandemii koronawirusa piłkarze na całym świecie stają się ubożsi lub tracą źródło dochodu. Tymczasem do Dawida Janczyka uśmiechnęła się szeroko fortuna. Twierdzi, że właśnie zgłosili się po niego szejkowie z Kataru.
 • Ukryte oblicza alkoholizmu

  Ukryte oblicza alkoholizmu

  Powszechnie uważa się, że osobę nadużywającą alkoholu widać, słychać i czuć. A naprawdę – to nałóg, który czasem bardzo trudno rozpoznać. Zwłaszcza u siebie.
 • Osoby o mniejszych mózgach częściej sięgają po alkohol

  Osoby o mniejszych mózgach częściej sięgają po alkohol

  Nadmierne spożywanie alkoholu niesie za sobą wiele zagrożeń dla naszego zdrowia Pojawiły się opinie, że osoby nadużywające alkoholu mają mniejsze mózgi. Czy picie większych ilości alkoholu prowadzi do zmniejszenia mózgu, a może to osoby o mniejszych mózgach są bardziej predysponowane do nadużywania alkoholu? Naukowcy postanowili odpowiedzieć na to pytanie na łamach czasopisma naukowego "Biological Psychiatry".
 • Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Statystyczny Polak wypija rocznie ponad 11 litrów czystego spirytusu. Choć mogłoby się wydawać, że czasy alkoholowego rozpasania mamy już za sobą, liczby są nieubłagalne - to o trzy litry więcej niż w latach 90. Przy takich średnich ilościach nietrudno o uzależnienie.
 • Lalka z porcelany. Uzależnienie od alkoholu

  Lalka z porcelany. Uzależnienie od alkoholu

  Wojtek sącząc sok, ze smutkiem patrzył na przyjaciela. Sam sobie się dziwił, że coś w nim pękło. Nie dawał już rady. Silny mężczyzna też ma granice wytrzymałości. „Kochałem ją. Świata poza nią nie widziałem…”
 • Aplikacja AlkyRecovery ochroni osoby uzależnione od alkoholu

  Aplikacja AlkyRecovery ochroni osoby uzależnione od alkoholu

  Polski startup addictions.ai zapowiada, że aplikacja AlkyRecovery, wspierająca walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu oraz ich bliskich, będzie wykorzystywała algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. Tym samym będzie to pierwsza na świecie aplikacja, która zyska możliwość dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.
 • Ekstremalne zwapnienie trzustki

  Ekstremalne zwapnienie trzustki

  W czasopiśmie naukowym "New England Journal of Medicine" został opublikowany ciężki przypadek nałogowego alkoholika, u którego zdiagnozowano zwapnienie trzustki.
 • Alkohol, który nie uzależnia i nie powoduje kaca wkrótce na rynku?

  Alkohol, który nie uzależnia i nie powoduje kaca wkrótce na rynku?

  Już wkrótce syntetyczny alkohol, który nie powoduje kaca, może zrewolucjonizować rynek. Alcosynth został opracowany z zamiarem ratowania życia.

Filmy - Alkoholizm (19)

 • Dlaczego Polacy piją coraz więcej?

  Na świecie spada spożycie alkoholu. Inaczej jest jednak w Polsce - jeszcze w 2005 r. statystyczny Polak rocznie wypijał 9,5 litra czystego spirytusu na głowę, a obecnie 11 litrów. O tym, jak łatwo i niepostrzeżenie uzależnić się od alkoholu opowiedzieli psycholog i psychoterapeuta Kaja Funez-Sokoła oraz wielokrotny mistrz Polski w tańcu towarzyskim Przemysław Łowicki. Jak poradził sobie z nałogiem? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Nie wyobrażam sobie, żeby nie wypić piwa do snu"

  - Niestety piję - piwo w barze, czasem cztery - przyznaje piłkarz Jan Boniowski, który od szesnastego roku życia boryka się z problemem alkoholowym. Mimo że próbował zerwać z nałogiem, plan niestety nie powiódł się. - Nie wyobrażam sobie życia, żeby nie wypić chociaż jednego piwa do snu - mówi. Niestety, chłopak z nałogiem radzi sobie sam. - Myślałem, że uda mi się w pojedynkę - tłumaczy. "Kto nie pije, ten kapuje" - jak twierdzi zawodnik trenujący niegdyś w jednym klubie z Robertem Lewandowskim, , to powszechne powiedzenie ma odzwierciedlenie również w piłkarskich szatniach. Boniowski przyznaje nieskrycie, że tylko sportowi gladiatorzy są w stanie obronić się grą, wyrzec się alkoholu i innych używek. - Oni nie muszą pić. Ja chciałem się przypodobać starszym kolegom z szatni, więc dołączałem do imprez - tłumaczy piłkarz. - Myślę jednak, że na wyższych pułapach wódka też jest powszechna, ale zawodnicy lepiej się ukrywają - zdradza. - Robert nigdy nie pił z nami po meczu. Trenował - mówi Jan Boniowski. - Kiedy po treningu chodziliśmy z kolegami na piwo, on zostawał i szedł na siłownię - dodaje piłkarz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Naród pijaków? W tym kraju alkohol leje się strumieniami!

  Piątkowy wieczór w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu. W modnym barze piwnym przybywa gości... Tu mało kto pije z umiarem! W Wietnamie spożycie alkoholu rośnie w zawrotnym tempie. Wyjątkowo niskie ceny piwa sprawiają, że złocisty trunek cieszy się ogromną popularnością. Swoje trzy grosze dokładają też producenci wyrobów spirytusowych, starający się przekonać Wietnamczyków do sięgania po mocniejsze (i droższe) napitki. Rynek wietnamski jest specyficzny: to bardzo młode społeczeństwo, w którym połowa populacji nie przekroczyła jeszcze 30. roku życia. Z tego też powodu jest to rynek bardzo obiecujący dla koncernów alkoholowych. Ale nadużywanie alkoholu może mieć przykre konsekwencje. Wypadki drogowe, przemoc domowa, marskość wątroby: to tylko niektóre z nich. – Wietnamczycy piją naprawdę dużo. Podczas jednego spotkania potrafią wypić ponad 6 szklanek alkoholu! Taka ilość może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka – mówi Nguyen Phuong Nam, przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia w Wietnamie. „Mężczyzna bez alkoholu jest jak flaga bez wiatru” – mówi wietnamskie przysłowie. Co więcej, w języku wietnamskim nie istnieje słowo „kac”. Czy w takich okolicznościach można zachować umiar?
 • Felicjańska zagra alkoholiczkę?

  Oprócz pisania książek i powrotu do modelingu Ilona Felicjańska ma również plany aktorskie. Modelka marzy o roli u Wojciecha Smarzowskiego, reżysera „Pod Mocnym Aniołem”. Jego filmy, jak mówi, są zachwycające. – Bardzo chciałabym zagrać u Wojtka Smarzowskiego. Poznałam go ostatnio i muszę powiedzieć, że jestem zachwycona jego filmami. Wielkie pokłony w jego stronę i w stronę aktorów, którzy z nim pracują – mówi Ilona Felicjańska. – Rozmawiałam z Wojtkiem o filmie „Pod Mocnym Aniołem” i powiedziałam, że nie do końca oddaje to, co ja chcę przekazywać. Wojtek opowiada o tym, co najgorsze w uzależnieniu, a ja chcę pokazywać, że z nałogu można wyjść, dobrze wyglądać, być szczęśliwym i realizować się.