Aleksis Cipras

Artykuły - Aleksis Cipras (30)

 • Premier przewiduje, że Grecja wyjdzie w tym roku z kryzysu

  Premier przewiduje, że Grecja wyjdzie w tym roku z kryzysu

  Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w poniedziałek przekonanie, że jego pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj stanie w tym roku finansowo na własnych nogach. Będzie to "kamień milowy na drodze wychodzenia z kryzysu" - powiedział.
 • Premier Grecji domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Premier Grecji domaga się reparacji wojennych od Niemiec

  Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek, że jest zdeterminowany, by zrobić wszystko, co konieczne w celu otrzymania od Niemiec reparacji wojennych za czasy okupacji podczas drugiej wojny światowej. Według szacunków miałoby to być ok. 270 mld euro.
 • Premier Grecji grozi blokadą decyzji UE

  Premier Grecji grozi blokadą decyzji UE

  Grecja będzie blokowała polityczne decyzje Unii Europejskiej, dopóki uzgodniony podział uchodźców między krajami członkowskimi nie zostanie zrealizowany - ostrzegł w środę grecki premier Aleksis Cipras, występując w parlamencie w Atenach.
 • "Ręce precz od naszych emerytur". Grecy protestują

  "Ręce precz od naszych emerytur". Grecy protestują

  W piątek wieczorem tysiące Greków demonstrowało w centrum Aten i przed gmachem parlamentu przeciwko dalszym przedsięwzięciom oszczędnościowym - poinformowała grecka telewizja państwowa. Organizatorami protestu były Komunistyczny Związek Zawodowy PAME i Związek Zawodowy Pracowników Państwowych ADEDY.
 • Premier Aleksis Cipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku

  Premier Aleksis Cipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku

  Premier Grecji Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.
 • Zaprzysiężono nowy rząd w Grecji

  Zaprzysiężono nowy rząd w Grecji

  W Grecji zaprzysiężono nowy rząd. Tworzy go skrajnie lewicowa Syriza w koalicji z nacjonalistycznym ugrupowaniem Niezależni Grecy. Na czele, złożonej z 46 osób, rady ministrów stoi lider Syrizy, Aleksis Tsipras. Jego zastępcą został Joannis Dragasakis.
 • Europa zaniepokojona deklaracjami greckiego premiera

  Europa zaniepokojona deklaracjami greckiego premiera

  Europa jest zaniepokojona deklaracjami Aleksisa Ciprasa - donosi agencja Reutera. Lider skrajnie lewicowej Syrizy, który w poniedziałek wieczorem został zaprzysiężony na premiera, oświadczył, że jego najbliższym celem jest walka o zmniejszenie greckiego długu.
 • Syriza wygrywa wybory w Grecji. "Nowa kadencja z czystym kontem"

  Syriza wygrywa wybory w Grecji. "Nowa kadencja z czystym kontem"

  Wynik wyborów parlamentarnych daje Syrizie nowy i jasny mandat na najbliższe cztery lata i potwierdza słuszność dotychczasowej polityki - skomentował wyniki głosowania niedzielnego głosowania Aleksis Cipras. Były premier Grecji pojawił się w niedzielę wieczorem na wiecu w Atenach.
 • "Aleksis Cipras potrzebuje zewnętrznych sojuszników"

  "Aleksis Cipras potrzebuje zewnętrznych sojuszników"

  Istnieje możliwość, że Aleksis Cipras, którego lewicowa Syriza zwyciężyła w niedzielnych wyborach w Grecji, zaprosi do rządu nie tylko byłego partnera koalicyjnego, Niezależnych Greków (Anel), ale także socjalistyczny Pasok - powiedział PAP komentator polityczny Aristides Hatzis.
 • Grecja po wyborach: "Przed nami otwiera się droga do pracy i walki"

  Grecja po wyborach: "Przed nami otwiera się droga do pracy i walki"

  Po przeliczeniu połowy głosów oddanych w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji zwycięstwo lewicowej Syrizy jest już pewne. Partia ta utworzy koalicję rządzącą z prawicowym ugrupowaniem Niezależni Grecy.