alergia

Synonimy:
alergie, aleria
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Alergia (183)

 • Uwaga na alergie krzyżowe

  Uwaga na alergie krzyżowe

  Leszczyna, topola lub brzoza już dawno przestały pylić, w domu ani drobinki kurzu, nie masz kontaktu z kotem, a mimo to miewasz napady kataru i łzawienia oczu? Winne mogą być drobinki ukryte w zjadanych przez ciebie pokarmach.
 • Nietypowe objawy alergii

  Nietypowe objawy alergii

  Znamy popularne objawy alergii: wodnisty katar, łzawienie i swędzenie oczu, pokrzywki skórne, duszności... Ale zgaga czy bóle stawów? To się nam z nią nie kojarzy! A szkoda, bo reakcja organizmu na substancje uczulające może być znacznie bardziej różnorodna.
 • Nanocząstki grzybów unoszą się w atmosferze i wywołują alergie

  Nanocząstki grzybów unoszą się w atmosferze i wywołują alergie

  Okazuje się, że powietrze, którym oddychamy, może zawierać dwa do trzy razy więcej zarodników grzybów niż nam się wcześniej wydawało. Czy są one niebezpieczne?
 • Rośliny domowe dla alergików

  Rośliny domowe dla alergików

  Uczulenie na pyłki kwiatowe to chyba najczęściej spotykany rodzaj alergii. Jednymi z objawów może być katar sienny, a nawet niebezpieczna dla życia astma. Na szczęście istnieją gatunki roślin, które nie stanowią zagrożenia dla alergików.
 • Coraz bliżej stworzenia szczepionki na alergię na koty

  Coraz bliżej stworzenia szczepionki na alergię na koty

  Jesteśmy coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciwko alergiom na koty. Sam preparat podaje się zwierzętom, a nie ludziom.
 • Pseudoalergie: Alergie nietypowe

  Pseudoalergie: Alergie nietypowe

  Poza nadwrażliwościami o charakterze immunologicznym IgE zależnym bądź nie, istnieją jeszcze tak zwane pseudoalergie. Jest to niepożądana reakcja organizmu na pokarm, która swoimi objawami przypomina reakcję alergiczną. Reakcja taka może wystąpić po nadmiernym spożyciu histaminy naturalnie występującej w produktach, salicylanów, bądź dodatków do żywności (barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku).
 • 11-latka zmarła z powodu pasty do zębów

  11-latka zmarła z powodu pasty do zębów

  U pewniej 11-latki z Kalifornii doszło do śmiertelnej reakcji alergicznej na białko mleka znajdujące się w pozornie nieszkodliwych kosmetykach codziennego użytku.
 • Przybywa uczulonych na pokarmy

  Przybywa uczulonych na pokarmy

  To kolejna epidemia! Co 3 minuty na szpitalne izby przyjęć trafiają pacjenci z objawami alergii i nietolerancji pokarmowej, a w ostatnich dziesięciu latach liczba chorych, którzy z powodu alergii pokarmowej wymagali pobytu na SOR-ze wzrosła aż siedmiokrotnie. Lekarze biją na alarm, bo winne temu zanieczyszczenie środowiska i zły styl życia. Specjaliści ostrzegają też przed nowymi alergiami.
 • Dostała nowe płuco i... alergię na orzechy w pakiecie

  Dostała nowe płuco i... alergię na orzechy w pakiecie

  Kobieta, która przeszła przeszczep płuca, od dawcy otrzymała jeszcze jedną, nieoczekiwaną niespodziankę: alergię na orzechy.
 • Psy zmniejszają ryzyko astmy u dziecka

  Psy zmniejszają ryzyko astmy u dziecka

  Dorastanie z psami jest związane z mniejszym ryzykiem astmy, szczególnie jeśli są to suki – wykazało nowe szwedzkie badanie. Im więcej psów, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Filmy - Alergia (15)

 • Jak złagodzić skutki alergii? Oto kilka propozycji

  Łzawienie oczu, kichanie... - wiosna to znienawidzony przez alergików czas. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak złagodzić skutki uczulenia. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, bardzo ważne jest przestrzeganie surowych zasad higieny i izolacji. Dlatego tym bardziej, jeśli jesteście alergikami, pamiętajcie o tym, by bez potrzeby nie wychodzić z domu.
 • Jaki wpływ na alergie mają zmiany klimatyczne?

  Alergolog i pulmonolog prof. Marek Kulus opowiedział o tym, jaki wpływ mają zmiany klimatyczne na alergie. – Ten sezon jest bardziej łagodny, bo jest rozłożony w czasie – zaznaczył w „Dzień Dobry TVN”. Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Co powinny zrobić osoby, które mają objawy alergii? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Dachowanie po ataku... alergii

  Atak alergii kierowcy SUV-a spowodował, że stracił on panowanie nad pojazdem, który w wyniku zjechania z drogi na pobocze dachował. Na szczęście z pomocą bardzo szybko przyszli przechodnie. Ich wspólny wysiłek pozwolił postawić samochód na koła, dzięki czemu kierowca mógł wysiąść z samochodu. Na szczęście 42-latkowi nic poważnego się nie stało. (STORYFUL/x-news)
 • Jak odróżnić alergie od przeziębienia?

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki wyjaśnił jakie objawy daje alergia. Jak długo trwa? Alergolog powiedział też, co będzie pylić w kolejnych miesiącach. (Dzień Dobry TVN/x-news)