alkohole

Artykuły - Alkohole (390)

 • Zagraniczna prasa - z wyrwanymi reklamami alkoholu

  Od stycznia periodyki zagraniczne na Litwie są sprzedawane z powyrywanymi kartkami . W związku z obowiązującym od początku roku całkowitym zakazem reklamy alkoholu dystrybutorzy prasy są zmuszeni do wyrywania kart z reklamą alkoholu bądź ich zaklejania.
 • Czarny rynek alkoholu w Polsce

  Czarny rynek mocnych alkoholi w Polsce to ok. 24 mln litrów 100% alkoholu rocznie. W tym morzu nielegalnych trunków jakie trafiają do konsumentów ok. 18 mln litrów stanowi alkohol skażony, przemyt to co najmniej 3 mln litrów, a bimbrownictwo to kolejne 3 mln litrów nielegalnego spirytusu wprowadzonego do obrotu. Czarny rynek stanowi prawie 20% rynku alkoholi mocnych w Polsce. Straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonej akcyzy i podatku VAT sięgają 2 mld złotych - wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Republikańską.
 • Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

  Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

  Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych - to główne założenia ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.
 • Ograniczenia sprzedaży alkoholu na Litwie

  Ograniczenia sprzedaży alkoholu na Litwie

  Litewski rząd opowiedział się za podniesieniem z 18 do 20 lat wieku, od którego wolno kupować alkohol. Wyraził też zgodę na ograniczenie godzin jego sprzedaży.
 • Rynek polskich mocnych alkoholi zmierza w kierunku "premiumizacji"

  Rynek polskich mocnych alkoholi zmierza w kierunku "premiumizacji"

  Branża spirytusowa liczy na stabilizację w 2017 r. Po kilku latach spadków związanych z podwyżką podatku akcyzowego produkcja wraca do dawnego poziomu. Polacy częściej sięgają po alkohole z wyższych półek. Rynek wódek premium w 2016 r. wzrósł o kilkanaście procent, utrzymała się pozytywna dynamika wzrostu whisky. Problemem branży pozostaje szara strefa, która lekko spadła, ale ciągle sięga ponad 20 procent legalnego rynku, co odbija się na rentowności sektora.
 • Alkohole nie tylko do picia

  Alkohole nie tylko do picia

  Najstarsza na świecie whisky, koniak z XIX wieku, unikatowe rumy, czy ekskluzywne wina to nie tylko przedmioty zbytku, ale również forma lokaty kapitału. W Polsce grupa kolekcjonerów zbierających rzadkie, limitowane edycje starych trunków jest już na tyle liczna, że staliśmy się atrakcyjnym rynkiem dla producentów luksusowych alkoholi.
 • Branża alkoholowa szykuje się na przedświąteczny boom. Na prezenty najczęściej wybierane są wina

  Branża alkoholowa szykuje się na przedświąteczny boom. Na prezenty najczęściej wybierane są wina

  Wybierając alkohol dla siebie, konsumenci częściej kierują się smakiem. Na prezenty kupują raczej trunki znanych i prestiżowych marek - wynika z badania SW Research. Na świąteczne prezenty najchętniej wybierane są wina, ale w dowód wdzięczności częściej wręczamy whisky. Polacy coraz częściej eksperymentują z nieznanymi wcześniej smakami, kupują lżejsze alkohole oraz markowe trunki, z wyższej półki.
 • Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Polskie wina zdobywają uznanie na świecie

  Na mapie winiarskiego świata Polska staje się krajem z mocną pozycją, a produkowane nad Wisłą wina białe i różowe mogą rywalizować z międzynarodową czołówką - uważają organizatorzy 25. Międzynarodowego Konkursu Winiarskiego Vinoforum, który rozpoczął się w czwartek w Zakopanem.
 • Alkohole z Polski nie są doceniane, potrzebne wsparcie dla małego biznesu

  Alkohole z Polski nie są doceniane, potrzebne wsparcie dla małego biznesu

  Alkohole z Polski, szczególnie te produkowane przez mniejsze firmy, nie zawsze są doceniane. Szkocka whisky czy francuski koniak są uznawane za alkohole wyrafinowane, podczas gdy rodzime wyroby traktuje się po macoszemu. Kraje, które odpowiednio promują swoje wyroby, osiągają przychody nie tylko ze sprzedaży, ale także np. z turystyki alkoholowej.
 • Zakon Kawalerów Maltańskich produkuje wyśmienite wino

  Zakon Kawalerów Maltańskich produkuje wyśmienite wino

  Zakon Kawalerów Maltańskich nie tylko prowadzi szpitale i działalność dobroczynną, ale produkuje też wino we włoskich regionach: Umbria, Friuli - Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska. Niektóre gatunki są wyjątkowo rzadkie - mówiono niedawno podczas prezentacji w Rzymie.

Filmy - Alkohole (6)

 • Przepis na domową kawówkę

  Kawówka to doskonały napój alkoholowy, który zaskakująco dobrze smakuje! Dziś nieco zapomniany, a szkoda - jego delikatny, słodkawy smak przypadnie do gustu każdemu, kto nie lubi zbytnio intensywnie smakujących alkoholem napitków. Odrobina mleka zagęszczonego, trochę cukru, kawa i trochę spirytusu - w parę chwil wyczarujecie przepyszną kawówkę, która sprawdzi się na każdą okazję!
 • Domowa nalewka z czarnej porzeczki - jak ją zrobić?

  Domowe nalewki to nie tylko sposób na własne, delikatne alkohole, ale też tradycyjny sposób na przyrządzanie nietypowych słodyczy czy ciast! Nie każdy wie, jak przygotować domową nalewkę - a wbrew pozorom, to naprawdę proste! Zobaczcie, jak zrobić nalewkę - u nas wersja z czarną porzeczką.
 • Australijskie wina - przede wszystkim różnorodność

  Australia to czwarty największy eksporter wina na świecie. Scharakteryzowanie w kilku słowach wina z Antypodów jest praktycznie niemożliwe, tamtejszy rynek jest bowiem bardzo różnorodny. Pięć stref klimatycznych i zróżnicowane gleby umożliwiają uprawę rozmaitych odmian winorośli. - Australia to ogromny kontynent, o powierzchni porównywalnej z Europą. Może się poszczycić wieloma ciekawymi regionami winiarskimi, z których każdy ma własny styl - zauważa Andrzej Daszkiewicz, dziennikarz magazynu "Wino". W Polsce australijskie wina cieszą się coraz większą popularnością. Ma na to wpływ zarówno bogata oferta tamtejszych producentów, jak i przyjazne konsumentowi ceny idące w parze z jakością.
 • To obecnie jeden z najmodniejszych trunków!

  Mezcal – meksykańska wódka z agawy – robi zawrotną karierę. Obecnie blisko milion litrów tego trunku trafia na eksport, a butelka mezcalu może kosztować nawet 100 dolarów. Ogromny popyt na ten trunek to ożywczy zastrzyk dla meksykańskiej gospodarki (chociaż małe destylarnie nie odnotowują zawrotnych zysków). I tylko obrońcy przyrody martwią się, że zainteresowanie mezcalem doprowadzi do wyginięcia niektórych gatunków agawy…