InteriaTV - Aleksander Kwaśniewski

Synonimy:
Kwaśniewski Aleksander,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - Aleksander Kwaśniewski (46)

 • Kwaśniewski o Dudzie: Żeby być niezależnym, trzeba mieć charakter i determinację

  „Będę patrzył z nadzieją, że druga kadencja może być lepsza i powinna być lepsza niż ta pierwsza” – ocenił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Pytany o to, czy Andrzej Duda może być w drugiej kadencji prezydenckiej bardziej niezależny od Prawa i Sprawiedliwości, Kwaśniewski stwierdził: Szczerze mówiąc nie spodziewam się tego, ale chciałbym. Jeżeli można pomarzyć, to mam nadzieję, że to o czym on wspominał w czasie kampanii, że w drugiej kadencji prezydent odpowiada przed Bogiem, historią i narodem i że uwalnia go to od myślenia o reelekcji, czyli daje mu więcej swobody, czyli będzie mógł być osobą troszczącą się o konstytucję, wykonującą swoje obowiązki, ale także powściągającą działalność rządu, mówiącą rządowi, czy większości parlamentarnej - nie idźcie tą drogą- zauważył.
 • Kwaśniewski o spotkaniu Duda - Trump: Kampanijna ustawka. Kiedyś się dowiemy, jakie były kulisy

  "Wizyta się odbyła. Nazwałbym ją najkrócej - kampanijna ustawka i tyle" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski pytany o spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu. "Kiedyś się dowiemy, jakie były kulisy przygotowania tej wizyty. Mam wrażenie, że nie tyle Amerykanie wybierali Polskę jako pierwszego gościa, co Polska strona starała się, żeby ta wizyta odbyła się kilka dni przed wyborami" - ocenił.
 • Aleksander Kwaśniewski: Nie zagłosuję na Monikę Jaruzelską

  "Bardzo chętnie zagłosowałbym na Monikę Jaruzelską, dzisiaj jest ten kłopot, że opozycja ma tylko jednego kandydata wspólnego i z punktu widzenia logiki politycznej to ma sens" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Aleksander Kwaśniewski. "(Monika Jaruzelska – przyp. red.) wybrała drogę polityczną, co mnie nieco zaskoczyło, ale ucieszyłem się. Teraz wyszło słabo - wołałbym, żeby była wspólnym kandydatem opozycji, zdarzyło się, jak się zdarzyło, ja w tym nie uczestniczyłem, a ponieważ jest dwa tygodnie przed wyborami, trzeba decydować - tak lub nie" - tłumaczy były prezydent. Dlatego na pytanie Roberta Mazurka, czy zagłosuje na Jaruzelską, Kwaśniewski odpowiada zdecydowanie "nie". Pytany, dlaczego po śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego nie dzwonił do jego córki, Kwaśniewski odpowiada: "ona również do mnie nie dzwoniła, z czego wnosiłem, że jest dobrze i mojego wsparcia nie potrzebuje". "Wszyscy, którzy choć raz uczestniczyli choć raz w wyborach prezydenckich i im się nie powiodło, pałają żądzą rewanżu" - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent podkreślał, że dotyczy to " Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy". "Zostaje taka zadra, że jeszcze to należałoby zrobić (wygrać takie wybory - red.)" - ocenił. Robert Mazurek pytał swojego gościa o to, kto byłby lepszym premierem - Kaczyński czy Morawiecki. "Z punktu widzenia logiki politycznej oczywiście lider obozu rządzącego. Ale patrząc na praktykę, 70-letni mężczyzna, który nie lubi wstawać wcześnie, woli działać trochę zakulisowo, ma całą władzę nie ponosząc odpowiedzialności, decyduje o tym, kto będzie premierem, prezydentem itd. - jakież to atuty dla niego są związane ze stanowiskiem premiera?" - stwierdził Kwaśniewski. „Obowiązki, jakieś protokoły dyplomatyczne, wizyty, które trzeba odbywać, spotkania, które nudzą..." - wyliczał. Jak ocenił, wiele osób w partii zachęcałoby prezesa PiS do startu w wyborach prezydenckich
 • Kwaśniewski: To koniec szczęśliwej Europy. Wchodzimy w czas szoku, chaosu i nieprzewidywalności

  „To jest koniec Wielkiej Brytanii. Takiej Unii Europejskiej, z którą przeżyliśmy szczęśliwych 12 lat już nie będzie. Weszliśmy w okres szoku, chaosu, nieprzewidywalności ze wszystkimi konsekwencjami” – mówi o Brexicie gość Kontrwywiadu RMF FM, były prezydent Aleksander Kwaśniewski. „Cameron jest najbardziej przegranym politykiem. Kartą referendalną zagrał w sposób nieodpowiedzialny i podjął fatalną decyzję dla siebie. Będzie nowy premier” – przewiduje Kwaśniewski.
 • Kwaśniewski: Rządzący uważają, że są panami, a wszystko, co opowiadają chamy, jest bez sensu

  "PiS chce mieć władzę, uważają, że mają rację, nie przyjmują żadnych argumentów, uważają, że są lepszymi Polakami. To rozmowa pana z chamem. Rządzący uważają, że są panami, więc wszystko, co te chamy opowiadają, jest bez sensu, a jak chamy podnoszą łeb, to tym gorzej dla nich" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem, "paraliż Trybunału Konstytucyjnego ma pozwolić na działania, które będą poza prawem i nie będą kwestionowane". "Brak wrażliwości, gdy chodzi o inne stanowiska, jest dowodem arogancji politycznej, która zwróci się przeciwko rządzącym. Dzielenie społeczeństwa, obrażanie go i brak komunikacji powoduje konflikt. Mam nadzieję, że nie będzie brutalny" - zaznacza były prezydent. Kwaśniewski stwierdza również, że "wszystko jest dowodzone przez człowieka, który nie ponosi odpowiedzialności konstytucyjnej".
 • Aleksander Kwaśniewski: Prezydent co najmniej dwukrotnie naruszył konstytucję

  „Gdyby mnie ktoś zapytał, czy w pierwszym miesiącu będziemy mieli taki cyrk, to powiedziałbym: nie, to niemożliwe. A mamy. Prezydent co najmniej dwukrotnie naruszył konstytucję, rząd powoduje ewidentne naruszenie nie drukując werdyktów Trybunału Konstytucyjnego” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem prezydent złamał konstytucję, bo „ułaskawił człowieka niewinnego” i nie zaprzysiągł wybranych przez Sejm sędziów. Pytany o list byłych prezydentów i premierów odpowiada: „Obowiązkiem jest w takim momencie historii nie milczeć, a powiedzieć, co sądzimy”. Dodaje, że inicjatorem był Bronisław Komorowski. „Każda władza mija i ci, którzy sądzą, że objąwszy ją miesiąc temu będą ją przez 100 lat sprawować, szybko się pomylą” – uważa były prezydent.
 • Kwaśniewski: SLD jest blisko dna. Wystawienie Ogórek pokazało partię jako niepoważną

  "Bardzo mi smutno. Tu stało się bardzo źle. Takiego wyniku SLD nigdy nie miało. Jest blisko miejsca, które nazywa się dnem" - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM, o wyniku Magdaleny Ogórek, były prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Ten pomysł ani nie zmobilizował elektoratu, ani nie pomógł w zbudowaniu pozycji SLD. Pokazał partię jako niepoważną. Jeżeli Ogórek to była decyzja Millera, to powinien ponieść odpowiedzialność. Jeżeli nie jego, to niech wskaże tego, kto wprowadził Sojusz w maliny" - ocenia były prezydent. Wynik Komorowskiego? "Nie było takich sondaży, które dawałyby powody, żeby oczekiwać aż takiej niespodzianki" - odpowiada Kwaśniewski. Dodaje, że największym problemem urzędującego prezydenta będzie, by w debacie z Andrzejem Dudą powściągnąć poczucie wyższości. "Komorowski musi potraktować Dudę podczas debaty jak poważnego przeciwnika, który już pokazał pazury" - ocenia gość RMF FM. "Wielu wyborców mówiło, że w I turze będzie żółta kartka. Po żółtej kartce czasami jest wygrany mecz, a czasami przychodzi czerwona i się mecz kończy przed czasem" - mówi Kwaśniewski. Były prezydent pytany o to, na kogo zagłosuje w II turze odpowiada: "Jako prosty wyborca uważam, że na tym etapie doświadczenie i kontakty Komorowskiego to jest kapitał. Duda musiałby to zbierać". "Wszyscy mówili, że kampania jest nudna. No to teraz będziemy mieli najbardziej pasjonujące 2 tygodnie" - ocenia.
 • Kwaśniewski: Ogórek w dziwnym teatrze występuje

  Te wybory są dosyć dziwne. Z jednej strony mamy bardzo silnego kandydata, jakim jest urzędujący prezydent. Z drugiej strony - prawie wszystkie partie polityczne postanowiły wystawić polityków mniej znanych, może poza Januszem Palikotem i Korwinem Mikke. W związku z tym ta kampania jest dziwna, ci kandydaci są dziwni – mówi Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. Kwaśniewski nie najlepiej ocenia także działania prowadzone po lewej stronie sceny politycznej. Co sądzi o kandydatce SLD, Magdalenie Ogórek? - Znam panią Magdalenę, bardzo ją cenię; przychodziła do mnie na różne seminaria. Jest bardzo dobrym znawcą relacji państwo-Kościół. Myślę, że przyjęła tę propozycję w niewłaściwym momencie, bo ani ona nie jest gotowa, żeby być kandydatem na prezydenta, ani SLD nie jest gotowe, żeby poważnie kampanię potraktować. W związku z tym pani Ogórek w takim dziwnym teatrze występuje – ocenia Kwaśniewski.
 • Miller: Kwaśniewski i Cimoszewicz powinni milczeć

  „Gdybym był w podobnej sytuacji, to nawet gdyby mi się kandydatura nie podobała, to bym milczał, żeby nie stwarzać problemów. Moi koledzy znajdują się dzisiaj na innej scenie politycznej niż ja” - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szef SLD Leszek Miller, pytany o krytykę kandydatury Magdaleny Ogórek przez Aleksandra Kwaśniewskiego czy Włodzimierza Cimoszewicza. „Szkoda, że mówią to, co mówią. Albo ma się wspólne wspomnienia i zachowuje się dalej elementarne poczucie lojalności, albo nie. Jeżeli im się kandydatura nie podoba, to niech po prostu milczą” – komentuje Miller.
 • Aleksander Kwasniewśki: Boję się, że kryzys ukraiński będzie długotrwały

  Boję się, że kryzys ukraiński będzie długotrwały, dlatego że polityka rosyjska jest bardzo zdecydowana i w gruncie rzeczy nie do zaakceptowania. Jeżeli jest tak jak ja myślę, że prezydent Putin i Rosja chce mieć całą Ukrainę w swojej strefie wpływów, a jest to wbrew woli Ukraińców, wbrew woli demokratycznie wybranych władz Ukrainy i tutaj znalezienie kompromisu jest niemożliwe – mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski Jak twierdzi Aleksander Kwaśniewski, gdyby Putin okazał się człowiekiem gotowym do dialogu, wówczas można by znaleźć rozwiązania, które by pomogły utrzymać integralność terytorialną Ukrainy, stworzyć projekt pomocy gospodarczej dla Ukrainy razem z Rosją, zdecentralizować Państwo tak, aby problemy Ługańska i Doniecka nie były tak ostre jak w tej chwili. Kwaśniewski dodaje, że równie ważne byłoby wówczas nie poruszanie tematu Krymu, bo tutaj nie widzi dobrego rozwiązania. Jak były prezydent ocenia działania Europy wobec Rosji i Ukrainy oraz w jaki sposób kryzys na Ukrainie wpływa na Polskę?